تصویرگران پویا اندیش
22580505 | 22580505 | 22587587

طراحی کفش

  16 مرداد 1400 15:52
 0
امتیاز کاربران 0/0 از 5

طراحی کفش

کفش ها یکی از مهمترین قسمت ها در استایل هر شخص است. شما چه بخواهید به یک مهمانی رسمی بروید و یا یک پیاده روی معمولی نیاز به پوشیدن کفش دارید، همین موضوع باعث شده است که صنعت مد و فشن و شرکت های مختلف تولیدی کفش، نیز دست به کار شده و کفش هایی متناسب با موقعیت های مختلف طراحی، تولید و به بازار عرضه کنند.
مبحث طراحی کفش علاوه بر رفع نیاز افراد، یک فعالیت هنری نیز است، بنابراین طراحان خوش ذوق زیادی در این زمینه فعالیت دارند، شما هم اگر در اندیشه طراح شدن در زمینه کفش هستید، این مقاله از تصویر گران پویا اندیش، را از دست ندهید.

تاریخچه طراحی کفش

گذر در تاریخ برای طراحان کفش می تواند راه گشایی برای خلق ایده های نو باشد، از این جهت به طور خلاصه گذری در تاریخ طراحی کفش می کنیم.
از حدود ۴۰۰۰۰ هزار سال پیش، نشانه هایی از وجود کفش وجود دارد، که به صورت کفش های سنگی بوده است. بعد از آن شواهدی از کفش های نرم که از چرم ساخته شده بودند و شبیه صندل  ویا موکاسین بوده اند، در همان سالیان کشف شده است.
چندین هزار سال بعد در اوایل دوره باروک اروپا، شکل ظاهری کفش های زنانه و مردانه شبیه یکدیگر بود، هرچند در طبقات مختلف اجتماعی تفاوت ها بیشتر بوده و برای طبقه اشراف پاشنه ها از جنس چوب  ساخته می شده است.
جلوتر که بیاییم و در قرن هجدم، کفش هایی از جنس پارچه و از جمله ابریشم تولید شد، تا در اوایل دهه ۱۸۰۰ که تفاوت هایی در شکل ظاهری در پاشنه و جلو کفش های زنانه و مردانه، به وجود آمد، و پس از گذشت نوسانات فکری مختلف استانداردی به اندازه ۱ اینچ برای پاشنه مردان تصویب شد.
با نزدیک شدن به قرن بیستم، راحتی کفش ها بهبود پیدا کرد و کفاشان با پیشرفت تکنولوژی در این دهه توانستند راحتی را برای پا ها ایجاد کنند و تغییرات به سزایی را در نوع کفش ها به وجود آورند، تا به امروز که به کمک پیشرفت فن آوری و طرح های متنوع طراحان، متناسب با هر موقعیت و شخصیت و علاقه ای، طراحی و تولید می شود.
امروزه ایده پردازی بر روی طراحی کفش ها به گونه ای است که پیش بینی می شود کفش ها در آینده شکل خاصی از هنر و دنیای ماورایی، به وجود خواهد آمد.

 چگونه یک طراح کفش شوم؟

اگر شما علاوه بر علاقه ای که در زمینه طراحی کفش دارید، از ذوق هنری و ایده پردازی برخوردار هستید، به شما توصیه می کنیم ۱۰ نکته زیر را در جهت تبدیل شدن به یک طراح کفش مطالعه کنید.

۱-مهارت طراحی خود را افزایش دهید.

شما اگر بخواهید یک طراح کفش حرفه ای بشوید، نیاز دارید تا ایده های خود را رسم کنید، بنابراین باید زبان طراحی را به خوبی بشناسید، تا بتوانید در پیاده کردن ایده های خود خلاقیت داشته باشید، علاوه بر طراحی خلاقانه، نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که طرح قابلیت اجرا داشته باشد. همچنین در طراحی کفش باید بسیار مفهومی طراحی کنید.
نکته دیگری که در طراحی کفش باید بدانید این است که، از طراحی زیره کفش شروع کنید و سعی کنید در کشیدن زیره کفش حرفه ای شوید. این امر باعث می شود که شما علاوه بر طراحی رویه های نو و خلاقانه اصول و قوانین مورد نیاز کفش را نیز مورد توجه قرار دهید.

۲-به دوره ها و یا مرکز آموزشی طراحی کفش بروید.

دوره های زیادی مخصوص برای آموزش طراحی کفش وجود دارد. با ثبت نام در این دوره ها علاوه بر  کسب مهارت های لازم در طراحی کفش دریافت مدرک آن برای شما یک امتیاز محسوب
می شود. طراحی کفش، یک نوع طراحی صنعتی است، بنابراین گذراندن دروه های طراحی صنعتی و شناخت مواد، اصول طراحی کفش و غیره به درک شما از کفش کمک خواهد کرد. علاوه بر آن شما با افراد خلاق دیگر نیز آشنا خواهید شد و همین امر باعث می شود که شما از قوه تخیل و خلاقیت خود بیشتر استفاده کنید.
در امر آموزش  طراحی کفش کوتاهی نکنید و حتی اگر شده است به کالج های مربوط به طراحی کفش در اروپا و یا کشورهای دیگر بروید تا بتوانید دیدگاه ها و رویکردهای مختلف به طراحی کفش را به خوبی فرا بگیرید.

