تصویرگران پویا اندیش
22580505 | 22580505 | 22587587

تأثیر رنگ لباس بر احساسات و روحیه افراد

  20 شهریور 1400 15:17
 0
امتیاز کاربران 0/0 از 5

تأثیر رنگ لباس بر احساسات و روحیه افراد

رنگ ها به عنوان ابزار قدرتمندی برای برقراری ارتباط و همچنین راهی برای شناساندن اخلاق و روحیات خود به دیگران شناخته می شوند؛ از این رو، رنگ لباس به عنوان سیگنالی برای انتقال روحیات شخصی ما به دیگران عمل می کند؛ همچنین، رنگ ها در لباس به عنوان یک جزء از زنده بودن ما، به ما یادآور می شوند که چه کسی هستیم، هدف ما چیست، آیا امیدوار هستیم یا ناامید و افسرده ایم؟!
اهمیت رنگ در لباس به گونه ای است که در طول تاریخ شاهد منع یا الزام در پوشیدن برخی رنگ ها بوده ایم؛ به عنوان مثال، پزشکان و پرستاران، از لباس هایی مشخص  و با رنگ هایی مشخص استفاده کرده اند؛ همچنین در دوره تودور، قوانینی در انگلستان وضع شد که افرادی با درجه شوالیه، از پوشیدن رنگ زرشکی  یا بنفش، منع شده بودند؛ زیرا در آن زمان، لباس هایی با رنگ زرشکی یا بنفش، تنها برای افراد رده بالا بوده است تا ثروت خود را به نمایش بگذارند؛ بنابراین، یکی دیگر از خصوصیات رنگ ها، در نشان دادن مقام و وضعیت زندگی افراد نیز بوده است.
در این مقاله از تصویرگران پویااندیش، به بررسی رنگ لباس و تأثیری که هر کدام از رنگ ها بر حالات و روحیات افراد دارند می پردازیم تا از این طریق، طراحانی که به آموزش طراحی لباس  می پردازند، با دید وسیع تری نسبت به رنگ ها، به ایده پردازی و طراحی بپردازند.

چگونه می توانیم رنگ مناسب لباس را انتخاب کنیم تا بر روحیه ما تأثیرگذار باشد؟

 در این مورد که رنگ ها نقش مهمی در کمد لباس و زندگی مان ایفا می کنند، هیچ شکی نیست؛ بنابراین، بسیار مهم است که رنگ لباس را طوری انتخاب کنیم که بهترین تأثیرگذاری را بر روحیه و خلق و خوی ما داشته باشند؛ به همین منظور در این بخش از مقاله تصویرگران پویااندیش، به چند توصیه برای انتخاب رنگ لباس می پردازیم. با ما همراه باشید!

۱-قراردادن رنگ ها در زمینه لباس به عنوان رنگ اصلی

سایه ها به عنوان رنگ زمینه اصلی برای لباس از اهمیت زیادی برخوردارند؛ زیرا در نهایت رنگ زمینه به عنوان رنگ اصلی لباس شناخته می شود. در فرهنگ کشورهای مختلف، به کار بردن یک رنگ غالب به عنوان رنگ اصلی و زمینه ای، بسیار معمول و مهم است؛ به طور مثال، در هندوستان، رنگ قرمز، سنتی ترین رنگ برای لباس عروسی است که نشان دهندۀ رفاه، پاکی و همچنین شور و اشتیاق است؛ همین طور رنگ سیاه در بسیاری از فرهنگ ها به عنوان نمادی برای عزاداری به شمار می آید؛ اما در برخی از فرهنگ ها، به خصوص شرق آسیا، رنگ سفید برای مراسم ترحیم انتخاب می شود و علت آن نیز، جشن گرفتن برای زندگی دوباره است.
به کاربردن رنگ لباس با توجه به رنگ پوست، بسیار حائز اهمیت است. این موضوع به خصوص در میان زنان سیاه پوست، در بازه ای از زمان، به عنوان یک جهش فرهنگی مهم بوده است.
همۀ این موارد را در رابطه با رنگ زمینه در لباس بیان کردیم تا به این نکتۀ مهم برسیم که رنگ زمینه، به عنوان اصلی ترین رنگ در لباس، از اهمیت زیادی برخوردار است؛ بنابراین در انتخاب این المان برای لباس هایتان برای موقعیت های مختلف، باید دقت زیادی به خرج داد؛ همین طور طراحان لباس نیز هنگام طراحی ایده خود باید به رنگ زمینه در لباس خود اهمیت زیادی بدهند.

