تصویرگران پویا اندیش
   28111110 | 22580505 | 22587587

آموزش دوخت لباس بدون الگو

 22 مرداد 1399   13:19
 0
 210
امتیاز کاربران 0/0 از 5

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که مدتِ زیادی را صرفِ پیدا کردنِ الگوی لباسِ مورد علاقه‌ تان کنید و در آخر هم نتوانید الگوی‌ دلخواهتان را بیابید؟ یا اینکه نحوۀ ترسیم و پیاده‌ سازی لباس آن قدر سخت باشد که کلاً از خیرِ دوختنِ لباس بگذرید؟
به طور کلی، نباید خودمان را به الگو محدود کنیم؛ بلکه باید بکوشیم از آن فراتر برویم. دوختنِ لباس بدون الگو بسیار آسان‌ تر از آن چیزی است که فکرش را می ‌کنید. اگر تا به حال، لباس با الگو دوخته ‌اید و در زمینۀ خیاطی تجربه دارید، دوختنِ لباس بدون الگو برایتان بسیار آسان خواهد بود. در این مطلب، به آموزش دوخت لباس بدون الگو خواهیم پرداخت و نکاتی را برایتان خواهیم گفت که در شروع کار، بسیار کمکتان خواهد کرد.
با تصویرگران پویااندیش همراه باشید!


چگونه بدون الگو خیاطی کنیم؟

شاید خیاطی بدون الگو دشوار به نظر برسد؛ اما اگر چم و خمِ آن را به خوبی بشناسید و کمی نیز تمرین کنید، به سرعت پیشرفت خواهید کرد و از خیاطی بدون الگو، نهایت لذت را خواهید برد. بدون الگو نیز می ‌توانید هر آنچه دوست دارید بدوزید؛ از دامن گرفته تا انواع پیراهن و شلوار!  اما چگونه بدون الگو خیاطی کنیم؟ در ادامه، برایتان خواهیم گفت.


با دوختن لباس‌ های ساده شروع کنید!

اگر تا به حال خیاطی نکرده‌ اید، سعی کنید خیاطی بدون الگو را با دوختن لباسی ساده شروع کنید؛ مثلاً دامن و پیژامه، گزینه‌ های بسیار خوبی برای شروع کار به شمار می ‌روند. شکل ساده و گشادی این لباس‌ ها باعث می ‌شود که دوختشان راحت ‌تر شود.


اندازه‌ گیری را به صورت دقیق و درست انجام دهید!

همیشه یادتان باشد که برای دوختنِ لباس، چه بدون الگو و چه با الگو، هر چه اندازه‌ گیری را دقیق ‌تر انجام دهید و هر چه بیشتر به آن توجه کنید، نتیجۀ کارتان به مراتب بهتر خواهد بود. اگر قبلاً اندازه‌ ها را تخمینی حساب می ‌کردید، بهتر است از حالا به بعد، دقت کارتان را بیشتر کنید و به سراغ اندازه‌ گیری دقیق بروید. قسمت‌ های لازم را به طور دقیق انجام دهید و لباس را بر اساس آن اندازه‌ ها بدوزید. یادتان باشد که اندازه‌ هایی که می ‌گیرید، در واقع نقشۀ راهتان هستند و باید بسیار دقیق باشند.


طرح مورد نظرتان را ترسیم کنید!

ابتدا لباسی را که در ذهن دارید ترسیم کنید تا چشمتان با لباس آشنا شود و بدانید قرار است چه کار کنید. اگر هم طرح خاصی در ذهن ندارید، به سایت‌ های مختلف، مانند Pinterest  سر بزنید و از مدل‌ های آن‌ ها الهام بگیرید؛ به طور کلی، همیشه سعی کنید به این سایت‌ ها سر بزنید، مدل‌ های آن‌ ها را ببنید و از آن‌ ها الهام بگیرید. این الهام گرفتن و تماشا کردن به شما ایده می ‌دهد و باعث می ‌شود خودتان بتوانید مدل‌ هایی را طراحی و پیاده کنید.


از لباس‌ های مورد علاقه‌ تان به عنوان مدل استفاده کنید!

«خیاطی بدون الگو» به این معنا نیست که شما به طور کلی به هیچ الگویی نیاز ندارید و بدون طرح می ‌توانید لباس بدوزید، بلکه باید مدلی در کنارتان داشته باشید. بهتر است از کمدِ لباس‌ هایتان آغاز کنید؛ لباس‌ های مورد علاقه‌ تان را با دقت بررسی و به نحوۀ دوختشان حسابی دقت کنید. باید تک تکِ ساسون‌ ها و دوخت‌ های لباس را به خوبی بررسی کنید و اندازه و نحوۀ دوختشان را یاد بگیرید.
اگر برایتان امکان‌ پذیر است، قسمت‌ های مختلف لباس را از یکدیگر جدا کنید تا کاملاً نحوۀ اتصال آن‌ ها را به یکدیگر متوجه شوید و بتوانید بر آن اساس پیش بروید. می ‌توانید این قسمت‌ های جداشده را روی پارچه ‌تان پهن کنید و برش بزنید، سپس قسمت‌ های مختلف را به همین منوال به یکدیگر متصل کنید. سعی کنید این کار را برای چند لباس انجام دهید؛ بدین ترتیب، حسابی تمرین کرده ‌اید و می ‌توانید خیلی بهتر و مسلط‌ تر پیش بروید. اگر هم دوست داشته باشید، می ‌توانید قسمت‌ های مختلف لباس را روی کاغذ قرار دهید، طرح آن‌ ها را ترسیم کنید، کاغذ را بُرش بزنید و سپس کاغذ ها را به عنوان الگو روی پارچه قرار دهید.

