تصویرگران پویا اندیش
22580505 | 22580505 | 22587587

آشنایی با پارچه کشمیر، کاربرد و روش های نگهداری از آن

  25 بهمن 1399 16:59
 0
امتیاز کاربران 0/0 از 5

آشنایی با پارچه کشمیر، کاربرد و روش های نگهداری از آن

کشمیر از آن پارچه هایی است که وقتی اسمش به گوشمان می خورد، یاد لطافت و ظرافت ابریشم گونه اش می افتیم. این پارچۀ پشمی و زیبا، دارای قدمتی دیرینه است و سال هاست که در سراسر جهان، طرفداران زیادی دارد. کشمیر، انواع مختلفی دارد و هر کدام، ویژگی های مختص به خودشان را دارند. اگر پارچۀ کشمیر و انواع مختلف آن را به خوبی بشناسید، می توانید بهترین انتخاب را انجام دهید. در این مطلب، هر آنچه لازم است در مورد کشمیر، انواع آن و نحوۀ نگهداری از آن بدانید را برایتان خواهیم گفت. با تصویرگران پویااندیش همراه باشید!


پارچه کشمیر چیست؟

کشمیر نوعی پارچۀ پشمی به شمار می رود و از موی بزهای کشمیر و پشمینه تولید می شود؛ همچنین، کشمیر نام منطقه ای در شمال هند است که همچنان، پارچۀ کشمیر در آن تولید می شود. سالیان سال است که پارچۀ کشمیر را نرم ترین، لطیف ترین و لاکچری ترین پارچۀ پشمی می دانند. کشمیر آنقدر نرم و لطیف است که اگر با پوستتان تماس مستقیم نیز داشته باشد، به هیچ وجه اذیت نمی شوید، به همین دلیل، می توانید آن را بدون هیچ گونه آستری هم بپوشید.
این پارچۀ پشمی ابریشم گون، در مقایسه با انواع پارچۀ پشمی، بسیار گرم تر و سبک تر است. الیاف کشمیر بسیار ظریف است؛ به همین دلیل، گاهی این پشم را با انواع دیگر پشم طبیعی ترکیب می کنند تا بتوانند پارچه های ضخیم تری را تولید کنند.


 
تاریخچه پارچه پشمی

پرورش بزهای کشمیر در مغولستان و منطقۀ کشمیر، به قرن ها پیش بازمی گردد. برخی معتقدند که تولید پارچۀ کشمیر، در قرن سوم پیش از میلاد آغاز شده است؛ اما شواهد و مدارک، حاکی از تولید این پارچه، پیش از این تاریخ هستند! این پارچه در قرن سیزدهم، در شهر کشمیر هند تولید می شده است. از 1500 تا 1800، امپراطوری های ایران و هند، از این پارچۀ کشمیری در مراسم مذهبی شان استفاده می کردند.
داد و ستد با ترکستان، راه این پارچه را به سوی خاورمیانه و پس از آن، اروپا و فراتر از آن هموار کرد. در قرن هجدهم، این پارچه به اروپا نیز رسید. پارچۀ کشمیر در فرانسه محبوبیت زیادی پیدا کرد و بازرگانان همۀ تلاش شان را کردند، راهی پرخطر را پیمودند تا این پارچۀ افسانه ای را به بازار پر رونق اروپا بیاورند.
در قرن نوزدهم، تولید پارچۀ کشمیر در سراسر اروپا رواج پیدا کرد و تجارت این پارچۀ پشمی به سراسر جهان، سود زیادی را برای اروپاییان به ارمغان آورد.  تا به امروز، پروش دهندگان بز در آسیای مرکزی از تجارت این پارچه بسیار سود برده اند و این پارچۀ پشمی و لطیف در سراسر جهان، پرطرفدار و محبوب باقی مانده است.
امروز، پارچۀ کشمیر عمدتاً در چین تولید می شود. با افزایش جمعیت جهان و کاهش فقر، تولید پارچۀ کشمیر نیز افزایش خواهد یافت و احتمال می رود که چین همچنان تولیدکنندۀ اصلی پارچۀ کشمیر باقی بماند. نوع مصنوعی کشمیر نیز وجود دارد، اما همچنان نوع طبیعی آن پرطرفدارتر است.


