تصویرگران پویا اندیش
22580505 | 22580505 | 22587587

کسب درآمد از طراحی لباس

  26 بهمن 1399 11:37
 0
امتیاز کاربران 0/0 از 5

کسب درآمد از طراحی لباس

طراحی لباس از آن شغل های جذابی به شمار می رود که به شما اجازه می دهد دانشتان را با خلاقیت و عشق به هنر درآمیزید و طرحی شگفت انگیز و منحصر به فرد را خلق کنید. هنرمندان تازه کار در هر حیطه ای، همیشه یک سوال می پرسند: «آیا می توانم از این هنر کسب درآمد کنم؟» هنرمندان حوزۀ طراحی لباس نیز از این قاعده مستثنی نیستند؛ اما پاسخ این سوال چیست؟ در واقع، نمی توان پاسخی کلی و سرراست به این سوال داد، چرا که عوامل متعددی در چگونگی و میزان کسب درآمد از طراحی لباس دخیل هستند؛ مثلاً، فرصت های موجود برای طراحان زبردستی که به خوبی آموزش دیده اند و بازار را به خوبی می شناسند بی شمار است. عوامل دیگری مانند موقعیت جغرافیایی نیز در این امر دخیل هستند؛ اما این ها فقط بخشی از ماجرا است. در این مطلب، هر آنچه لازم است در مورد کسب درآمد از طراحی لباس بدانید را برایتان خواهیم گفت.


چگونه کسب درآمد از طراحی لباس را آغاز کنیم؟

برای کسب درآمد از طراحی لباس، باید پیش از هر چیزی، به بهترین شکل و نزد کارآزموده ترین اساتید این حوزه آموزش ببینید. چنین آموزشی آنقدر اثرگذار است که حتی می توان از آن به عنوان «ره صد ساله را یک شبه پیمودن» یاد کرد. در واقع، طراحانی که آموزش رسمی و اصولی دیده اند و کار با تکنولوژی و نرم افزارهای طراحی را به خوبی می دانند، خیلی زود، در این بازار پر رونق می شوند و  پیشرفت می کنند.  
پس از آموزش دیدن، نوبت به کسب درآمد می رسد. بسیاری از طراحان تازه کار فکر می کنند که تا مشهور نشوند، نمی توانند از این حوزه کسب درآمد کنند؛ اما باید بگوییم که این طور نیست، شما حتی بدون کسب شهرت نیز می توانید درآمد بالایی داشته باشید. یادتان باشد که بسیاری از موفق ترین طراحان کارشان را با پیاده کردن طرح های ذهنی شان روی کاغذ شروع کردند و رفته رفته، این کار را گسترش دادند.


چگونه شروع به کسب درآمد از طراحی لباس کنیم؟

و اما چگونه شروع به کسب درآمد از طراحی لباس کنیم. باید بگوییم که شروع کسب درآمد از طراحی مد، هیچ حد و حصری ندارد و شما از هر کجا که دلتان بخواهد می توانید وارد این حرفه شوید و شروع به کسب درآمد کنید؛ اما به طور کلی، طراحان لباس دو مسیر را برای کسب درآمد انتخاب می کنند:
•    با عناصر مختلف صنعت مد، به عنوان مثال مزون ها و تولیدی ها، همکاری می کنند.
•    کسب و کار خودشان را راه اندازی می کنند.
در این بین، برخی از طراحان تازه کار ترجیح می دهند برای مدتی، در کنار طراحان مجرب به کار بپردازند و از این طریق، تجربه کسب کنند. البته این طراحان تازه کار نیز در ازای این همکاری دستمزد دریافت می کنند.
این طراحان تازه کار، با این انتخاب هوشمندانه، خیلی زود کار با ابزارها و تجهیزات حرفه ای را یاد می گیرند، مواد و پارچه های مختلف را بهتر می شناسند و مهارت هایشان را نیز تقویت می کنند؛ در واقع، این طراحان فوت و فن کار را در چنین دوره ای یاد می گیرند. البته، طراحان مستقل و حرفه ای، خانه های بزرگ مد و تولیدی ها معیارهای متفاوتی را برای استخدام طراحان دارند، اما بیشتر آن ها ترجیح می دهند با طراحانی همکاری کنند که آموزش اصولی دیده اند و خودشان تا حدی، با کار آشنایی دارند.
یادتان باشد که برای ورود به دنیای حرفه ای طراحی لباس، اصلاً نیازی نیست لزوماً به سراغ طرح های پیچیده و عجیب بروید، بلکه می توانید از طرح های ساده، حتی تیشرت، آغاز کنید. می توانید خلاقیت تان را در طراحی لباس های ساده به کار ببندید و طرح های متفاوت و منحصر به فردی را خلق کنید.

