تصویرگران پویا اندیش
22580505 | 22580505 | 22587587

۵ قانون طراحی و انتخاب لباس تابستانه

  19 مرداد 1400 11:47
 0
امتیاز کاربران 0/0 از 5

۵ قانون طراحی و انتخاب لباس تابستانه

تابستان یکی از فصل هایی است که اوقات فراغت و استراحت در آن نسبت به فصل های دیگر بیشتر است؛ بنابراین، افراد به سفرهای مختلف می روند یا در ویلاها و مناطق خوش آب و هوا، مدتی را به استراحت می پردازند.
پوشیدن لباس مناسب با آب و هوا، یکی از مواردی است که می تواند لذت این استراحت را چند برابر کند. سالانه در صنعت مد و فشن، طراحان لباس زیادی، وقت خود را صرف طراحی لباس تابستانه می کنند تا بتوانند تنوع و راحتی را در لباس های تابستانه بیشتر رقم بزنند.
در این مقاله از تصویرگران پویااندیش، با توجه به اهمیت طراحی لباس تابستانه، به ۵ اصل مهم در زمان طراحی لباس تابستانه و حتی خرید لباس تابستانه می پردازیم.

قانون اول

از پارچه های سبک با وزن کم در طراحی لباس تابستانه و خرید لباس تابستانه استفاده کنید.

زمانی که صحبت از مسافرت، به خوص در فضای باز و طبیعت می شود، شاید اولین لباسی که به ذهن می رسد، لباس های بلیزر و حتی شلوارهای شش جیب زخیم است. باید بگوییم که هر سبک لباسی را هم که بخواهید انتخاب کنید، جنس پارچه آن را سبک انتخاب کنید، در نظر داشته باشید یک مقیاس برای سبکی پارچه، وزن پارچه است. پارچه هایی با وزن زیاد، حتی اگر فضای مناسب برای جریان هوا هم وجود داشته باشند، باعث تعرق در آب و هوای تابستان می شوند؛  بنابراین از پارچه های طبیعی که وزن کم و ضخامت مناسب دارند، استفاده کنید؛ مانند جین های سبک، پیراهن های پنبه ای و به خصوص برای خانم ها، لباس های بلند و خنک نخی، که می توانند گزینه های مناسبی  برای طراحی لباس تابستانه  یا خرید لباس تابستانه در نظر گرفته شوند.


 قانون شماره ۲

پارچه هایی که به راحتی هوا را ازخود عبور می دهند، برای فصل تابستان بسیار مناسب اند، از جمله این پارچه ها می توانیم به پارچه های کتان و پنبه اشاره کنیم. عرق کردن، یکی از راه های دفاعی بدن برای کنترل دمای آن است؛ بنابراین باید در انتخاب لباس تابستانه و همچنین طراحی لباس تابستانه، این نکته را به خاطر داشته باشیم که از جنس پارچه هایی استفاده کنیم که به راحتی هوا را به سطح پوست برسانند و این جریان هوا به خوبی صورت بگیرد، و به اصطلاح، پارچه بتواند نفس بکشد! این نفس کشیدن یا همان رد و بدل هوا، اجازه خروج هوای گرم و مرطوب سطح بدن را به خوبی فراهم می کند.
پارچه هایی که باعث ایجاد رطوبت می شوند، بوی نامطبوعی را در سطح بدن ایجاد می کنند. به خاطر داشته باشید که الیاف طبیعی در جذب رطوبت و خروج هوای مرطوب به خوبی عمل می کند، بنابراین الیاف طبیعی می توانند یک گزینه مناسب برای انتخاب جنس لباس های تابستانه باشد.

همچنین پارچه های نخ پنبه نیز به راحتی اجازه تنفس را در سطح لباس می دهند، عرق اضافی را جذب می کنند و به عنوان گزینه مناسب دیگر می توانند یک لباس تابستانه راحت را برای شما فراهم کنند.
در مقابل این جنس پارچه ها، پارچه هایی با جنس الیاف مصنوعی، مانند پلی استر، نمی توانند به راحتی این نقل و انتقال هوا و رطوبت را امکانپذیر سازند، هرچند هم که بسیار سبک باشند، برای درک این موضوع در نظر بگیرید، یک کیسه پلاستیک هم بسیار سبک است؛ اما امکان تنفس را به صفر می رساند.
علاوه بر پارچه های پلی استری، پارچه هایی با بافت زخیم نیز امکان انتقال هوا را نمی دهند و گرما را به بدن باز می گردانند، بنابراین این جنس پارچه، برای طراحی لباس تابستانه و خرید لبالس تابستانه مناسب نیست.
پارچه های ابریشمی  نیز به این علت که گرما را در خود حفظ می کنند، و با قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث تعرق زیاد می شوند، گزینه مناسبی برای انتخاب لباس تابستانه نیستند.
با پیشرفت تکنولوژی، پارچه هایی برای محافظت در برابر اشعه فرابنفش خورشید نیز تولید شده اند، و شما به عنوان یک طراح لباس می توانید این گزینه های جدید را نیز در طراحی لباس تابستانه در نظر داشته باشید.

