تصویرگران پویا اندیش
22580505 | 22580505 | 22587587

پارچه تاپستری چیست؟

  16 خرداد 1300 01:00
 0
امتیاز کاربران 0/0 از 5

پارچه تاپستری چگونه تهیه می شود و از آن چه استفاده هایی می توان نمود؟
تعاریف بسیاری از این فایبر آرت یا هنر الیاف وجود دارد. به طور کلی کلمه تاپستری (tapestry) به نوعی ساختار بافندگی اشاره دارد که برای بوجود آوردن تصاویر روی پارچه به کار برده می شود...
پارچه تاپستری پارچه سنگینی است که از به هم بافته شدن تار و پود توسط دست تولید می شود. ساخت تاپستری به وسیله دستگاه پارچه بافی انجام شده و در روند تولید این هنر تصویر الگو توسط پیچ و تاپ های پود بر روی تار های موجود در دستگاه پارچه بافی بافته می شود.
در نهایت تصویری که در پارچه تاپستری دیده می شود پود های پارچه است، تار های تاپستری در زیر کار پنهان است و قابل رویت نیست.
 بسیاری دیگر از فایبر آرت ها که با بافت نقوش بر روی پارچه آماده می شوند نیز تاپستری نامیده می شود ولی این گروه از تاپستری ها به طریقه متفاوتی تهیه می شوند.

 
پارچه تاپستری
 
معرفی پارچه تاپستری بعنوان یک هنر
بسیاری از مردم به پارچه تاپستری به چشم یک اثر هنری می نگرند و از آن بعنوان دیوار کوب و تزئین منازل خود استفاده می کنند. پارچه تاپستری از زمان های قدیم بعنوان اثر هنری مورد استفاده قرار می گرفت.
خانواده های سلطنتی از تاپستری برای تزئین کاخ های خود استفاده می کردند، همچنین این پارچه به گرم نگاه داشتن دیوار های قلعه در فصول سرد مورد استفاده قرار می گرفت. همچنین کلیساها نیز در مناسبت های خاص از تاپستری ها استفاده می کردند.
 
طراحی پارچه تاپستری
 
طراحی پارچه تاپستری :
فرآیند ساخت این هنر با طراحی آغاز می شود. ولی این مدل طراحی به گونه نیست که طراح فقط گوشه ای نشسته و طرح خود را بکشد. برای اینکه در تاپستری موفقیت ویژه ای کسب کنید، باید همواره و در طول زندگی روزمره ، به مناظر و صحنه های مختلف دقت کنید و سعی کنید تصاویر دقیقی از آنها را در ذهنتان ثبت نمایید.
این کار موجب می شود برای طراحی ایده ی خوبی به ذهنتان برسد. ممکن است تصویر چیزی که به ذهن سپرده اید خلاقیت شما را برانگیخته نموده و موجب شود طراحی خوبی از آن انجام دهید.
 
 
 
این مجموعه از افکار و تصاویر باید به طور مداوم در ذهن شما یا از طریق خواندن مجلات، مطالب وب سایت ها، فایل های کامپیوتری و... در جریان باشد. در نهایت با ترکیب این تصاویر و افکار با همدیگر خواهید توانست طراحی پارچه تاپستری را آغاز کنید.
هنگامی که طراحی کامل شد می توانید یک کارتون سیاه و سفید بزرگ (کاغذ بزرگی که در تاپستری کاربرد دارد) در مقیاس واقعی از روی طرح تهیه کرده سپس آنرا داخل یک ورق طلق شفاف قرار داده و آنرا روی تار متصل کنید تا در بافندگی راهنمای شما باشد.
 
 
نخ های رنگی تاپستری
 
 
نخ های رنگی :
برای بافت پارچه تاپستری همیشه سعی کنید از نخ های رنگارنگ استفاده نمائید. می توانید نخ های سفید خریده و خودتان آنرا به هر رنگی که می خواهید در آورید ولی بهتر است از نخ های رنگی آماده استفاده کنید چون در یک تاپستری بطور متوسط بین 50 تا 90 رنگ مورد استفاده قرار می گیرد و اگر شما چند هفته هم برای رنگرزی نخ ها وقت بگذارید باز هم زمان کم خواهید آورد. 
زمانی که نخ های رنگی و کارتون رو تهیه کردید ، نوبت بافت پارچه تاپستری است.
 
 
بافت پارچه تاپستری
 
بافت پارچه تاپستری : 
از پایین تار شروع کرده و به وسیله بافتن پود بر روی تار با استفاده از نقشه طراحی، شکل مورد نظر را ایجاد کنید. در این مرحله باید در استفاده از رنگ ها نهایت دقت را بکار ببرید.
 
فرق پارچه تاپستری و قالیچه
 
 
فرق پارچه تاپستری و قالیچه چیست؟
عموماً تاپستری الگوی بافته شده ای است که بر روی دستگاه ریسندگی ایجاد می شود. تاپستری چون هنری ارزشمند و زیباست معمولاً به دیوار آویخته می شود. تصویر روی تاپستری توسط بافته شدن پود روی تار (رد کردن پود از میان نخ های تار) به وجود می آید که بر اساس الگو و طرح مورد نظر از رنگ های متفاوتی تشکیل می شود. بنابراین در تاپستری تصاویر ساختاری از خود پارچه هستند.
ولی قالیچه معمولاً به این علت بافته می شود که روی زمین پهن شود، قالیچه ها نیز ممکن است بر اساس تصاویر یا الگوهای ساختاری که توسط بافته شدن پود به تار (در رنگ های متفاوت و متنوع) شکل می گیرند ساخته شوند. به طور کلی بافت قالیچه با بافت تاپستری تفاوت زیادی دارد.
 
 
تاپستری
 
الگو یا تصویر بر روی قالیچه توسط گره زدن نخ هایی با رنگ های متفاوت که عموماً از جنس پشمی (یا در برخی موارد از جنس ابریشمی یا پنبه ای یا دیگر نخ های تابیده شده) هستند بر روی تار های قالی انجام می شود ، سپس گره را با شانه کردن به رج قبلی بافته شده نزدیک می کنند. به طور کلی الگوی قالیچه به روش گره زدن و بریدن نخ های رنگارنگ ایجاد می شود.
قالیچه های ظریف بافته شده (خصوصاً قالیچه های ابریشمی) هم می تواند مانند تاپستری بر روی دیوار منازل جلوه زیبا و خارق العاده ای داشته باشد.
 
 این پست را به اشتراک بگذارید
header icon خوشحال میشویم پاسخگوی سوالات شما باشیم
امتیاز شما به این مقاله :