 
طرز تهیه پارچه کشمیر

کشمیر از گران ترین پارچه های پشمی به شمار می رود، چرا که روند تولید آن بسیار دشوار و پیچیده است. تولید پارچۀ کشمیر چند مرحله دارد. هزاران سال است که پرورش دهندگان دام، موی بزهایشان را می چینند، آن را مرتب کرده و در نهایت، الیاف طبیعی تولید می کنند. در ادامه، مراحل تولید پارچۀ کشمیر را به ترتیب برایتان خواهیم گفت.

چیدن موی بز

برای تولید پارچۀ کشمیر، پیش از هر کاری، باید اجازه داد موی بز کاملاً رشد کند، سپس آن ها را می چینند. چیدن موی بز می تواند به روش های مختف انجام شود. فرقی نمی کند این کار به چه صورت انجام گیرد، فقط باید مراقب بود پوست بز آسیبی نبیند.


تمیز کردن

پس از چیدن موی بز، نوبت به تمیز کردن آن می رسد. در این مرحله، هر گونه آلودگی را از موها می زدایند؛ در ضمن، در این مرحله، موهای ضخیم را نیز از موهای ظریف جدا می کنند تا پارچۀ کشمیر حاصل، ظریف و لطیف باشد.  

شانه زدن

پس از تمیز کردن، نوبت به شانه می رسد. در این قسمت از کار، موها را به طور مرتب شانه می زنند.


اسپین کردن

پس از شانه زدن موها، نوبت به اسپین کردن می رسد. اسپین کردن همان چرخاندن است. درست مانند دوک های نخ ریسی که در گذشته برای تولید نخ از آن ها استفاده می کردند، موها را اسپین می کنند تا تبدیل به الیاف پشمی شوند. ضخامت این الیاف را با توجه به ضخامت پارچۀ مورد نظر تعیین می کنند.


تمیز کردن و رنگ کردن

در این قسمت از کار، الیاف را تمیز، و در صورت لزوم، آن ها را رنگ می کنند. پارچۀ کشمیر معمولاً در رنگ های طبیعی، مانند سفید، قهوه ای و خاکستری، تولید می شود؛ اما انواع رنگی آن نیز در بازار موجود است.

بافتن

الیاف را پس از رنگ آمیزی و تمیز کردن، تبدیل به پارچه می کنند. پس از بافتن، اگر کار دیگری لازم بود نیز روی آن انجام می دهند.


بسته بندی

پس از بافتن و انجام کارهای لازم، نوبت به بسته بندی و در نتیجه، روانه شدن آن به بازار می رسد.
آنچه گفتیم، شرحی خلاصه از روند تولید پارچۀ کشمیر است. تولید این پارچه به مهارت بالایی نیاز دارید و برای بافت و تولید آن، باید فوت و فن های خاصی را دانست.


 
در چه لباس هایی می توانیم از پارچه کشمیر استفاده کنیم؟

کشمیر از پارچه های پرطرفدار و بالطبع، پرکاربرد به شمار می رود. سال هاست که پارچۀ کشمیر از بهترین گزینه ها برای دوختن لباس های شیک و ظریف و همچنین، لباس های رسمی به شمار می رود. اشراف اروپایی از این پارچه برای دوختن لباس های رسمی شان استفاده می کردند. کشمیر در مقایسه با دیگر پارچه های پشمی، بسیار گران تر است؛ اما لطافت و زیبایی آن، حس بسیار خوبی را به شما منتقل می کند. در ادامه، انواع کاربرد کشمیر را برایتان خواهیم گفت.

پوشاک

این پارچۀ پشمی و لطیف، از گزینه های محبوب برای فصول سرد سال به شمار می رود. کشمیر، پارچه ای سبک و ظریف است؛ از این رو، می توانید از آن برای دوختن لباس های ظریف خانگی نیز استفاده کنید.
کشمیر گزینۀ بسیار خوبی برای دوختن لباس هایی مانند کت، بلیزر، دامن، پیراهن و حتی انواع لباس زیر به شمار می رود؛ همچنین، چون تماس مستقیم این پارچه با بدن، شما را آزار نخواهد داد، می توانید از آن برای دوختن شلوار نیز استفاده کنید.
کشمیر بسیار لطیف و نرم است؛ از این رو می توان در تولید یا دوختن پوشاک کودکان نیز از آن استفاده کرد.  
 