 
عوامل اثرگذار بر سطح درآمد طراحان لباس

طراحی لباس، بازار کار خوبی دارد. برخی از عوامل نیز سبب افزایش فرصت های شغلی طراحان لباس و بالطبع، افزایش درآمد آن ها می شود:
•    آموزش مناسب
•    میزان تجربه
•    آشنایی با تکنولوژی
•    آشنایی با کامپیوتر و نرم افزارهای طراحی
•    خلاقیت
•    موقعیت جغرافیایی
برخی ویژگی های شخصیتی، مانند توانایی برقراری ارتباط با دیگران و توانایی انجام کار تیمی نیز می توانند به پیشرفت شما در بازار کار طراحی لباس کمک کنند.


 
شناسایی بازار

به عنوان طراح لباس، باید بازار مد را به طور دقیق بشناسید؛ در واقع، باید خودتان را برای ورود به بازاری با رقابت تنگاتنگ آماده کنید. و اما چگونه بازار را بشناسیم؟
در قدم اول، باید بازار را بررسی کنید و نیازها و شکاف های آن را به طور دقیق شناسایی کنید. باید بدانید که آیا بازار به محصولات و طرح های شما نیاز دارد؟ آیا کسی پیش از شما به فکر ارائۀ این طرح ها افتاده است؟ آیا ارائۀ این طرح ها موفقیت آمیز بوده است؟ آیا فضای بازار پذیرای طرح های شما خواهد بود؟
به عنوان طراح لباس، باید به فروشگاه های مختلف سر بزنید، طرح های مشابه با طرح های خودتان را ببینید و به همۀ جزئیاتشان دقت کنید؛ به عنوان مثال، باید ببینید:
-    در طراحی و دوخت آن ها، از چه پارچه هایی استفاده شده است؟
-     در طراحی و دوخت آن ها، از چه رنگ هایی استفاده شده است؟
-    بیشتر در چه سایزهایی در بازار موجود هستند؟
-    عمده مشتریانشان چه کسانی هستند؟
-    چقدر فروش دارند؟
-    به چه صورت به فروش می رسند؟ (به عنوان مثال، حضوری یا آنلاین)
علاوه بر این ها، کارهای رقبا را با نگاهی موشکافانه بررسی کنید، ایرادهایشان را شناسایی کنید و در طرح های خودتان، سعی بر برطرف کردن آن ایرادها داشته باشید.


کانال های فروش را شناسایی کنید

به عنوان طراح لباس، باید کانال های فروش را نیز شناسایی کنید؛ به طور کلی، راه های زیادی برای فروش طرح های لباس وجود دارد و شما باید راه های دلخواهتان را شناسایی کنید.


فروش به شیوۀ سنتی

اگر بخواهید کارهایتان را به شیوۀ سنتی و به خرده فروش ها بفروشید، باید پورتفولیوی بسیار پرباری داشته باشید و به آن ها ارائه دهید. وقتی با این اشخاص همکاری می کنید، دیگر نیازی نیست به فروش و بازاریابی طرح هایتان فکر کنید و می توانید همۀ وقت تان را صرف طراحی کنید.


