تصویرگران پویا اندیش
22580505 | 22580505 | 22587587

روانشناسی رنگ آبی

  21 شهریور 1400 17:56
 0
امتیاز کاربران 0/0 از 5

روانشناسی رنگ آبی

روانشناسان اعتقاد دارند که رنگ های مختلف، قدرت انتفال احساسات و حالت های رفتاری مختلف را دارند و می توانند احساسات متفاوت را در افراد شعله ور سازند، همچنین با توجه به تحقیقات مختلف رنگ ها، تأثیرات روانی (چه مثبت و چه منفی ) را نیز به دنبال دارند.
در بین رنگ ها، رنگ آبی یکی از رنگ های پرطرفدار است. رنگ آبی یکی از رنگ هایی است که وقتی به آسمان نگاه یا زمانی که دریا را در ذهن خود تصور می کنیم، بلافاصله در ذهنمان نقش می بندد و به همین دلیل است که اغلب، رنگ آبی را رنگی آرام و آرامش بخش توصیف می کنند؛ از طرفی، به دلیل تنالیتۀ سرد این رنگ، برخی نیز این رنگ را رنگی سرد و یخ زده می دانند که نمادی از دوری است.
در این مقاله از تصویرگران پویااندیش، به بررسی حالات و احساسات مختلفی که این رنگ ایجاد می کند می پردازیم تا از این طریق، طراحان لباس بتوانند با دید بهتری به طراحی لباس بپردازند.

روانشناسی رنگ آبی

 این رنگ زیبا که مورد علاقه بسیاری از افراد است،  در بین آقایان طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. اغلب افراد، این رنگ را به عنوان رنگی صلح آمیز در نظر می گیرند، همچنین این رنگ به عنوان رنگی محافظه کارانه و سنتی نیز شناخته می شود.
به دنبال رنگ آبی، آرامش ذهن همراه است و به همین دلیل، هر جایی که قرار است امنیت و نظم به نمایش گذاشته شود، از این رنگ استفاده می شود. علاوه بر مشاغلی که می خواهند ثبات و امنیت را به نمایش بگذارند، در تبلیغات و بازاریابی نیز غالبا از این رنگ استفاده می کنند. با تمام آرامش و ثباتی که رنگ آبی انتقال می دهد، در برخی موارد و در بین برخی افراد، احساس غم، اندوه یا گوشه گیری را ایجاد می کند. نمونه ای از حس غم را می توان در نقاشی دوران آبی پیکاسو مشاهده کرد که احساسی از تنهایی و غم را انتقال می دهد.
یکی دیگر از کاربردهای رنگ آبی، استفاده از آن در دکور دفاتر کاری است؛ زیرا طبق تحقیقات صورت گرفته، نشان می دهد که افراد در اتاق های آبی، بهره وری بیشتری دارند.

تاثیر رنگ آبی در تغذیه

آبی در عین اینکه از محبوب ترین رنگ هاست، به عنوان یک رنگ برای کاهش اشتها نیز شناخته می شود و به همین دلیل است که در برخی برنامه های کاهش اشتها، توصیه می کنند که غذای خود را در بشقاب آبی بخورند؛ زیرا در غذاهای سمی یا نشانه های سم و فساد، رنگ آبی دیده می شود و افراد با توجه به این پیش زمینه که در ناخودآگاه خود دارند، با مواجهه شدن با غذاها در بشقاب آبی، اشتهایشان کم می شود.

 
احساساتی که به همراه لباس های آبی رنگ است

این که رنگ آبی باعث برانگیختن چه احساساتی می شود، و این  مورد که آیا رنگ آبی، با ویژگی ها یا موقعیت های خاصی مرتبط است، همیشه ثابت نیست و در موقعیت های مختلف، متفاوت است و همچنین در فرهنگ های مختلف با توجه به تفاوت های فرهنگی، درک و حتی تجربه افراد، متفاوت است؛ بنابراین، با توجه به اینکه رنگ آبی معانی نمادین متفاوتی در موقعیت ها و لباس ها به دنبال دارد، به عنوان یک طراح لباس لازم است واکنش های فردی در مقابل رنگ آبی و سایر رنگ ها را در نظر بگیرید تا بتوانید طراحی لباس خارق العاده ای را به نمایش بگذارید.

