تصویرگران پویا اندیش
22580505 | 22580505 | 22587587

رنگ سبز در دنیای مد و لباس به چه معناست؟

  28 شهریور 1400 14:15
 0
امتیاز کاربران 0/0 از 5

رنگ سبز در دنیای مد و لباس به چه معناست؟

زمانی که از  لباس و رنگ لباس صحبت می شود، معمولا به دنبال لباس هایی هستیم که رنگ آن ها بهترین تیپ شخصیتی ما را به نمایش بگذارند. شاید در نگاه اول، تأثیرات رنگ هایی که در لباس هایمان استفاده می کنیم زیاد مشهود نباشد؛ اما آن ها پیام های ظریفی از تیپ شخصیتی و روحی ما را به دیگران انتقال می دهند؛ بنابراین لازم است از ویژگی های رنگی که برای لباس هایمان انتخاب می کنیم آگاه باشیم تا بتوانیم وجهه ای از خود را که واقعا طالب آن هستیم، به نمایش بگذاریم.
در این مقاله از تصویرگران پویااندیش، به بررسی رنگ سبز و معانی و خصوصیات آن در طراحی لباس می پردازیم.


نماد رنگ سبز در دنیای مد و فشن

رنگ سبز به عنوان رنگی غالب از طبیعت، با شکوه و جلال  خاصی همراه است، همچنین این رنگ، نمادی از صلح، رشد و تعادل است. در دنیای مد و لباس، سایه های رنگ سبز می توانند هر یک از معانی آن را دچار تغییر کنند؛ به طور مثال، زمانی که لباسی با رنگ تیره را می پوشید،
احساس آرامش و راحتی را در شما تداعی می کند و از طرفی پوشیدن لباس هایی به رنگ سبز روشن، حس نشاط و انرژی را القا می کنند. در کل، رنگ سبز در لباس، احساس آرامش را به چشمان بیننده انتقال می دهد و با اینکه به عنوان رنگ فعال و جلب توجه کننده ای به شمار نمی رود، نباید تاثیر آن را دست کم گرفت!


رنگ سبز نیز اگر بیش از حد مورد استفاده قرار گیرد می تواند حس تنبلی و حتی افسردگی را در فرد ایجاد کند. در چرخۀ رنگی، رنگ سبز دقیقا در مقابل رنگ قرمز قرار دارد. رنگ قرمز، نشان دهندۀ اشتیاق، انرژی، جنسیت و حتی خطر است، در مقابل، رنگ سبز، نشان دهندۀ آرامش و هماهنگی است.
رنگ سبز خالص معمولا به رنگ سبز چمن است. پوشیدن لباس هایی به رنگ سبز چمنی، علاوه بر اینکه نشان دهندۀ ظاهری سالم و طبیعی است، می تواند حس اطمینان به خود را نیز افزایش دهد.
رنگ سبز چمن در دنیای اطراف ما، در میان مزارع، جنگل ها و گوشه و کنار طبیعت وجود دارد؛ بنابراین وقتی لباسی به این رنگ می پوشیم، به صورت ناخودآگاه حس اعتماد به نفس را در وجودمان ارتقا می دهد؛ از طرفی، با توجه به نکات بالا در رابطه با رنگ سبز ، می توان گفت کسانی که از این رنگ در لباس هایشان استفاده می کنند، حس پذیرفته شدن در جامعه را در خود دارند.
رنگ سبز روشن به عنوان یک رنگ محبوب در میان مردان به شمار می رود؛ اما پوشیدن رنگ سبز برای زنان کاری راحت تراست؛ به طور مثال، پوشیدن یک دست کت و شلوار سبز روشن برای آقایان غیر معمول است، در حالی که خانم ها به راحتی می توانند این کت و شلوار سبز را به تن داشته باشند.

خصوصیات رنگ سبز پر رنگ

رنگ سبز در طیف رنگی سبز روشن و سبز تیره است و از بین آن ها، رنگ سبز روشن دارای جلوه های مثبت بیشتری است. بیشتر جوانان، طرفدار رنگ سبز هستند؛ زیرا خصوصیاتی مانند جوانگرایی و بازیگوشی را به دنبال دارد.

