تصویرگران پویا اندیش
22580505 | 22580505 | 22587587

طراحی روی پارچه و نقاشی روی لباس چگونه است؟

  10 خرداد 1300 01:00
 2
امتیاز کاربران 3/0 از 5

می دانید کشیدن نقاشی روی لباس چقدر آسان است؟ چه کسی است که نتواند یک دانه برف یا یک قلب یا یک خورشید نقاشی کند ؟ این طراحی و نقاشی روی لباس در عین سادگی می تواند بسیار خیره کننده و قابل توجه باشد ، همچین طرح هایی چون کار دست هستند بسیار منحصر به فرد و چشم نواز می باشند.

 نقاشی روی لباس چگونه انجام می شود؟

برای نقاشی روی لباس می توانید طرح مورد نظر را با دست کشیده یا از طریق کامپیوتر از عکس مورد نظر پرینت گرفته، سپس آن را روی پارچه منتقل کنید.

 رنگ نقاشی روی پارچه

کشیدن نقاشی روی لباس از آن چیزی که فکرش را می کنید هم ساده تر است. برخی از رنگ ها برای این کار نیاز به اندکی گرما دارند ، ولی در واقع لازم است که بر اساس دستور العمل روی برچسب رنگ از آن استفاده نمایید.
انواع مختلفی از رنگ پارچه و تکنیک های نقاشی روی لباس و پارچه وجود دارد که ممکن است در ابتدا برای هنرجو کمی گیج کننده باشد. لذا در این مقاله قصد داریم آسان ترین روش نقاشی روی لباس را به شما آموزش دهیم. دوستان هنرمند تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

برای آشنایی با انواع چاپ روی پارچه کلیک کنید.

آموزش نقاشی روی پارچه

نکات مهم در آموزش نقاشی روی پارچه قابل شستشو

  • پارچه هایی که در شستشوی آنها از محافظ پارچه و مایع ضد چروک استفاده شده رنگ پارچه را به خود نمی پذیرند.
  • پارچه ای که با دست رنگ آمیزی می کنید نباید از جنسی باشد که نیاز دارد به وسیله خشک شویی شسته شود، باید از جنس پارچه های قابل شستشو باشد.
  • پارچه ای را انتخاب کنید که با رنگتان سازگار باشد (یا برعکس، رنگی سازگار با پارچه انتخاب کنید).
  • اگر می خواهید نقاشی روی لباس صاف و محکم و واضح دیده شود، بهتر است که از پارچه هایی با بافت محکم استفاده کنید. برای افراد مبتدی نقاشی روی پارچه هایی با بافت شل زیاد واضح و دقیق نقش نمی بندد، چون بخشی از رنگ از پارچه بیرون می زند و خوب جذب پارچه نمی شود.
  • رنگ های اکریلیک معمولاً برای هر نوع پارچه ای مناسب هستند، اما بهترین نوع پارچه برای کار با رنگ اکریلیک پارچه های سنگین مانند پنبه ای، پلی استر و جین است.

 آموزش نقاشی روی پارچه برای مبتدی

آموزش نقاشی روی پارچه برای مبتدی

1 - پارچه را بشویید تا هر گونه پرز و لایه های چربی و کثیف از روی پارچه شسته شود. برای شستشو از مایع نرم کننده استفاده نکنید. پس از شستشو پارچه را فشرده کرده و سپس تمام چین و چروک های پارچه را باز کنید.
2 – طرح مورد نظر را روی کاغذ کشیده یا از آن با استفاده از کامپیوتر و پرینتر، پرینت تهیه کنید.
3 – با استفاده از کاربن خیاطی طرح را روی کاغذ پارچه انتقال دهید.

نقاشی روی لباس به روش ساده 
4 – یک لایه محافظتی (کاغذ سفید برای لباس های روشن و روزنامه برای لباس های تیره) بر روی سطح میز کار قرار دهید. یک لباس کهنه به عنوان لباس کار بپوشید چون احتمالاً مقداری رنگ روی لباستان خواهید ریخت و پاک کردن آن دشوار خواهد بود.
از یک لایه طلق یا شیشه در لایه وسطی لباس استفاده کنید تا رنگ طرف دیگر لباس را علامت نیندازد. پایین پارچه را صاف کرده و با استفاده از چسب نواری به میز کار آن را بچسبانید تا ثابت مانده و حرکت نکند.
5 – با استفاده از قلموی نازک و رنگ اکریلیک روی طرحی که به وسیله ی کاربن روی پارچه ایجاد کرده اید را رنگ آمیزی کنید. رنگ آمیزی را دو بار تکرار کرده تا رنگ کاملاً به خورد پارچه رود . پس از رنگ آمیزی می توانید با رنگ مشکی دور نقاشی را دور گیری کرده و کار زیباتر و چشم نوازتری ارائه دهید.
6 – لباسی که روی آن نقاشی انجام می شود باید به مدت بیست و چهار ساعت به صورت صاف و افقی بر روی سطحی صاف باقی بماند تا به طور کامل خشک شود. برخی از رنگ ها مدت زمان بیشتری برای خشک شدن نیاز دارند ، پس از خشک شدن نقاشی روی لباس اطمینان حاصل کنید.

عکس نقاشی روی لباس - رنگ روی پارچه

پس از خشک شدن نقاشی روی لباس باید روی نقاشی را اتو بکشید. لباس را پشت و رو کنید و محدوده نقاشی را اتو کنید ، سپس لباس را برگردانده، پارچه سفیدی روی نقاشی قرار داده و یک دور هم به این روش روی نقاشی را اتو بکشید. هر طرف را حدود 20 ثانیه اتو بزنید. برای جلوگیری از سوختن پارچه و نقاشی اتو رو به طور مداوم حرکت داده و جا به جا کنید.

 نکته :

برای زیباتر شدن نقاشی می توانید زمانی که رنگ هنوز خیس است روی آن مقداری اکلیل بریزید تا به رنگ چسبیده و خشک شود.
همچنین می توانید بر روی نقاشی چسب پارچه زده و روی آن را با نگین های کوچک و رنگی تزئین نمایید. حتماً توجه داشته باشید که از چسب پارچه برای این منظور استفاده کنید ، چون رنگ به اندازه کافی قدرت نگه داشتن نگین ها یا چیزی سنگین تر از ذرات سبک اکلیل را ندارد.

 این پست را به اشتراک بگذارید
header icon خوشحال میشویم پاسخگوی سوالات شما باشیم
امتیاز شما به این مقاله :

اسماعیلی
 ارسال شده در : پنجشنبه 27 تیر 1398

سلام. سلام شما کلاس آموزشی دارید؟ و اگر هست هزینه چقدره؟ موصوع دیگه بنده آلرژی دارم و در حال حاضر در شرایطی که مواد آلرژن هست سرفه میکنم. برام استفاده از وسایل امکان پذیره.

مدیر سایت
مدیر سایت
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 08 مرداد 1398

دوست عزیز سلام . بله سالهاست که کلاس های آموزش طراحی لباس و نیز چاپ و نقاشی روی لباس رو داریم . امیدوارم خوب باشید . اگر به رنگ آلرژی دارید ، رشته دیگری را انتخاب کنید ، چون بلاخره اذیتتون خواهد کرد . برای شما آرزوی موفقیت را داریم .