تصویرگران پویا اندیش
22580505 | 22580505 | 22587587

بایدها و نبایدهای نقاشی روی پارچه

  26 مرداد 1400 10:59
 0
امتیاز کاربران 0/0 از 5

بایدها و نبایدهای نقاشی روی پارچه

نقاشی روی پارچه، هنری است که این فرصت را به شما می دهد تا هنر و خلاقیت خود را روی بستر متنوعی از پارچه و منسوجات، به تصویر بکشید. نقاشی روی پارچه، علاوه بر ایجاد حس لذت، مزایای دیگری هم دارد؛ برای مثال، این امکان را به شما می دهد تا انواع لباس ها، پارچه ها و منسوجات اکسسوری ها را با طرح های دلخواه خود خلق کنید؛ اما باید در نظر داشته باشید که نقاشی روی پارچه نیز مانند هر هنر دیگری، اصول و تکنیک هایی دارد که تنها با رعایت آن ها می توانید به فردی حرفه ای در این هنر تبدیل شوید. با آموختن این هنر متوجه می شوید که چقدر ساختن طرحی که منحصر به ذهن و قلب شماست، می تواند لذت بخش باشد و پوشش شما را متفاوت کند و دقیقا همانی باشید و همانی را داشته باشید که می خواهید. در این مقاله از تصویرگران پویااندیش، نکات مهمی درخصوص نقاشی روی پارچه خواهید آموخت. با ما همراه باشید!

پارچۀ مخصوص و مناسب را انتخاب کنید!  

یکی از مهم ترین و اصلی ترین مراحل نقاشی روی پارچه، انتخاب پارچۀ مناسب است؛ چرا که رابطۀ مستقیم با ماندگاری نقاشی دارد! اگر پارچۀ نامناسب انتخاب کنید، احتمال کنده یا کمرنگ شدن کار وجود دارد. یادتان باشد قبل از شست و شوی پارچه، حتما دستورالعمل آن را بخوانید؛ چرا که هر موادی را نمی توانید استفاده کنید و میزان چین و چروک هم در شکل انتهایی نقاشی روی پارچه موثر است!
هنگام نقاشی روی پارچه، حتما از فیکس بودن آن مطمئن شوید تا طرح آن به هم نریزد و خراب نشود و حتما از یک لایه محافظ در زیر آن استفاده کنید تا رنگ به جاهای غیر مرتبط نرسد و پارچه تان را خراب نکند! به علاوه، به خاطر داشته باشید که بعضی از رنگ ها روی سطح پارچۀ مرطوب بهتر جواب می دهند، پس باید به این دقت کنید که روی چه سطحی نقاشی کنید.


از قلم موهای مناسب استفاده کنید

یادتان باشد که قلم مو، یکی از مهم ترین ابزار کار شماست. برای حجم های زیاد، حجم های ظریف، خطوط و اشکال متفاوت، قلم موهای متفاوت به کار می رود. قلم موهای گرد، تخت، محو کن، چتری و ...، کاربردهای متفاوتی دارند و باید بهترین انتخاب را داشته باشید! البته یادتان باشد که از ابزارهای دیگری هم برای ایجاد رنگ می توانید استفاده کنید؛ مانند اسفنج، انگشت دستانتان و ... .

 
بدون برنامه ریزی نقاشی نکنید!

یک نکتۀ بسیار مهم این است که با برنامه ریزی نقاشی کنید؛ یعنی ابتدا طرح را روی پارچه تان بکشید، سپس شروع به رنگ آمیزی کنید تا طرحتان تمیز و ظریف و مرتب درآید. این گونه از اشتباهات غیرقابل جبران روی پارچه، محفوظ می مانید و برایتان هزینه بر نیست. برای اطمینان بیشتر از درستی تلفیق رنگ ها می توانید روی تکه پارچه های اضافه تمرین کنید؛ به عبارتی، درست مثل هر کار هنری دیگری، بهتر است از قبل برای طراحی و رویکرد خود، برنامه ریزی کنید؛ علاوه بر این، ابتدا می توانید از لایه های سبک رنگ روی طرح اولیه تان استفاده کنید و عمل زیرساز را انجام دهید، سپس به جزئیات بپردازید.

از تکنیک های عمومی نقاشی استفاده کنید

یادتان باشد که پارچه، فقط بستر متفاوت دیگری برای بروز خلاقیت شماست. گرچه ممکن است کمی متفاوت تر از حالت معمول بوم نقاشی باشد؛ بسیاری از تکنیک های معمول نقاشی را در خود دارد و به همان شکل می توانید برای زنده کردن یک طرح یا شکل از آن بهره ببرید؛ این بدان معناست که می توانید رنگ های خود را لایه لایه کنید، سایه بی اندازید و برای ایجاد عمق، کنتراست ها را اجرا کنید و جزئیات را با دقت انجام دهید.

 
تمرین و آزمایش کنید!

