تصویرگران پویا اندیش
28111110 | 22580505 | 22587587

مراحل گام به گام طراحی لباس

  15 اردیبهشت 1400 14:45
 0
امتیاز کاربران 0/0 از 5

مراحل گام به گام طراحی لباس
 

طراحی لباس
 
طراحی لباس با هنر طراحی آغاز می شود؛ هر طراح ایدۀ مورد نظرش را روی کاغذ پیاده می کند و تا جایی که بخواهد، جزئیات مورد نظرش را نیز در آن می گنجاند؛ علاوه بر این، نرم افزارهایی برای طراحی لباس وجود دارد و برخی طراحان، کار با نرم افزار را ترجیح می دهند؛ اما طراحان قدیمی و مجرب همواره به سراغ همان کاغذ و قلم می روند.
برخی طراحان ترجیح می دهند طرح کلی را بگنجانند و برخی دیگر ترجیح می دهند جزئیات دقیق را نیز در کار دخیل کنند. برخی طراحان نیز به سراغ ترسیم طرح های سه بعدی می روند و ایده شان را به صورت سه بعدی به نمایش می گذارند. در طراح لباس، بافت، نقش و جنس پارچه کاملاً مشخص است و طراح آن را با چنان تبحری ترسیم می کند که با یک نگاه می توانیم بفهمیم پارچه چه بافتی دارد، سبک است یا سنگین، لخت است یا آهاردار.
هر طراحی، بسته به سلیقه و هدفش، جزئیاتی را در کارش می گنجاند؛ برخی حتی اکسسوری ها را نیز با جزئیات تمام ترسیم می کنند؛ برخی جزئیات چهره، آرایش و مدل مو را در کارشان می گنجانند و برخی دیگر از جزئیات چهره گذر می کنند.

چرا طراحی مهم است؟

طراح لباس می تواند با استفاده از طراحی روی کاغذ یا با کمک نرم افزار، طرح ذهنی اش را پیاده کند. در واقع، طراحان می توانند لباس مورد نظرشان را به تن فیگورهایی با ژست های مختلف بپوشانند و همۀ ابعاد و ویژگی های آن را به نمایش بگذارند. علاوه بر این ها، طراح می تواند در همین مرحله از طراحی نیز به برطرف کردن ایرادهای کارش بپردازد.

به دنبال منابع الهام باشید

پیش از هر چیزی یادتان باشد که طراح لباس باید همیشه به روز باشد و از جدیدترین ترندهای دنیای مد آگاهی داشته باشد. گذشته از این ها، طراح لباس می تواند موفق باشد که تاریخچۀ مد و استایل های آن را به خوبی بشناسد و همواره به بررسی آثار طراحان بزرگ مد، در گذشته و حال، و حتی رقبایش باشد. البته منظورمان این نیست که از کار آن ها تقلید کند، بلکه منظورمان الهام گرفتن است. می توانید با آثار هنرمندان بزرگ را ببنید و آن ها را با دانش و خلاقیت خودتان درآمیزید و لباسی خاص و دلربا را طراحی کنید. بنابراین، باید همواره در حال تماشای مدل ها باشید. برای این کار می توانید از منابعی مانند Pinterest، رسانه های اجتماعی و مجله ها و ژورنال های مد کمک بگیرید.

وسایل مورد نیاز برای طراحی لباس

اگر می خواهید لباس مورد نظرتان را بدون کمک نرم افزارها طراحی کنید، باید ابتدا لوازم مورد نیاز برای طراحی لباس را تهیه کنید. برای طراحی لباس، باید وسایل زیر را در کنار خود داشته باشید:
•    کاغذ
•    مداد
•    خط کش
•    پاک کن

1.  طرح کلی تان را ترسیم کنید

حال که وسایل مورد نیازتان را تهیه کردید، به سراغ ترسیم طرح کلی کارتان یا همان کروکی بروید. و اما کروکی (Croquis) در طراحی لباس به چه معنا است؟ در واقع، کروکی یا طرح همان طرحی اجمالی و کلی از یک مدل است. اولین قدم در ترسیم فیگور، ترسیمِ یک کروکی است. این کروکی همان طرح کلی کار شما است و می توانید آن را سریع ترسیم کنید. هنگام ترسیم طرح کلی مدلتان، باید نسبت های طراحی مدل را رعایت کنید. اگر تازه کار هستید و هنوز دستتان راه نیفتاده است، می توانید از الگو برای ترسیم طرح کلی کارتان استفاده کنید.

