تصویرگران پویا اندیش
22580505 | 22580505 | 22587587

پالتوها: ترندهای همیشگی دنیای مد در زمستان ها

  11 مهر 1400 10:49
 0
امتیاز کاربران 0/0 از 5

پالتوها: ترندهای همیشگی دنیای مد در زمستان ها
 
زمستان نزدیک است و همه ما مشتاق هستیم که کمد لباس هایمان را با لباس های زمستانی درجه یک پر کنیم. در میان گزینه های متنوعی که برای روی مد بودن در زمستان 2021 پیش روی ما قرار دارد، پالتوها یکی از گزینه های محبوب و جذاب تیپ زمستانی 2021 به شمار می روند.
کت های سبک کلاسیک یا سنتی، امسال به جدیدترین مد سال تبدیل شده اند. این لباس ها چه در داخل و چه خارج از خانه، به یک رکن اساسی از تیپ ما بدل شده اند و طراحان لباس هر ساله مدل ها و طرح های جدیدی را برای این آیتم پوشیدنی ارائه می دهند. برای اطلاع از تاریخ و انواع پالتو با آموزشگاه هنرهای تجسمی پویااندیش همراه باشید!

تاریخچه پالتو

پالتوها سبک جدیدی از لباس نیستند؛ زیرا این پوشیدنی، پیشینه ای نظامی دارد. در ابتدا، پالتو را فقط مردان می پوشیدند. در حدود دهه 1800، برای اولین بار بود که یک افسر نیروی دریایی هلندی از پالتو استفاده کرد. این پالتو با پارچه پشمی دوخته شده بود؛ همچنین، این لباس عمدتا بخشی از لباس های نظامی به شمار می رفت و به افراد نیروهای نظامی و دریایی در صعود، پیاده روی و قایقرانی، کمک می کرد. طرح پالتو به گونه ای بود که از عبور باد شدید جلوگیری می کرد و حتی هنگام کوهنوردی، یک چراغ به پشت آن نصب می ¬شد. طراحی پالتو ها معمولا به گونه ای صورت می گرفت که جیب های بزرگی داشته باشد و دسترس افراد به وسایل شخصی شان را آسان تر سازد.
پالتو ها عموماً دارای دو ردیف دکمه بوده و از مخلوطی از پشم و اکریلیک ساخته شده اند که محکم بافته شده و تحت حرارت قرار گرفته اند تا استحکامشان بالاتر برود. این حرارت باعث می شود پالتو در برابر آب و باد مقاوم باشد و از آن در مکان های سرد و برفی، مخصوصا برای افراد نظامی و نیروی دریایی، استفاده کرد.

 
نوع دیگر معروف پالتوها، یعنی پالتوهای ترنچ را برای اولین بار، توماس باربری پوشید و ثبت کرد. این پالتوها هم نقشی حیاتی در جنگ جهانی اول ایفا کردند؛ زیرا یک کت ورزشی و راحت محسوب می شدند که به سربازها کمک می کرد در محیط و وضعیت نامساعد، به مبازره ادامه بدهند. سال ها پیش، پالتوها مورد تحسین و قدردانی بیشتر قشر مرفه جامعه بریتانیا قرار گرفتند. شرکتی به نام Aquascutum اولین بار یک پالتوی ضد آب را در دهه 1850 اختراع و روانه بازار کرد.


در این سال ها، پالتو یک استایل تازه در مد زنانه به شمار می رفت؛ زیرا قبلا فقط پالتوهای مردانه بود که در جامعه رواج داشت. تا قرن 19، شنل ها بخش مهمی از مد و تیپ زنانه محسوب می شدند؛ زیرا طراحی و تولید این لباس ها مقرون به صرفه تر بود. با مدرن تر شدن جامعه، ورزش در بین زنان رواج بیشتری پیدا کرد و لباس های روز زنانه، راحت تر و سبک تر شد. مانتوها/پالتوها محبوب شدند و خواسته های آن ها از طراحان لباس، رفته رفته افزایش یافت. پوشیدن مانتو و پالتو در آن دوران، جدیدترین مد زنانه محسوب می شد. به آرامی، سبک های جدید و طیف گسترده ای از پالتوها طراحی شد که برای فعالیت های مختلف مانند دوچرخه سواری، سوارکاری، خدمه های کشتی های اقیانوس پیما و کارکنان راه آهن، مناسب بود. این پالتوها در اوایل قرن 20 ، بیشتر تبلیغ و معرفی شدند؛ همچنین تقاضای سریع باعث رشد سریع تامین کنندگان پالتو شد و آنها به دنبال طراحان لباسی می گشتند که توانایی طراحی و دوخت پالتو را داشته باشد. پالتوها با پارچه های مختلفی مانند چرم، خز و جیر تولید می شدند که باعث رشد و ترقی صنعت نساجی نیز شد.