فروش آنلاین

همان طور که  می دانید، اینترنت فرصت های شغلی بی شماری را پیش روی انسان های خلاق قرار داده است. طراحان لباس نیز می توانند از این ابزار شگفت انگیز مدرن برای کسب درآمد استفاده کنند. روند کسب درآمد از اینترنت بسیار ساده است.
برای فروش آنلاین می توانید وب سایت شخصی تان را راه اندازی کنید و طرح هایتان را در آن ارائه دهید؛ همچنین می توانید به سراغ شبکه های اجتماعی بروید و طرح هایتان را در صفحه های کاری تان به اشتراک بگذارید؛ بدین ترتیب، علاوه بر طراحی، می توانید کنترل کسب و کارتان را نیز به طور کامل در دست داشته باشید. برخی از طراحان مد پس از راه اندازی وب سایت، به چنان درآمدی دست پیدا می کنند که هرگز به فکر فروش حضوری و غیرآنلاین نمی افتند.
علاوه بر این ها، می توانید از سلبریتی ها و اینفلونسرها بخواهید لباس های شما را در صفحات شان تبلیغ کنند. این کار نیز نوعی شیوۀ بازاریابی اینترنتی به شمار می رود. اگر این شیوه از فروش آنلاین را انتخاب کنید، می توانید طرح هایتان را به تعداد عظیمی از مردم نشان دهید و بدین ترتیب، مخاطبان مورد نظرتان را جذب کنید.
علاوه بر این ها، می توانید به سراغ فروشگاه های اینترنتی بروید و کارهایتان در آن ها ارائه دهید. فروشگاه های اینترنتی درصدی از پول فروش را به خودشان اختصاص می دهند؛ علاوه بر این، آن ها در مورد چگونگی ارائه و تبیغات محصولات شما و در نتیجه، یافتن مشتری تصمیم گیری می کنند.


نمایشگاه های صنایع دستی

برخی از طراحان طرح های خاص و کمیابشان را در نمایشگاه های صنایع دستی به نمایش می گذارند. این طرح های منحصر به فرد می توانند مشتریان زیادی را به خود جذب کنند؛ اما یادتان باشد که نمایشگاه ها معمولاً، دو مشکل را عمده دارند:
•    در نمایشگاه ها، اتاق پرو وجود ندارد.
•    آفتاب می تواند به بافت پارچه آسیب زند.
باید حواستان به این دو مورد باشد. اگر برایتان مقدور است، قسمتی را به پرو اختصاص دهید؛ همچنین، شرایطی را فراهم کنید که در طی روز، لباس هایتان از تابش آفتاب در امان باشند.


درآمد طراحان لباس در جهان

میزان درآمد طراحان لباس، به طور متوسط، سالیانه 35277 دلار است. این میزان درآمد در کشورها و شهرهای مختلف متفاوت است؛ به عنوان مثال، در ایالات متحده آمریکا، طراحان نیویوک، تگزاس و مریلند از بالاترین میزان درآمد برخوردار هستند.
میزان درآمد سالیانۀ طراحان لباس در برخی نقاط جهان، بدین شرح است:
•    کالیفرنیا: 35006 دلار
•    فلوریدا: 27685 دلار
•    مریلند: 53585 دلار
•    ماساچوست: 47148 دلار
•    میشیگان: 42552
•    نیویورک: 52139 دلار
•    تگزاس: 57595 دلار
•    آلمان: 49000 یورو
•    استرالیا: 57600 دلار


درآمد طراحان لباس در ایران

طراحان لباس در ایران نیز از درآمد مناسبی برخوردار هستند. در ایران نیز می توانید به عنوان طراح لباس، هم به صورت مستقل کار کنید و هم کسب و کار خودتان را راه اندازی کنید.


سخن آخر

مد، دنیایی جذاب و هیجان انگیز است و در همۀ حوزه های این دنیای شگفت انگیز نیز رقابتی تنگاتنگی در جریان است. ورود به هیچ کدام از حوزه های آن آسان و بی دردسر نیست؛ اما این نباید شما را دلسرد کند. اگر بخواهیم به هدفمان برسیم، بالاخره، باید از جایی شروع کنیم. با شرکت در دوره های معتبر طراحی و یادگیری اصولی این هنر جذاب، می توانید شالوده های این حرفه را برای خودتان محکم کنید و خیلی زود مسیر پیشرفت را طی کنید و وارد بازار جذاب و پر رقابت طراحی لباس شوید. در دوره های طراحی مد، می توانید یاد بگیرید، مشاهده کنید و بدون خطر، تجربه کسب کنید. اگر قدم به قدم راه را با تفکر و پشتکار بپیمایید، می توانید روزی، طراحی موفق و نامدار و صاحب کسب و کاری چندین میلیون دلاری باشید.

 این پست را به اشتراک بگذارید
header icon خوشحال میشویم پاسخگوی سوالات شما باشیم
امتیاز شما به این مقاله :