2.  در مرکز کاغذ، خطی عمودی ترسیم کنید

در مرکز کاغذ، خطی عمودی ترسیم کنید. در واقع، این خط سر تا پای مدل شما است.

3.  خط عمودی را به 9 بخش مساوی تقسیم کنید

در قدم بعدی، خط عمودی را به 9 بخش تقسیم کنید. این نه بخش شامل، سر، سینه، کمر، لگن، ران، ساق پا، قوزک پا و پا می شود. می توانید برای تقسیم این خط، خطوط افقی کوچکی را ترسیم کنید.

4.  قسمت لگن را ترسیم کنید

در مرکز خط، مربعی را به عنوان لگن فیگورتان ترسیم کنید. بسته به ژست فیگورتان، می توانید جهت مربع و زوایای آن را تغییر دهید.

5.  نیم تنه و شانه ها را ترسیم کنید

اکنون، نوبت به ترسیم نیم تنه و شانه ها می رسد. خطی که برای بالاتنه ترسیم می کنید باید منحنی باشد. در واقع، منحنی همان کمر فیگور شماست. عرض شانه به اندازۀ عرض لگن است. حالت و زاویۀ شانه ها را می توانید با توجه به ژست مورد نظرتان ترسیم کنید.

6.  سر و گردن را ترسیم کنید

حالا، نوبت به ترسیم گردن می رسد. طول گردن برابر است با یک سوم عرض شانه و نصف طول سر. با توجه به اندام فیگورتان، دایره ای را به عنوان سر ترسیم کنید.

7.  پاها را ترسیم کنید

برای ترسیم پا، باید به اندازۀ سر توجه کنید. در واقع، طول پاهای فیگورتان باید چهار برابر طول سر آن باشد. یادتان باشد پا به دو قسمت تقسیم می شود: ران و ساق. اندازۀ قسمت بالای ران برابر است با اندازۀ سر فیگور. هر چه از ران فیگور به سمت زانوها می آیید، باید ران باریک تر شود. این اتفاق برای قسمت زانو تا قوزک پا نیز می افتد. قسمت قوزک پای فیگور شما برابر است با یک چهارم سر فیگور.

8.  بازوها را ترسیم کنید

پس از ترسیم پا، به سراغ ترسیم بازوها، ساق دست و دست ها و انگشت ها بروید. حالت دست فیگور  را با توجه به ژست فیگورتان ترسیم کنید.

9.  پاها را ترسیم کنید

حالا می توانید به سراغ ترسیم پا بروید. اندازۀ پای فیگور باید تقریباً برابر با اندازۀ سر آن باشد.

10.  لباس مورد نظرتان را طراحی کنید

حالا که ترسیم فیگور به پایان رسیده است، می توانید به سراغ ترسیم لباس بروید. در واقع، اکنون، نوبت به پیاده کردن ایدۀ ذهنی تان روی کاغذ می رسد.

11.  تصویرسازی کنید

پس از ترسیم طرح کلی لباس، نوبت به رنگ آمیزی و سایه زدن می رسد. در این قسمت از کار، می توانید جنسیت سازی نیز کنید و جنس پارچه تان را مشخص کنید. در این قسمت نهایی، می توانید به سراغ ترسیم جزئیات چهره، مو و اکسسوری های فیگورتان بروید.

سخن آخر

تا به اینجا، با مراحل طراحی لباس آشنا شدید. یادتان باشد، طراحی موفق خواهد بود که هنر طراحی و خیاطی را خوب بداند، پارچه ها و ویژگی هایشان را بشناسد، با رنگ ها و چرخۀ رنگ ها آشنا باشد، با دنیای مد و تاریخچۀ آن آشنایی داشته باشد، همواره، به روز باشد و از تکنولوژی های روز نیز بی خبر نباشد.

 این پست را به اشتراک بگذارید
header icon خوشحال میشویم پاسخگوی سوالات شما باشیم
امتیاز شما به این مقاله :