۲- پالت رنگ خود را پیدا کنید

شما با آگاهی از انواع رنگ ها و همچنین مفاهیم شان می توانید به این موضوع پی ببرید که چه رنگ هایی برای شما مناسب تر است. در ادامه به بررسی روانشناسی رنگ های اصلی و پر طرفدار در لباس می پردازیم تا از طریق آگاهی از آن ها بتوانید بهترین پالت رنگ را برای خود انتخاب کنید.

رنگ های سبز و آبی

این دسته از رنگ ها معمولا به عنوان رنگ های سرد شناخته می شوند و از طرفی، این دسته از رنگ ها به ایجاد حس آرامش نیز بسیار کمک خواهند کرد.

رنگ های قرمز، نارنجی و زرد

این دسته از رنگ ها نیز به عنوان رنگ گرم شناخته شده اند و می توانند روحیه شما را تقویت کنند.
هر کدام از این دسته رنگ ها وقتی کنار هم یا در سایه های مختلف از هم قرار می گیرند، می توانند معنای متفاوتی ایجاد کنند؛ به طور مثال، رنگ های روشن یا به اصطلاح خاموش، تداعی حالات آرام تر و نرم تری را دارند؛ در حالی که رنگ های پر رنگ تر می توانند انرژی بیشتری را در محیط یا در روحیۀ افراد ایجاد کنند.

روانشناسی رنگ قرمز

قرمز، رنگ خشم، عشق، اشتیاق و قدرت است؛ بنابراین رنگ قرمز، یک رنگ متناقض است. در سمتی، عشق و شور و در سمتی، خشم و قدرت؛ اما در هر دو سمت، یک وجه مشترک وجود دارد و آن اینکه قرمز، بیان کنندۀ احساسات قوی است.
وقتی می خواهید جسور و قوی به نظر برسید، توصیه می کنیم که رنگ قرمز را در لباس و پوشش خود امتحان کنید؛ همچنین لباس های قرمز رنگ در برجسته شدن شما، به خصوص در اولین ملاقات تأثیر زیادی دارد.


 روانشناسی رنگ نارنجی

 نارنجی، رنگ اشتیاق، توجه، شادی و انرژی است؛ بنابراین لباس هایی با رنگ نارنجی، جنب و جوش و شادی را به ارمغان می آورند. زمانی که می خواهید إحساس برون گرایی کنید، می توانید مانند یک پروانه اجتماعی، نارنجی بپوشید.
نارنجی نیز  مانند قرمز، یک رنگ بسیار فعال و پر انرژی است. در برخی موارد توصیه می شود کسانی که قلب ضعیفی دارند، از این رنگ در لباس هایشان استفاده نکنند؛ اما زمانی که مشغول تمرین های ورزش و فعالیت های بدنی هستید، می توانید از این رنگ ها استفاده کنید.

روانشناسی رنگ زرد

روشنایی بخشی، گرما، در مرکز توجه قرارگرفتن و سطح بالای انرژی، از جمله خصوصیات رنگ زرد است. این رنگ در کشورهای مختلف، نشانه ای برای نمایش موضوعات مختلف است؛ به طور مثال، در ایالات متحده آمریکا، از رنگ زرد برای جلب توجه و انتقال اطلاعات مفید استفاده می کنند. این رنگ، تداعی رنگ خورشید است؛ بنابراین، زمانی که بخواهید همچون خورشید، گرمای محبت خود را ابراز کنید و شاد ی را در آغوش بگیرید، می توانید از این رنگ استفاده کنید؛ همچنین این رنگ، برای لباس های تابستانی و رفتن به طبیعت مناسب است.

روانشناسی رنگ سبز

شانس، حسادت، توجه به طبیعت و حس ایمن بودن، از جمله خصوصیات بارز این رنگ است. رنگ سبز می تواند آرامش و ایمن بودن را در کنار باروری و شانس القا کند؛ اما از آن طرف، گاهی این رنگ می تواند حس حسادت را نیز انتقال دهد. زمانی که احساس شکست می کنید و می خواهید حس امیدواری و تولد دوباره را در خود تقویت کنید، می توانید از رنگ سبز در لباس هایتان استفاده کنید. طراحان لباس نیز می توانند با توجه به موقعیت های  مختلف برای مشتریان خود از این رنگ زیبا در طراحی لباس استفاده کنند.

روانشناسی رنگ آبی

آرامش، ثبات، بهره وری و همچنین غم، از خصوصیات بارز این رنگ زیبا است.
آبی، تداعی رنگ آسمان و اقیانوس هاست، دو تکه از جهان که همیشه در ثبات به سر می برند و به همین دلیل، پوشیدن لباس رنگ آبی، نشانی از ثبات و وفاداری است. رنگ آبی همچنین در انتقال آرامش به اطرافیان بسیار خوب عمل می کند؛ بنابراین برای تسکین اضطراب در محیط هایی همچون محل کار و مدارس و یونیفرم، می تواند گزینه مناسبی باشد.