در ادامه برخی احساساتی را که رنگ آبی می تواند از طریق لباس انتقال دهد را بررسی می کنیم:

۱-احساس صداقت و روراستی

آبی، رنگ آسمان، اقیانوس و خواب دم دم های صبح است. با تمام این زیبایی هایی که رنگ آبی را برایمان تداعی می کند، احساس خوب در وجودمان جاری می شود و زمانی که این رنگ را می بینیم، حس رهایی در ما پدید می آید. همه این حس های معنوی و الهام بخش، صداقت و روراستی را به دنبال دارد، و طبق نظرسنجی ها، افرادی که لباس هایی با تنالیته رنگ آبی به تن می کنند، می توانند روراستی و صداقت خود را به دیگران انتقال دهند.

۲-احساس آرامش

سایه های مختلف در پالت رنگ آبی، و مخصوصا رنگ های فیروزه ای، با توجه به داشتن طیف طبیعی که در خود دارند، احساس آرامش را در افرادی که لباس هایی به این رنگ به تن می کنند، ایجاد می کنند؛ بنابراین می توان گفت که این افراد، با لباس هایی به رنگ آبی، افرادی هستند که کمتر عصبی می شوند و راحت تر ارتباط برقرار می کند.

۳- احساس شور و نشاط

علاوه بر حس آرامش و همچنین صلحی که این رنگ  مانند آسمان صاف تابستانی و آب های آرام، انتقال می دهد، به عنوان رنگی عمیق و پرشور نیز شناخته می شود؛ بنابراین، لباس هایی به رنگ آبی پر رنگ تر می تواند شور و نشاط عاطفی و در برخی موارد قدرت و روحیه بالا را نشان دهد.

۴-احساس الهام بخش

آرامش، سکوت، انعکاس، قدرت، ثبات، صداقت، غم و نمادهای دیگر از این رنگ، می تواند منبع الهام و ایده های مختلف برای طراحان لباس باشد؛ بنابراین، طراحان لباس که در حال آموزش طراحی لباس هستند، باتوجه به نماد های مختلف این رنگ، به راحتی می توانند ایده ها ی مختلف را اجرا کنند.
باید به خاطر داشته باشید در حالی که جست و جو در روانشناسی رنگ ها می تواند نکات جالبی را برایمان متذکر شود، واکنش های افراد در موقعیت های مختلف می تواند مختص به هر شخص باشد، که تجربیات گذشته در شکل گیری این واکنش ها و احساسات دخیل بوده است. این مورد را می توان در احساس غم در مقابل آرامش و نشاط رنگ آبی به وضوح مشاهده کرد؛ بنابراین افرادی که به عنوان طراح لباس مشغول به طراحی لباس هستند، باید در به کارگیری این رنگ برای مشتریان هدف خود، دقت کافی را داشته باشند.


سخن آخر

در این مقاله از تصویرگران پویااندیش سعی شد به بررسی نکات و احساسات روانشناسی رنگ آبی بپردازیم، همچنین با ذکر احساساتی که طیف های مختلف رنگ آبی در لباس می توانند به فردی که آن لباس را می پوشد و همچنین کسانی که بیننده آن هستند، انتقال دهند، به افرادی که علاقه مند به  آموزش طراحی لباس هستند گوشزد کنیم که به رنگ لباس در طراحی لباس اهمیت ویژه ای داشته باشند.

 این پست را به اشتراک بگذارید
header icon خوشحال میشویم پاسخگوی سوالات شما باشیم
امتیاز شما به این مقاله :