تصویرگران پویا اندیش
22580505 | 22580505 | 22587587

رنگ قرمز در طراحی لباس

  16 شهریور 1400 18:13
 0
امتیاز کاربران 0/0 از 5

رنگ قرمز در طراحی لباس

رنگ قرمز در طراحی لباس، ذهنتان را به خود مشغول کرده است؟رنگ قرمز یکی از گرم ترین و جذاب ترین رنگ هاست و به همین دلیل، لباس های با رنگ قرمز، بلافاصله توجه را به خود جلب می کنند. معمولا لباس های با رنگ قرمز را، یک رنگ قدرتمند و خودکفا می دانند و در نظر اول،  ترکیب و هماهنگ کردن لباس رنگ قرمز با دیگر رنگ ها در استایل، شاید سخت به نظر برسد. در این مقاله از تصویرگران پویااندیش، به بررسی چند قانون در نحوۀ پوشیدن لباس قرمز و ترکیب آن با سایر رنگ ها می پردازیم. با ما همراه باشید!

روانشناسی رنگ قرمز

طبق آخرین تحقیقات، رنگ ها به عنوان یکی از مؤثرترین فاکتورهای تاثیرگذار بر حالات روحی و حتی جسمی افراد، شناخته شده اند. با دیدن هر رنگ، نوعی از احساس در افراد بر انگیخته می شود. حال می خواهیم بدانیم که رنگ قرمز چه تأثیر و ادراکی را به وجود می آورد!
در روانشناسی، رنگ قرمز نمادی از عشق، اشتیاق، انرژی و همچنین شوق جنسی است؛ همین طور، رنگ قرمز رنگی فعال و تهاجمی شناخته شده است و به همین منظور، در بسیاری از موارد جهت نشان دادن هشدار و خطر از رنگ قرمز استفاده می کنند. روانشناسان پی برده اند که استفادۀ بیش از حد رنگ قرمز، منجر به تحریک پذیری و عکس العمل های کوتاه مدت می شود و از طرفی هم نتیجۀ نبود این رنگ، خستگی و بی تفاوتی است.
اگر شما لباس ها  یا اکسسوری های قرمز رنگ در کمد خود دارید، می توانیم بگوییم که فردی، شجاع، هدفمند، و نسبتا گرم مزاج هستید و علاقه زیادی به قرار گرفتن در معرض توجه دارید.
از طرفی دیگر، روانشناسان معتقدند اگر شخصی آگاهانه از رنگ قرمز دوری کند، فردی آرام است که نمی خواهد در مرکز توجه باشد و در برخی موارد چنین فردی از اعتماد کمتری نسبت به خود برخوردار است.
بیش از حد استفاده  کردن از رنگ قرمز یا استفاده نکردن از این رنگ، می تواند تأثیر منفی بر روحیۀ فرد بگذارد؛ بنابراین در انتخاب رنگ برای لباس ها و سایر وسایل مورد استفاده خود، سعی کنید از یک میانگین طلایی از این رنگ استفاده کنید.  
در ادامه به بررسی نحوه ترکیب بندی رنگ ها و داشتن یک میانگین طلایی می پردازیم.

 تنالیه رنگ قرمز

شعله اسکارلت، تنالیته ای از رنگ قرمز است که در عکس زیر می بینیدـ، این رنگ توسط موسس رنگ پنتون، شیک ترین و جذاب ترین رنگ برای فصل پاییز شناخته شده است.
توصیه ای که ما به شما طراحان لباس و سایر افراد داریم این است که انتخاب های خود را تنها محدود به یک سایه نکنید، به خصوص اینکه تعداد زیادی رنگ در این تنالیته وجود دارد که برای استایل های مختلف مناسب است و شما می توانید انتخاب های دیگری نیز داشته باشید.
رنگ هایی همچون یاقوتی، مرجانی، قرمز تیره، زرشکی، آتشین، بورگوندی و بسیاری دیگر از رنگ های خانواده رنگ قرمز وجود دارد که به شما این جسارت را می دهد که از رنگ قرمز در استایل خود یا در طراحی لباس خود استفاده کنید.
 همچنین به شما توصیه می کنیم در استایل خود به طور کامل از تک رنگ قرمز استفاده نکنید و با کمک سایر رنگ ها این رنگ را در استایل خود متعادل سازید؛ به عنوان مثال، اگر از یک لباس قرمز رنگ استفاده کردید، یک کت با رنگ خنثی، یک کیف سفید و کمربند یا کفش با رنگی آرام تر را انتخاب کنید، چراکه در این حالت، استایل شما تهاجمی به نظر نمی رسد.