تکنیک های زیادی برای نقاشی روی پارچه وجود دارد, از جمله روش آزاد، شابلون، مهر زدن، رنگ آمیزی مرطوب، با اسپری و ... . اگر این مهارت را به تازگی آموخته اید یا در حال یادگیری آن هستید، بهترین راه برای اینکه بفهمید چگونه می توانید آثار هنری خود را داشته باشید و به مهارت برسید و حتی به عنوان شغل آن را بپذیرید و کسب درآمد کنید یا حتی فقط به عنوان تفریح و سرگرمی آن را انجام دهید این است که تمرین و تکرار فراوانی داشته باشید. پشتکار، تمرین و تکرار، مدام به تجربه های شما می افزاید. این گونه یاد می گیرید که روی کارتان کنترل بیشتری داشته باشید و به درک عمیق تری خواهید رسید؛ همچنین تمرین کردن به شما این فرصت را می دهد تا میزان اشباع رنگ ها را روی پارچه های متفاوت بسنجید. با توجه به اینکه فرمول های مختلف رنگ پارچه ها، واکنش های متفاوتی نسبت به همان پارچه نشان می دهند، این تمرین ها بسیار مهم است و به شما کمک می کند که بتوانید به شناخت عمیق تری از بافت پارچه ها و رنگ پذیری شان برسید.


وقتی رنگ در حال خشک شدن است، صبور باشید!

قبل از اقدام به جابه جایی یا استفاده از پارچه ای که روی آن نقاشی کرده اید، از خشک بودن آن اطمینان حاصل کنید؛ چراکه این مرحله بسیار مهم است و ممکن است با عجله کردن، کل زحمتتان به باد برود! به این نکته توجه کنید که اگر پارچه را در حالت خیس رنگ کرده اید یا لایه های زیادی از رنگ را روی آن گذاشته اید، ممکن است مدت زمان بیشتری طول بکشد که خشک شود؛ پس باید صبور باشید و فرصت کافی را به پارچۀ نقاشی شده بدهید.
نکتۀ مهم دیگری که باید توجه کنید، روش خشک شدن پارچه است که در دستورالعمل پارچه و نوع رنگی که استفاده می کنید آمده است. برخی از رنگ ها برای خشک شدن به سیستم گرمایش و برخی دیگر، به سیستم سرمایش نیاز دارند.


از طراحی LINE ART و گلدوزی استفاده کنید

طرح های معمول برای نقاشی روی پارچه، به ویژه اگر می خواهید برخی از جزئیات را به لباس خود اضافه کنید؛ مثل گل و تاج گل، مانند طرح های معمول در گلدوزی است. طراحی هایی از این قبیل، باعث ایجاد نقش هایی می شود که منحصر به خود شخص هستند. گلدوزی های متفاوت می تواند آثار برجسته و چشمگیری را خلق کند که به زیبایی و لذت بصری می افزاید. در نقاشی به روش لاین آرت نیز، خطوط به شکل مینیمال کنار هم قرار می گیرند و تبدیل به یک فرم و شکل می شوند. کسانی که به دنبال نقاشی های خطی و مفهومی هستند، می توانند از این روش استفاده کنند.


بازار کار نقاشی روی پارچه

شاید با خودتان فکر کنید که آیا این هنر، درآمدزا هم هست و آیا می توان آن را به عنوان شغل در نظر گرفت! باید بگوییم که بله و اتفاقا می توان درآمد چشمگیری هم داشت! کسب درآمد از هنر، به میزان تبحر، شناخت و خلاق بودن شما در آن هنر بستگی دارد؛ به عبارتی، شما با حرفه ای شدن در این هنر و خلق آثار منحصر به خودتان، حتی می توانید برند خودتان را ثبت، و طرح هایی شگفت انگیز ترسیم کنید. با دانستن تکنیک های این هنر به صورت اصولی، استفاده از ابزار حرفه ای و مناسب، شناخت موارد کاربردی در این هنر و ...، می توانید به کار در این حوزه مشغول شوید.
نکتۀ مهم این است که اگر به این رشته به چشم منبع درآمد نگاه می کنید، باید دوره های این هنر و سرفصل های آن را بیاموزید تا بتوانید کمترین زمان را برای رسیدن به هدفتان هزینه کنید. در کنار علاقه، نوآوری، خلاقیت و پشتکار، آموزش نزد اساتید برتر و دلسوز می تواند شما را به یک هنرمند بادانش تبدیل کنید و مسیر را برای حرفه ای شدن شما هموار سازد.  

 سخن آخر

یادگیری هنر نقاشی پارچه می تواند توانایی شما را در شخصی سازی لباس، کاردستی و وسایل خانه، گسترش دهد. این هنر را با هر سبکی که دلخواه شماست می توانید انجام دهید؛ از نقاشی با انگشتان دستتان گرفته، تا شابلون، اسپری، طراحی، چاب و ... . در این مقاله از تصویرگران پویااندیش سعی کردیم که نکات مهم در نقاشی روی پارچه را برایتان بیان کنیم.

 این پست را به اشتراک بگذارید
header icon خوشحال میشویم پاسخگوی سوالات شما باشیم
امتیاز شما به این مقاله :