تصویرگران پویا اندیش
22580505 | 22580505 | 22587587

رنگ زرد در لباس

  13 شهریور 1400 16:29
 0
امتیاز کاربران 0/0 از 5

رنگ زرد در لباس

با نگاهی به اطرافمان، همچون نگاهی در بال‌ های زیبای قناریان و گلبرگ های گل نرگس، خواهیم دید که درخشنده ترین رنگ، رنگ جادویی زرد است که خورشید را در ذهن یادآور می شود.  رنگ زرد جزو شادترین و ملموس ترین رنگ هاست. در سال ۲۰۲۱ نیز رنگ زرد به عنوان رنگی برای روحیه بخشیدن به جامعهٔ بشری و به عنوان رنگ سال در نظر گرفته شد و بسیاری از طراحان لباس نیز از این رنگ در کالکشن ها و طرح های خود استفاده کردند.
در این مقاله از تصویرگران پویااندیش، می خواهیم به بررسی این رنگ جذاب و کاربرد آن در لباس و طراحی لباس بپردازیم.

خصوصیات رنگ زرد در لباس

لباس با رنگ زرد می تواند نمادی از شادی، خوشبختی، مثبت اندیشی و افتخار را به دنبال داشته باشد؛ اما برخی نیز تعابیری چون ترس یا احتیاط را هم برای آن بیان کرده اند؛ بنابراین با این مفاهیم دو سویه بهتر است در به کار به بردن رنگ زرد در لباس و طراحی لباس، بسیار هوشمندانه عمل کرد تا بیشترین تأثیر را به دنبال داشته باشد.
این دو مفهوم ذکر شده برای رنگ زرد، دقیقا روانشناسی رنگ زرد است که با توجه به محل و زمان پوشیدن لباس زرد رنگ، برایمان تجلی پیدا می کند.

روانشناسی رنگ زرد و ارتباط آن با احساس در مد و لباس

اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که می خواهید در کمد لباستان چند لباس با تنالیته زرد رنگ داشته باشید، بیایید با دید روانشناسی نیز به آن نگاه کنید.
 رنگ زرد با تحریک تفکر و تشویق خلاقیت، ارتباط مستقیم دارد؛ همچنین رنگ زرد می تواند احساس  شادی را در شما افزایش دهد و حتی مانند رنگ کرم می تواند به رنگ ایده آلی برای انتقال یک حس  نرم تبدیل شود.
البته باید بگوییم که رنگ زرد نیز مثل بسیاری از موارد، اگر بیش از حد به کار برده شود، اثرات منفی نیز دارد؛ به طور مثال، اگر شما به صورت طولانی مدت در اتاقی قرار بگیرید که دیوارهای آن زرد رنگ  است، به مرور دچار سرخوردگی و عصبانیت می شوید.
 با تمام زیبایی ها و مفاهیم تأثیرگذاری که رنگ زرد به دنبال دارد، مورد پسند خیلی ها نیست که این هم ناشی از شخصیت و خلق و خوی هر فرد است.
شما به عنوان یک طراح لباس می توانید از مفاهیم و روانشناسی رنگ زرد استفاده کنید و با به کار بردن آن در بخش هایی از لباس هایتان، آن ها را جذاب تر کرده و مورد پسند افراد قرار دهید.