۳- قانون سوم

محافظت از پوست در برابر نور خورشید

لباس و پوشاک، به عنوان اصلی ترین نوع محافظت در برابر نور خورشید است؛ بنابراین هرچه پوست خود را بیشتر بپوشانید، بهتر می توانید از پوست خود محافظت کنید.
به همین منظور سعی کنید در طراحی لباس تابستانه و همین طور در هنگام خرید لباس تابستانه خود، ترجیحا از شلوار های بلند و تی شرت ها یا پیراهن هایی با آستین های بلند استفاده کنید.
مخصوصا در زمان پیاده روی های طولانی و بیشتر از یک ساعت، مناطق مختلف بدن خود مثل سر، شانه ها، گردن و صورت خود را که در معرض نور خورشید است را بپوشانید.
 با اینکه در فصل تابستان بسیار ترغیب می شویم که از لباس هایی با آستین کوتاه  یا شلوارک های مختلف استفاده کنیم، به یاد داشته باشید که این نوع لباس ها، محافظ خوبی در برابر نور خورشید نیستند.
در اینجا یک نکته مهم دیگر را نیز می گوییم که از چشمان خود نیز از طریق عینک های آفتابی، محافظت کنید؛ اما در انتخاب این اکسسوری جذاب و محافظ نیز دقت بسیار داشته باشید.

قانون چهارم

از پوشیدن بلیزرها خودداری کنید

همان طور که قبلا اشاره شد، لباس هایی با جنس پلی استر، به دلیل حبس هوا و جلوگیری از انتقال هوا و رطوبت، مناسب فصل تابستان نیستند. بلیزرها که انتخاب بیشتر آقایان در زمان مسافرت و گردش هستند، به دلیل جنس پلی استری و همچنین استفاده از آستر ساتن و ابریشمی ،گزینه مناسبی برای انتخاب لباس تابستانه نیستند؛ زیرا هوا و رطوبت بین لایه های پارچه و روکش آن به دام می افتد و باعث تعرق و حتی بوی نامطبوع می شود. شما اگر به بلیزرها علاقه دارید، می توانید از بلیزرهای بدون آستر و کتان نازک استفاده کنید.

قانون پنجم

از رنگ های روشن استفاده کنید

پارچه هایی با رنگ های روشن، نور را منعکس می کنند و باعث می شوند فضای سطح پوست را خنک تر کنند؛ اما در مقابل، لباس هایی با رنگ تیره، باعث جذب نور بیشتر و ایجاد حرارت بیشتر در سطح پوست می شوند.
در به کارگیری رنگ ها دقت کنید. گاهی سایه های تیرۀ آبی، بنفش و سبز نیز در برابر نور خورشید، گرمای بیشتری را جذب می کنند، در حالی که رنگ های روشن تر، در شرایط مشابه قرارگیری در برابر نور خورشید ،کاملا برعکس عمل می کنند.
همچنین یک دلیل دیگر برای استفاده از رنگ های روشن در فصل تابستان و در طراحی لباس تابستانه این است که به دلیل  تطابق حس افراد با رنگ های فصل، باعث افزایش روحیه آن ها می شود و شاید همین مورد یکی از دلایلی بود که حتی در زمان های قدیم نیز طراحان مد سنتی برای طراحی لباس تابستانه از رنگ هایی در سایه های سفید، بژ، صورتی و زرد استفاده می کردند. پوشیدن این لباس ها با چنین طیف رنگی، باعث شیک پوشی افراد می شود و روند پیری را از لحاظ روحی کندتر می کند.


 سخن آخر:

در این مقاله از تصویر گران پویا اندیش، با توجه به اهمیت لباس در فصل تابستان و همچنین اهمیت شیک پوشی و راحتی در طراحی لباس و انتخاب لباس تابستانه، سعی کردیم به ۵ قانون مهم در هنگام طراحی لباس تابستانه و انتخاب لباس تابستانه بپردازیم.

 این پست را به اشتراک بگذارید
header icon خوشحال میشویم پاسخگوی سوالات شما باشیم
امتیاز شما به این مقاله :