تصویرگران پویا اندیش
22580505 | 22580505 | 22587587

پوشیدن لباس بنفش به چه معناست؟

  24 شهریور 1400 14:59
 0
امتیاز کاربران 0/0 از 5

پوشیدن لباس بنفش به چه معناست؟

رنگ بنفش رنگی است که از زمان های دور، به رنگ ثروت شناخته شده است. دلیل آن نیز فرایند استخراج و تهیه این رنگ زیبا بوده که زمان و هزینۀ بسیاری می برده است. رنگ بنفش، رنگ سلاطین و اشراف به شمار می آمد و هر قشری اجازۀ به تن کردن آن را نداشتند.
با گذشت زمان، معنای این رنگ با اصالت نیز دستخوش تغییراتی شد. در این مقاله از تصویرگران پویااندیش، به بررسی معنای این رنگ جذاب می پردازیم. با ما همراه باشید.

معنای رنگ بنفش در لباس

پوشیدن لباس به رنگ بنفش، نمادی از سلطنت، عظمت، استقلال، خرد، فداکاری، غرور و از طرفی نیز، سمبلی از غرور و اسراف است؛ اما هنوز هم ارتباط این رنگ با ثروت پا برجاست.
جالب است بدانید که نماد وفاداری در این رنگ، در برخی جوامع به حدی است که دولتمردان برای نشان دادن وفاداری و اعتماد، در المان های متفاوت از آن بهره می برند.
 این رنگ زیبا در طبیعت، به شکل های مختلفی وجود دارد، این رنگ را می توان در خارپشت های بنفش دریایی در مکزیک  تا انواع کلم ها، دید.

رنگ بنفش رنگ پر رمز و رازی است و طراحان لباس می توانند با طراحی لباس هایی به رنگ بنفش، احساسات عمیقی را انتقال دهند. رنگ بنفش، ترکیبی از رنگ آبی و قرمز است که تنالیتۀ آن با توجه به میزان استفاده از هریک از این دو رنگ، تغییر می کند؛ بنابراین، نوعی آرامش و جسارت را بیان می دارد و با غرور به رخ می کشد.
در دنیای مد و تبلیغات، رنگ بنفش را به عنوان رنگی آرامش بخش، توأم با جنب و جوش می شناسند،  همچنان کسانی که این رنگ را انتخاب می کنند، به دنبال لایه هایی از ابراز تجمل گرایی و ثروت هستند.


 
روانشناسی رنگ بنفش

رنگ بنفش به عنوان رنگی  با تأثیر عمیق بر نوع احساسات و عواطف افراد است و به خاطر نشانه هایی متضاد همچون معنویت، سلطنت، زنانگی، و حتی عزاداری، به عنوان یک رنگ پر رمز و راز شناخته شده است.
پوشیدن لباس هایی به رنگ بنفش، از لحاظ روانی تاثیر زیادی به همراه دارد؛ زیرا در عین انتقال حس آرامش، جنب و جوش و تحریک پذیری را به همراه دارد. این تاثیر می تواند یک چارچوب ذهنی مناسب را برای فرد به ارمغان بیاورد، همچنین این رنگ می تواند فشار خون و ضربان قلب را به دلیل وجود ترکیب آبی در آن، کاهش دهد.
رنگ بنفش با بیدار کردن حواس، خلاقیت را تقویت می کند و آرامش درونی که مورد نیاز برای درک شواهد بصری است را به همراه دارد؛ بنابراین این رنگ، تعادلی بین آگاهی و آرامش را بیان می کند.

رنگ بنفش در فرهنگ های مختلف

همان طور که در فرهنگ چین، رنگ زرد نماد ثروت و عظمت است، در روم باستان، رنگ بنفش، رنگی بوده که نخبگان به تن می کردند  و برایشان نمادی از عظمت بوده است.
در تایلند نیز رنگ بنفش معمولا توسط زنان بیوه در عزاداری پوشیده می شود، همچنین در ایالات متحده، جایزه قلب بنفش برای تجلیل از سربازان زخمی در جنگ در نظر گرفته می شود.