۳-از یک مشاور کفش سازی کمک بگیرید

کمک گرفتن از مشاوران کفش سازی باعث می شود که شما نکات مهم و حرفه ای در ساخت کفش را متوجه بشوید و از این جهت با استفاده از تجربیات این مشاوران می توانید به راحتی طرح های خلاقانه و کاربردی را ایجاد کنید.

۴-کار کردن با نرم افزارهای مختلف طراحی را بیاموزید.

نرم افزارهای مختلفی برای طراحی کفش وجود دار که میتوانید در جهت پیاده کردن ایده هایتان از آن ها استفاده کنید، یکی از این برنامه های ایلاسترایتور Adobe Illustrator، است. این نرم افزار به راحتی قابل یادگیری است، ایلاسترایتور یک برنامه کد سه بعدی3D CAD، نیست اما فراگیری آن به شما کمک فراوانی خواهد کرد، و شما به عنوان یک طراح کفش برای شروع کار باید این نرم افزار را یاد بگیرید.

۵- نمونه طراحی های کفش خود را ایجاد کنید.

تهیه نمونه کارهای عالی از طراحی کفش، می تواند به عنوان نقطه شروع و معرفی و پذیرفته شدن شما در این صنعت کمک فراوانی کنید. با توجه به پیشرفت فضای اینترنت، اینکه شما دارای یک نمونه کار آنلاین، باشید بسیار ضروری است و به این ترتیب می توانید صدها طرح خود را به راحتی به بسیاری از افراد نشان دهید.
همچنین شما می توانید نمونه کارهایتان را برای  تولیدی های کفش ارسال کنید، بازخورد این افراد می تواند به شما در جهت رفع مشکلات طراحیتان کمک کند.

۶-تاریخچه کفش ها را مطالعه کنید.

کفش های کلاسیک و سیر آنها به سمت کفش های مدرن، مطالعه تاریخچه انواع کفش های کتانی، انواع کفش های زنانه و مردانه و حتی کفش های کودکانه، می تواند برای شما درس ها و تجربه هایی را به ارمغان داشته باشد و شما را در جهت ایده پردازی های خلاقانه سوق دهد.
۷-ذهن و چشم خود را در معرض طرح های عالی قرار دهید.
برای تبدیل شدن به یک طراح کفش حرفه ای، باید طرح های زیادی از برندهای مختلف مانند، فراری، پرادا، فرانک گری، فیلیپ استارک، اپل، پورشه و غیره ببینید، شاید این برند ها مرتبط با کفش نباشند، اما دیدن این طرح های مدرن و جذاب به شما این اجازه را می دهد که ذهن و چشم خود را تقویت کنید تا ایده های زیبایی را بدر طرح های خود به وجود آورید.

 
۸- کتاب

خود را در بین کتاب های طراحی، تاریخ طراحی، ساخت و تولید، معماری، برند های مختلف تجاری و غیره محاصره کنید.پاسخ تمام مشکلات شما در طراحی در بین این کتاب ها نهفته شده است.همچنین بسیاری از کتاب های مفید برای آموزش طراحان کفش مبتدی وجود دارد.

۹- با کفش های قدیمی خود شروع به ساخت کفش جدید کنید.

مونتاژ کفش جدید از بین کفش های قدیمیتان باعث می شود تفکر کفش سازی را بیاموزید و همچنین برش کفش ها باعث می شود داخل و زیره های کفش را با دقت و از نزدیک ببینید، که این امر نیز باعث می شود دید واضح تری از کفش داشته باشید. شما به عنوان یک طراح کفش باید خود را در معرض چالش های مختلف قرار دهید به این ترتیب قدرت خلاقیت  در ایجاد و توسعه طرح های خود را به وجود آورید.
کتاب SneakerFactory، به عنوان کتابی راهنما درباره تجزیه و تحلیل کفش های برش داده شده به شما کمک خواهد کرد.

۱۰-به خود فرصت ایجاد طرح های بهتر و پررنگ تر را بدهید

شما به عنوان یک طراح کفش بدون در نظر گرفتن نوع کفش باید بهترین طرح را ارائه دهید. بنابراین طرح نو و متفاوت اجرا کنید و برای رسیدن به این مرتبه از طراحی سخت کار کنید و بعد از آن از حوزه های مختلف بر روی طرح خود، کار کنید.
شما می توانید به کارخانه و یا تولیدی کفش بروید تا از نزدیک با روند کاری آشنا شوید این امر باعث می شود که حتی شما ماده و جنس جدید از کفش را پیشنهاد بدهید.

سخن آخر

خلاقیت یکی از مهمترین موارد برای یک طراح مبتدی کفش، در تبدیل شدن به یک طراح کفش حرفه ای  است، اما دانستن نکات مهم که قدرت خلاقیت را همراه با کاربرد برای شما به ارمغان بیاورد نیز بسیار مهم است. در این مقاله از تصویر گران پویا اندیش، سعی کردیم با بررسی تاریخچه ای از طراحی کفش و پرداختن به ۱۰ نکته مهم و کاربردی، شما را در جهت تبدیل شدن به یک طراح کفش خلاق، راهنمایی کنیم. 

 این پست را به اشتراک بگذارید
header icon خوشحال میشویم پاسخگوی سوالات شما باشیم
امتیاز شما به این مقاله :