 
 اکسسوری

کشمیر ظاهری بسیار لاکچری دارد؛ از این رو، برای تهیه و تولید انواع اکسسوری، از جمله شال، جوراب و دستکش نیز از آن استفاده می کنند.


 
 
کشمیر برای دکوراسیون منزل

و اما کشمیر و لوازم منزل! از این پارچۀ گرم و پرکاربرد برای تولید انواع پتو و روتختی لاکچری نیز استفاده می کنند؛ همچنین، کشمیر از گزینه های مناسب برای دوختن روکش مبل به شمار می رود.


 
انواع پارچۀ کشمیر

پارچۀ کشمیر انواع مختلفی دارد. در ادامه، برخی از انواع این پارچۀ لطیف و لاکچری را برایتان خواهیم گفت.


پارچۀ پشمی کشمیر

پارچۀ پشمی کشمیر از موی بزهای بومی بیابان های گوبی و کشمیر به دست می آید و در عین ظرافت و لطافت، بسیار بادوام است.

پشمینه

بز پشمینه شباهت زیادی به بز کشمیر دارد و در نتیجه، پارچۀ حاصل از الیاف آن نیز بسیار شبیه به پارچۀ کشمیر است.


کشمیر درجه C

کشمیر درجه c ، زبرترین و ارزان ترین نوع کشمیر به شمار می رود. از این نوع کشمیر برای دوختن لباس هایی استفاده می شود که تماس مستقیم با پوست بدن ندارند؛ به عنوان مثال، می توانید از آن برای دوختن انواع پالتو آستردار استفاده کنید.


کشمیر درجه B

کشمیر درجه B، در مقایسه با نوع c، لطیف تر است، اما همچنان ممکن است پوست را بیازارد؛ از این رو، بهتر است از آن برای دوختن لباس های بیرونی استفاده کنید. این نوع کشمیر انواع مختلفی دارد و بالطبع، در قیمت های مختلف نیز در بازار موجود است.

کشمیر درجه A

و اما می رسیم به ظریف ترین و گران ترین نوع کشمیر، یعنی کشمیر درجه A! این نوع کشمیر در سراسر جهان گران است. این نوع کشمیر به هیچ وجه، پوستتان را آزار نمی دهد و می توانید برای دوختن انواع لباس ها از آن استفاده کنید. با انتخاب کشمیر درجه A، زحمت دوختن آستر را نیز نخواهید داشت، چون تماس مستقیم آن با پوست بدن، موجب آزارتان نخواهد شد.


 
ویژگی های پارچۀ کشمیر

همان طور که گفتیم، کشمیر از آن دسته پارچه هایی است که لطافت و زیبایی را به ذهنمان می آورد؛ اما چه ویژگی های دیگری کشمیر را تبدیل به پارچه ای محبوب و ارزشمند کرده است؟
•    گرما
کشمیر گرمایی مطبوع به شما می بخشد و گرمایش اصلا آزاردهنده نیست.
•    سبکی
گرمابخشی پارچه لزوماً بستگی به ضخامت و سنگینی آن ندارد. کشمیر از نازک ترین و سبک ترین پارچه های پشمی به شمار می رود، اما از همۀ آن ها گرم تر است.
•    دوام
اگر پارچۀ کشمیر را به درستی بشویید و از آن مراقبت کنید، می توانید سال ها از آن استفاده کنید.
•    لطافت
کشمیر لطافتی ابریشم گون دارد و به هیچ وجه سبب خارش پوست شما نمی شود؛ در نتیجه، می توانید آن را بدون آستر نیز بپوشید.

 
نکات مهم هنگام خرید پارچه کشمیر که باید به آن دقت کنیم!

هر کشمیری کشمیر نیست! هنگام خریدن پارچۀ کشمیر، باید چند نکته را در ذهن داشته باشید تا بتوانید انتخاب مناسبی را انجام دهید. در ادامه، نکات مهمی را که هنگام خرید پارچۀ کشمیر باید به آن دقت کنید، برایتان خواهیم گفت. پارچه را لمس کنید! وقتی می خواهید پارچۀ کشمیر بخرید، حتماً آن را لمس کنید تا از لطافت و نرمی آن مطمئن شوید. اگر پارچۀ کشمیر، اصل و باکیفیت باشد، هنگام لمس آن، حس خوشایندی خواهید داشت. پارچۀ کشمیر پس از مدتی استفاده، لطیف تر خواهد شد؛ اما به هر حال، در ابتدا نیز باید لطافت داشته باشد.