خصوصیات رنگ زرد زنده یا زرد قناری

از جمله خصوصیات رنگ زرد زنده یا زرد قناری عبارت است از:
۱-تحریک احساساتی از جمله امید، طراوت، مثبت بودن، هوش، خلاقیت، افتخار و وفاداری
۲-جلب توجه: پوشیدن لباس هایی با رنگ زرد، مانند رنگ قرمز، باعث می شود در معرض توجه قرار بگیرید.
نکته جالب توجه این است که خلوص رنگ زرد را با به کاربردن سایه هایی از رنگ های دیگر می توان به تعادل رساند و به این ترتیب، جذابیت و تاثیرگذاری لباس ها را بیشتر کرد.
۳-رنگ زرد به عنوان یک رنگ گرم نیز شناخته می شود ولی موضوعی که باعث تعجب است این است که این رنگ گرم زرد، در تابستان طرفداران زیادی دارد و لباس های با رنگ زرد در تابستان نسبت به زمستان بیشتر به فروش می رسد. البته می توان گفت که رنگ های گرم در فصل تابستان همیشه پر طرفدار بوده اند.
۴-استفاده از رنگ زرد خالص و زنده، شما را فردی پر انرژی و فوق العاده سرگرم کننده، نشان می دهد.  


۳ نکته مهم در استفاده از لباس با رنگ زرد

۱-تنوعی از پالت رنگ زرد داشته باشید و زمانی که می خواهید وجهه پر انرژی و شاد خود را به نمایش بگذارید، از این  پالت زیبا استفاده کنید.
۲-پوشیدن لباس های زرد رنگ را تبدیل به لباس های روزانه خود نکنید، و به صورت متعادل از آن استفاده کنید.
۳-رنگ زرد یک رنگ عالی و متمایز و جالب توجه است. برای اینکه به این رنگ در استایل یا  طراحی لباس تان تعادل بدهید، از رنگ های دیگر نیز در کنار آن استفاده کنید.

تنالیته رنگ زرد

پالت رنگ زرد، با ترکیب رنگ سفید با رنگ زرد به دست می آید. گاهی نتیجه این ترکیب، زردی رنگ پریده است که چشم نواز نیست. از جمله تنالیته رنگ زرد می توان به زرد روشن، زرد ماسه ای، زرد موزی اشاره کرد.
ویژگی مشترک همه این خانواده رنگ زرد، شادی، خلاقیت، نشاط و سرگرمی  است و در عین حال ویژگی های منفی که می توانند داشته باشند، احساس ترس یا احتیاط است.
 در پالت رنگ زرد، رنگ زرد تیره نیز وجود دارد. این رنگ، نتیجه ترکیب رنگ مشکی و زرد در سایه های مختلف است.
رنگ زرد تیره، بیشتر برای مردان جالب توجه است. رنگ زرد تیره، در مقایسه با رنگ های تیره دیگر، از درخشندگی و جذابیت بیشتری برخوردارند.
از دیگر خصوصیات روانشناسی رنگ زرد تیره، کنترل احساسات نیز هست. اگر ظاهری جدی را برای استایل خود می پسندید، می توانید از این رنگ زرد تیره استفاده کنید.
از دیگر خانواده رنگ زرد می توان به، رنگ زرد صندل و رنگ زرد کتان اشاره کرد که در ترکیب بندی رنگی، در طراحی لباس بسیار جذاب هستند.این رنگ ها نیز دارای سرزندگی و هاله های مثبت اند.

رنگ زرد در فرهنگ های مختلف

 رنگ زرد همچنین در فرهنگ های آسیایی، مانند فرهنگ ژاپن و هند، نشان دهنده تجمل، اشرافیت، شجاعت و ثروت است. در چین، رنگ زرد به عنوان رنگ امپراطوری شناخته می شود و نماد خرد، شکوه و شادی است.
در اروپای غربی، رنگ زرد تعابیر منفی دارد؛ به طور مثال، این رنگ  در آلمان، نشان دهنده حسادت است، در حالی که در فرانسه، معنای ضعف و خیانت دارد.


سخن آخر

رنگ ها در طراحی لباس از اهمیت زیادی برخوردارند، در این  مقاله سعی  شد زوایای دیگر این رنگ مورد بررسی قرار گیرد، تا طراحان لباس بتوانند با دید بهتری به طراحی لباس با ترکیب بندی رنگ زرد، بپردازند.

 این پست را به اشتراک بگذارید
header icon خوشحال میشویم پاسخگوی سوالات شما باشیم
امتیاز شما به این مقاله :