اثرات رنگ بنفش خالص

رنگ ارغوانی که آن را سرخابی نیز می نامند، خالص ترین رنگ بنفش است. طیف رنگی روشن و تیره از این رنگ خالص بنفش وجود دارد.
رنگ بنفش خالص(سرخابی) در بسیاری از گل ها دیده می شود و نمادی از وفاداری، تخیل، رمز و راز ، انرژی و خلاقیت است.
طیف بنفش تیره، رنگی کلاسیک برای خانواده های سلطنتی است؛ به همین دلیل در اواخر قرن بیستم به عنوان رنگ انتخابی برای تاجگذاری ملکه الیزابت دوم برگزیده شد.
طبق مطالعاتی که در سال ۲۰۰۵ درباره تأثیر رنگ پرسشنامه انجام شده بود، به این نتیجه رسیدند که اگر رنگ پرسشنامه بنفش انتخاب شود، مردم تمایل بیشتری به پاسخگویی دارند.
 رویا و تخیل نیز غالبا با رنگ بنفش همراه هستند؛ بنابراین گفته می شود استفاده بیش از حد رنگ بنفش در تبلیغات بد است, زیرا باعث می شود که، ذهن سرگردان شود.
 اغلب رسانه ها نیز برای نشان دادن رنگ جادویی، از رنگ بنفش استفاده می کنند و این اشاره به نشانه پر رمز و راز بودن این رنگ دارد.
اما نکته ای که شما به عنوان طراح لباس باید بدانید این است که رنگ بنفش در لباس و طراحی لباس شما، جلوه گر ملکه و مرموز بودن، اعتماد به نفس، برجستگی و در عین حال، نمادی از غرور است.

بنفش تیره

قوی ترین رنگ در پالت رنگ بنفش، رنگ بنفش تیره است که احساسات شدیدی را به مخاطبان خود انتقال می دهد. این رنگ نیز دارای دو جنبه از معناست، در سمتی احساس غم و اندوه و ناامیدی و در سمتی، افسونگری و قدرت .
جالب است بدانید برخی از عبارت ها با رنگ بنفش معنا پیدا می کنند به طور مثال، نثر ادبی بنفش، به یک اثر ادبی با تخیل بسیار اشاره دارد، همچنین واژه مه بنفش، اشاره به سرخوشی یا سردرگمی دارد که ممکن است ناشی از مصرف مواد مخدر باشد.


رنگ بنفش روشن

بنفش روشن که با ترکیب رنگ بنفش و سفید ایجاد می شود، تُن سبکی را به وجود می آورد. برخلاف بنفش تیره، بنفش روشن، رنگی  زنانه و شاد است و خوشحالی و حس خاص بودن را به کاربر می دهد و گاهی در فرهنگ های مختلف نماد زندگی و انرژی است.
 شباهت رنگ بنفش روشن به رنگ صورتی یکی از دلایل زنانه بودن آن است و در تبلیغات مختلف برای بیان زنانگی محصول یا خدمت از رنگ بنفش روشن استفاده می کنند.
 اگر شما در حال آموزش طراحی لباس مردانه هستید، پیشنهاد می کنیم از رنگ بنفش در طراحی لباس مردانه خودداری کنید.


 سخن آخر

رنگ بنفش با رمز و رازهایی که در خود نهفته دارد، برای طراحان لباس که در حال آموزش طراحی لباس هستند می تواند منبعی از ایده باشد، در این مقاله از تصویرگران پویااندیش، سعی شد به معانی مختلف رنگ بنفش در طیف های مختلف و همچنین در فرهنگ های مختلف پرداخته شود، تا طراحان  لباس مبتدی و حتی طراحان لباس حرفه ای بتوانند با مطالعه آن دید جدیدی را در لباس های خود به نمایش بگذارند.

 این پست را به اشتراک بگذارید
header icon خوشحال میشویم پاسخگوی سوالات شما باشیم
امتیاز شما به این مقاله :