لباس نباید تنگ باشد!

حالا که لباس بدون الگو می ‌دوزید و زاپاس‌ ها را روی الگو مشخص نکرده ‌اید، باید هنگام برش زدن، زاپاس را در نظر بگیرید و در ضمن، حواستان باشد لباس نباید آن قدر تنگ باشد که پوشیدنش غیرممکن شود. اگر پارچه ‌تان کشی نیست، باید گشادی بیشتری را در نظر بگیرید.
تمرین کنید تا یاد بگیرید!
وقتی شروع به دوختنِ لباس‌ های پیچیده‌ تر می ‌کنید، بهتر است ابتدا به سراغ پارچۀ چیت بروید، طرحتان را روی پارچۀ چیت پیاده کنید، ایرادهایش را برطرف سازید و وقتی مطمئن شدید همه چیز خوب است، به سراغ پارچۀ اصلی‌ تان بروید. از گذشته تاکنون، از پارچۀ چیت برای تمرین خیاطی استفاده می ‌شده است و این کار همچنان مرسوم است. یادتان باشد که وزن و لختی پارچه‌ ها باید تقریباً شبیه به یکدیگر باشد.


الگوها را با دقت بررسی کنید!

یکی از بهترین راه‌ ها برای اینکه بتوانید الگوی لباس خودتان را طراحی کنید این است که الگوهای آماده را با دقت مطالعه و بررسی کنید. با این کار، می ‌توانید ایرادهای کارتان را به راحتی برطرف سازید. وقتی بدانید به دنبال چه چیزی هستید، می ‌توانید دقیقاً همان لباسی را بدوزید که به دنبالش بوده‌ اید؛ در واقع، می ‌توانید فکرتان را در عمل پیاده کنید.
مراقبت باشید!
 وقتی به سراغ خیاطی بدون الگو می ‌روید، باید کاملاً دقت کنید و حواستان جمع باشد. موقع اندازه‌ گیری و بُرش زدن، نباید ساسون‌ ها را فراموش کنید. برای خط کشی روی پارچه، حتماً از گچ یا صابونی استفاده کنید که به راحتی پاک می ‌شود؛ در ضمن، اگر قرار است خطی روی پارچه بکشید، حتماً خط را در قسمتِ پشت پارچه ترسیم کنید، نه روی آن.


نکاتی  در مورد خیاطی که باید بدانید!

یک سری نکات مهم وجود دارد که هر خیاطی باید آن‌ ها را بداند؛ چه بخواهید با الگو خیاطی کنید و چه بخواهید بدون الگو برای خودتان لباس بدوزید، باید این نکات را بدانید و رعایت کنید:
•    یادتان باشد که اگر حتی یک سانتی متر جا به جا بُرش بزنید، نتیجۀ کارتان تغییر خواهد کرد!
•    پارچه تان را قبل از دوختن بشویید، چرا که ممکن است پارچه آب برود. پس از آنکه پارچه خشک شد، آن را به خوبی اتو بزنید، سپس به سراغ برش زدن بروید؛
•    با حوصله و بدون عجله پیش بروید و از روندِ کارتان نهایت لذت را ببرید؛
•    در آخر کار، پاکدوزی را فراموش نکنید. پاکدوزی باعث می ‌شود نتیجۀ کارتان مرتب ‌تر باشد و لبه‌ های لباس، ریش ریش نشود. پاکدوزی را، هم می ‌توانید با چرخ خیاطی یا چرخ سردوز انجام دهید و هم با استفاده از دست کار مورد نظرتان را به پایان برسانید؛
•    اگر لباستان تنگ است و پارچه‎‌ تان کشی نیست، سعی کنید به لباستان زیپ وصل کنید تا بتوانید آن را راحت‌ تر بپوشید.


سخن آخر

در انتها آموختید که حتی بدون تجربه و الگو هم می توانید برخی لباس های ساده را بدوزید و از پوشیدن آن ها لذت ببرید؛ فقط کافی ست برخی اصول را رعایت کنید و کمی به تمرین و ممارست بپردازید! هیچ کاری نشدنی نیست. این فرم خیاطی برای کارهای ابتدایی، شدنی است و می تواند برایتان لذت و سرگرمی را به همراه داشته باشد!

 این پست را به اشتراک بگذارید
header icon خوشحال میشویم پاسخگوی سوالات شما باشیم
امتیاز شما به این مقاله :