روانشناسی رنگ بنفش

از زمان های بسیار دور، رنگ بنفش نمادی از ثروت و امتیاز بالا برای افراد بوده است؛ زیرا تهیه رنگ بنفش که در آن زمان از پوستۀ دریایی کمیابی صورت می گرفته و فقط در لبنان کنونی یافت می شده، بسیار هزینه بر بوده است. امروزه نیز این رنگ، رمز و رازهای خارق العاده ای را به همراه دارد.
زمانی که می خواهید منحصر به فرد به نظر برسید، می توانید از رنگ بنفش استفاده کنید، این رنگ نیز مانند رنگ قرمز، تمایز و قدرت اظهار نظر و جلب توجه را به همراه دارد.

روانشناسی رنگ صورتی

حس عاشقانه، مهربانی، آرامش و پروراندن احساسات، همراه این رنگ است. رنگ صورتی ارتباط تنگاتنگی با روحیات زنانه پیدا کرده است و معمولا نرمی و مهربانی را به همراه دارد. با وجود این، این رنگ در اوایل قرن بیستم، رنگی قوی در نظر گرفته شد؛ بنابراین پسران نیز در آن زمان از این رنگ استفاده می کردند؛ اما به مرور تغییر پیدا کرد. این رنگ که ترکیبی از رنگ قرمز و سفید است، با وجود تمام کلیشه های جنسیتی می تواند با انرژی های مردانه و زنانه ارتباط برقرار کند.
رنگ صورتی یک رنگ شاداب و بازیگوش است؛ بنابرای برای موارد خاص عاشقانه یا برگزاری جشن هایی با عزیزانتان می توانید به راحتی لباس صورتی رنگتان را از کمد لباستان انتخاب کنید.


روانشناسی رنگ قهوه ای

انزوا، امنیت، قدرت و احساس ارتباط با طبیعت، از جمله خصوصیات این رنگ گرم است.
این رنگ با طبیعت ارتباط دارد؛ بنابراین رنگ قهوه ای نیز مانند رنگ سبز، حساس امنیت را به دنبال دارد؛ اما باید در نظر گرفت که استفادۀ بیش از حد آن باعث احساس افسردگی یا کسل کنندگی می شود.
زمانی که به آرامش یا کاهش سرعت در زندگی تان احتیاج دارید، می توانید از لباس های قهوه ای رنگتان کمک بگیرید. این رنگ لباس، مناسب برای یک شب یا بعد از ظهر آخر هفته است.

روانشناسی رنگ سیاه

خصوصیاتی از جمله رمز و راز، جسارت، قدرت و ناراحتی، به همراه رنگ سیاه است. رنگ سیاه، تمام نور و طیف رنگ ها را به خود جذب می کند؛ بنابراین، این رنگ به عنوان یک رنگ در نظر گرفته نمی شود، بلکه به عنوان عدم وجود رنگ در نظر گرفته می شود.
خصوصیت جذب همه رنگ ها، یک حرکت قدرتمند و جسورانه است و شاید همین قدرت و جسارت را به افرادی که لباس مشکی می پوشند انتقال می دهد.
رنگ سیاه مانند رنگ قرمز، فریاد نمی زند؛ اما به دلیل القای قدرت می تواند به راحتی در دیگران نفوذ کند. لباس هایی با رنگ سیاه می تواند برای محیط های کاری مفید باشد؛ زیرا حس جدی بودن و اعتبار را به افراد منتقل می کند.

روانشناسی رنگ سفید

آرامش، پاکی، بی گناهی وخالی بودن از هر نوع بدی، در این رنگ خلاصه می شود. این رنگ نیز در فرهنگ های مختلف دارای تناقض است. در غرب نمادی از پاکی است و در برخی سنت های شرقی، نماد مرگ است. اگر می خواهید احساس سرزندگی داشته باشید، لباس های سفید رنگ را انتخاب کنید. لباس های رنگ سفید، احساس تازگی را به شما انتقال می دهند؛ بنابراین رنگ خوبی برای زمان هایی است که می خواهید احساس شروع دوباره را در خود به وجود بیاورید.


سخن آخر

توجه به رنگ ها در انتخاب لباس و طراحی لباس، امری ضروری و مهم تلقی می شود که می تواند موفقیت را برای طراحان لباس به دنبال داشته باشد. در این مقاله سعی شد با گذری بر روانشناسی رنگ های مختلف و پر کاربرد، علاوه بر اهمیت توجه به روانشناسی رنگ ها، تاثیر آن ها بر روحیات و خلق و خوی افراد نیز مورد بحث قرار گیرد.

 این پست را به اشتراک بگذارید
header icon خوشحال میشویم پاسخگوی سوالات شما باشیم
امتیاز شما به این مقاله :