خصوصیات رنگ سبز کمرنگ

سبز کمرنگ را به خوبی در گیاهان در حال رشد می توان مشاهده کرد؛ به همین دلیل، خصوصیاتی مانند بی تجربگی، ناپختگی و همچنین جوانی را به همراه دارد.


خصوصیات رنگ سبز تیره

از جمله طیف سبز تیره، شامل سبز جنگلی، سبز یشمی و سبز زمردی است.
سبز جنگلی نمادی از قدرت و غلبه بر مخالفت ها و چالش هاست؛ همچنین نمادی از همدلی و مراقبت از احساسات اطرافیان شماست. با تمام این جنبه های مثبت رنگ سبز، این رنگ، نشان دهندۀ فریب و خیانت نیز می تواند باشد.
سبز یشمی نیز یک تنوع کاملا خوش رنگ از رنگ سبز تیره است. این رنگ سبز یشمی، رنگ اعتماد، دیپلماسی، سخاوت و محرمانه بودن است؛ همچنین در رنگ سبز زیتونی، هاله ای از روشنگری، خرد و دانش نیز است.
سبز زمردی، رنگ رفاه و ثروت است، چه از لحاظ مادی و چه احساسی.

معانی سبزهای رنگی و غیر اشباع

یک قانون کلی در مورد رنگ ها وجود دارد که هر چه رنگ آن تیره تر باشد، احساس قدرت بیشتری را القا می کند.
رنگ های سبز اشباع نشده به عنوان رنگ های مستقلی هستند که دارای اعتماد به نفس و فعال اجتماعی تلقی می شوند. نسخه های سبز اشباع نشده، خصوصیات جوانی و بازیگوشی را به همراه دارند.
زمانی که لباس های سبز رنگ می پوشید، پیامی که برای دیگران ارسال می کنید این است که شما فردی دوست داشتنی هستید که با دیگران کنار می آیید.
همچنین پوشیدن لباس های سبز، به ایجاد هاله های مثبت و بلوغ عاطفی در شما کمک می کند.
یک نکته جذاب در پوشیدن لباس سبز این است که هنگام مصاحبه شغلی بهتر است از رنگ سبز استفاده نکنید؛ زیرا باعث می شود فردی راضی با هر شرایطی به نظر برسید.

معانی رنگ سبز در خارج از دنیای لباس

رنگ آمیزی اتاق یا محیط کار، به ایجاد فضایی آرام و بدون استرس کمک می کند که این مورد در مورد پوشیدن لباس سبز نیزبه همین معناست؛ به طور کلی، رنگ سبز یک رنگ مثبت است.
رنگ سبز در فرهنگ های مختلف، نشان دهنده موضوعات شگفت انگیزی است؛ در شرق، رنگ سبز با زندگی ابدی، باروری، سلامتی، جوانی و رفاه ارتباط دارد؛ اما جالب است بدانید که در فرهنگ چینی، پوشیدن کلاه سبز برای مردان ممنوع است، زیرا نشان دهندۀ خیانت شریک اوست.
در غرب نیز رنگ سبز، رنگ پول، طراوت، ناپختگی و گاهی نشان دهنده حسادت است. این رنگ همچنین با رفاه، خوش شانسی و ثروت ارتباط دارد. نکته جذاب آن این است که ترکیب رنگ سبز با عناصر قرمز رنگ، معمولا نشان دهنده کریسمس است.

سخن آخر

در این مقاله از تصویرگران پویااندیش سعی شد که به جنبه های مثبت و منفی رنگ سبز، و معانی آن در پوشیدن لباس سبز پرداخته شود. همان طور که در این مقاله به آن پرداخته شده است، هر طیفی از رنگ سبز در لباس و طراحی لباس می تواند احساسات و صفاتی را انتقال دهد؛ بنابراین هنگام طراحی لباس یا انتخاب لباس با تنالیته رنگ سبز باید دقت کرد.

 این پست را به اشتراک بگذارید
header icon خوشحال میشویم پاسخگوی سوالات شما باشیم
امتیاز شما به این مقاله :