پارچه را بکشید!

هنگام خرید، پارچۀ کشمیر را بکشید و ببینید که آیا کش می آید یا نه. یادتان باشد که کشمیر با کیفیت،کش نمی آید؛ همچنین، یادتان باشد که بافت کشمیر بسیار ریز است و اگر بافت پارچه درشت بود، به معنای بی کیفیت بودن پارچۀ کشمیر است.


حساسیت به پارچۀ کشمیر

احتمال بروز حساسیت به پارچۀ کشمیر نیز وجود دارد. عطسه، سرفه، قرمزی چشم و آبریزش بینی، از علائم حساسیت به کشمیر به شمار می روند. برخورد پارچۀ کشمیر با پوست این اشخاص سبب خارش و قرمزی می شود. برای کاهش این حساسیت، می توانید پارچۀ کشمیر را بیشتر بشویید.
یادتان باشد حساسیت به پشم لزوماً به معنای حساسیت به کشمیر نیست، چرا که پشم ها از منابع متعددی تهیه می شوند؛ به عبارت دیگر، ممکن است شخصی به پشم گوسفند حساسیت داشته باشد ولی به کشمیر حساسیت نداشته باشد.

 
نحوه شست و شوی پارچه کشمیر

کشمیر پارچه ای بسیار ظریف و لاکچری است، از این رو، در شست و شو و نگهداری آن باید خیلی دقت کنید. اگر این پارچۀ طبیعی و زیبا را به شیوۀ صحیح بشویید و به خوبی از آن نگهداری کنید، می توانید سالیان سال، از آن استفاده کنید، بدون اینکه ظاهرش ذره ای تغییر کرده باشد. در ادامه، چند نکتۀ مهم در مورد شست و شوی پارچۀ کشمیر برایتان خواهیم گفت:
•    به هیچ وجه، شست و شو و اتوکشی لباس کشمیرتان را به خشکشویی نسپارید.
•    لباس کشمیر را با ماشین لباسشویی نشویید.
•    سعی کنید لباس کشمیر را با دست بشویید، آن هم با آب سرد.
•    ابتدا لباس کشمیرتان را به پشت برگردانید، سپس شست و شو را آغاز کنید.
•    اگر می خواهید پارچۀ کشمیر را با دست بشویید، آن را در آب سرد بخیسانید، اجازه دهید چند دقیقه بماند، سپس آن را به آرامی از آب خارج کنید. یادتان باشد که نباید پارچۀ کشمیر را بچلانید، چرا که آسیب می بیند.
•    پس از آنکه پارچۀ کشمیر را از آب خارج کردید، آن را روی سطحی صاف پهن کنید تا خشک شود. یادتان باشد که نباید پارچۀ کشمیر خیس را آویزان کنید، چرا که پارچه در چنین حالتی کش می آید و حالتش را از دست می دهد.
•    برای شست و شوی پارچۀ کشمیر، از شوینده های قوی استفاده نکنید.
•    پارچۀ کشمیر را در نرم کننده قرار ندهید. این پارچه بسیار نرم و لطیف است و به مرور زمان، نرم تر نیز می شود، از این رو، اصلاً نیازی نیست این پارچه را در معرض نرم کننده های شیمیایی قرار دهید. این نرم کننده ها عمر پارچۀ شما را کاهش می دهند.

 
نحوۀ اتو کردن پارچۀ کشمیر

و اما اتو کردن پارچۀ کشمیر! به هیچ وجه اتو را به طور مستقیم روی پارچۀ کشمیرتان قرار ندهید. ابتدا پارچه را به پشت برگردانید و سپس از پارچۀ دیگری به عنوان حایل میان پارچه و اتو استفاده کنید؛ همچنین، یادتان باشد که نباید اتو را روی پارچه فشار دهید.

 این پست را به اشتراک بگذارید
header icon خوشحال میشویم پاسخگوی سوالات شما باشیم
امتیاز شما به این مقاله :