همان طور که در عکس زیر می بینید، رنگ قرمز در یکی از عکس ها، رنگ غالب است و در یکی دیگر، این رنگ با رنگ های آرام دیگر ترکیب شده است. به نظر شما کدام طبیعی تر است؟
همچنین، طراحان لباس توصیه می کنند، رنگ هایی با سایه های روشن و فعال را با رنگ های تیره تربه تعادل برسانید، مانند تصویر معروف جیوانجی(Givench)، که در آن از یک بلوز قرمز روشن و شلوار بورگوندی استفاده کرده بود.
برای درک ترکیب بندی رنگ قرمز با سایر رنگ ها، در ادامه انواع استایل با ترکیب رنگ قرمز را آورده ایم، که هر کدام از آن ها، یک میانگین طلایی در استفاده از رنگ قرمز هستند.

۱-ترکیب قرمز و مشکی

این ترکیب رنگ با رنگ قرمز، یک ترکیب برد-برد برای استایل افرادی است که بیش از حد از رنگ قرمز می ترسند. رنگ مشکی، باعث تعادل در درخشش بیش از حد رنگ قرمز می شوند، و از طرف دیگر، شاد بودن رنگ قرمز، سیاهی و تار بودن رنگ مشکی را در لباس کمتر می کند، و به این ترتیب، ترکیب ایده آلی به دست می آید که علاوه بر زیبایی ، نقص هر رنگ به عنوان مزیت برای رنگ دیگر به شمار می رود. طراحان لباس معروف همچون Valentino نیز از این ترکیب جذاب در طراحی لباس خود استفاده کرده اند.

۲-ترکیب قرمز و خاکستری

این ترکیب نیز همان جلوه ای را دارد که ترکیب رنگ قرمز با مشکی دارد. تصویر زیبای پاییزی زیر، بیان کنندۀ حس آرامش و در عین حال، زنده و شاد از ترکیب ۲ رنگ قرمز زرشکی و خاکستری است.

۳-ترکیب رنگ قرمز و سفید

سفید یک رنگ محبوب برای ترکیب با رنگ قرمز است. رنگ سفید می تواند به عنوان یک مکمل خنثی و در عین حال شیک و جذاب برای رنگ قرمز عمل کند.
گروه طراحان لباس شنل و دیگر طراحان لباس از این ترکیب طلایی جذاب در طراحی های خود به خوبی استفاده کرده اند.

۴- ترکیب قرمز و طلایی

در این ترکیب بندی درخشان، ۲ رنگ فعال و قابل توجه در کنار هم، به زیبایی یکدیگر را به تعادل می رسانند. این ترکیب بندی طلایی و قرمز، بیانگر تجمل و ثروت نیز هستند. لازم به ذکر است که اکسسوری های طلایی نیز می توانند به راحتی استایل هایی با رنگ قرمز را به تعادل برسانند، همان طور که در تصویر زیر، استایلی از طراحی گوچی دیده می شود.

۵- ترکیب بندی چهارخانه قرمز

طراحان لباس از تکنیک دیگری نیز برای به تعادل رساندن رنگ قرمز در استایل افراد استفاده کرده اند و آن ترکیب بندی چهارخانه ای از رنگ قرمز است.
در شکل زیر که طراحی لباس از گروه طراحان لباس شنل است، این ترکیب بندی به زیبایی به نمایش گذاشته شده است.

۶-ترکیب بند رنگ قرمز به عنوان رنگ کناری یا اصطلاحا به عنوان لهجه رنگ

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که از استفاده کردن رنگ قرمز می ترسید، می توانید این رنگ جذاب را در اکسسوری های خود یا کیف و کفش تان به کار ببرید. به کار بردن این رنگ ها در قسمتی از استایلتان به شما این امکان را می دهد که به مرور از این رنگ بیشتر استفاده کنید و جذابیت خود را بیشتر به نمایش بگذارید.


سخن آخر

استفاده از رنگ ها و چگونگی ترکیب آن ها، یکی از مواردی است که هر طراح لباس در حین آموزش طراحی لباس باید به آن بپردازد. در این مقاله سعی شد با بررسی رنگ قرمز و ارائه ترکیبات مختلف این رنگ با سایر رنگ ها، ترکیب های طلایی این رنگ و به تعادل رساندن این رنگ در طراحی لباس و حتی انتخاب استایل را به نمایش بگذاریم.


 

 این پست را به اشتراک بگذارید
header icon خوشحال میشویم پاسخگوی سوالات شما باشیم
امتیاز شما به این مقاله :