پالتوها به عنوان بخشی کلاسیک از مد لباس های مردانه، به آرامی به بخشی از مد لباس های زنانه هم تبدیل شدند و در حوالی جنگ جهانی دوم، با استقبال از طرح های جدید در اوت کوتور (Haute Couture، فشن سطح بالا)، به شهرت و محبوبیت زیادی دست پیدا کردند.
مدل های متعددی برای پالتوها وجود دارد که برای مردان و زنان طراحی شده است. از پالتوی چسترفیلد گرفته تا پالتوهای های پولوی اسپرت، پالتوهای های پافر، پالتوهای بلند، و پالتوهای چهار دکمه یا دو دکمه. این آیتم های پوشیدنی به عنوان یک ترند مد جدید در اولویت واقع شدند و از آن وضعیتِ صرفا کاربردی خود فاصله گرفتند.


با تغییر زمان و بروز خلاقیت در دنیای طراحی لباس، پالتوها در طیف های مختلفی از رنگ و سبک برای مردان و زنان در دسترس قرار گرفتند. حالا دیگر پوشیدن پالتو بیشتر برای این بود که افراد اعلام کنند مد روز را می شناسند و خود را با آن همراه می کنند. در ادامه، برخی از انواع پالتوهایی که هم برای مردان و هم برای زنان مد هستند را ارائه خواهیم کرد.


انواع پالتوهای مردانه

1) پالتوی تک دکمه:

یکی از مدل های ساده پالتو که برای انواع تیپ های بدن مناسب استو  یک پالتوی کلاسیک به شمار می آید که ارتفاع آن تا زیر زانو می رسد و یک چاک در پشت دارد. این پالتوها از جلو بیش از نیمی از بدن را می پوشانند.


2) پالتوی چهار دکمه:

این پالتوها لباس رسمی تری به شمار می روند و برای مردان قد بلند مناسب اند. ظاهر این پالتوها استایلی اغراق آمیز دارد و دو ردیف دکمه روی هم قرار می گیرند و نیمی از قفسه سینه را پوشش می دهند. طول این پالتوها کوتاه تر است و تا وسط ران ها می رسد.


3) پالتوهای ترنچ:

این پالتوهای معروف، از نظر وزن بسیار سبک هستند و برای استفاده در هوای پاییزی ارجحیت دارند. در گذشته، این پالتوها در رنگ بژ عرضه می شد که دارای کمربند، بندهای شانه ای، بندهای یقه، لبه های مثلثی و دکمه های جفتی اند و هنگام بسته شدن، روی هم قرار می گیرند.


4) پالتوهای پافر یا پفکی:

این پالتوها برای هوای سرد بسیار مناسب هستند. معمولا از مواد عایق بندی شده تولید می شوند تا جلوی نفوذ باد را بگیرند و فرد را گرم نگه دارند.


5) پالتوهای پارکا:

این پالتوها  با روکش خز مصنوعی ارائه می شوند و برای هوای بسیار سرد مناسب اند. در اصل، جنس آنها از چرم Caribou است؛ اما امروزه با مواد مصنوعی هم عرضه می شوند. از روغن ماهی برای پوشاندن رویه بیرونی این پالتوها استفاده می شود که ظاهر کامل آن را به شکلی زیباتر جلوه می دهد.


انواع پالتوهای زنانه

1) پالتوهای پافر یا پفکی:

در طراحی لباس، این پالتوها طوری طراحی شده اند که در بین دوخت ها، پارچه به صورت پف کرده باشد و درون آن را با مواد عایق پر می کنند تا شما را از داخل گرم نگه دارد. این پالتوها وزن کمی دارند و اجازه نمی دهند حالت پف دارشان شما را چاق تر نشان دهد.


2) پالتوی نخودچی یا پی کت:

یک کت کوتاه و چهاردکمه که معمولا از پارچه پشمی ساخته می شود تا شما را به خوبی گرم نگه دارد. طراحان لباس این پالتوها را با وزن بیشتری طراحی می کنند و آنها را در زمره لباس های شیک و لوکس قرار می دهند.


3) پالتوی ترنچ:

این مدل پالتوی زنانه، شباهت های زیادی با مدل مردانه اش دارد. مدل این پالتوها را با کمربند کمری، بندهای روی شانه، چهاردکمه و رنگ بژشان به راحتی می توان تشخیص داد.


4) پالتوی پیله ای یا ابریشمی:

یکی از پالتوهای شیک که از 55٪ پلی استر، 41٪ پشم و 4٪ مواد دیگر تشکیل شده است، پالتوی ابریشمی نامیده می شود. این پالتو دارای زیپ سرتاسری است و معمولا روی جیب هایش زائده مخصوصی دارد، همچنین این پالتوها دارای فلاپ های تزیینی و یقه های قیف مانند هستند.


5) پالتوهای شالی یا بدن پیچ:

پالتوهای بدن پیچ بسیار شیک هستند و جنس آنها 57٪ پلی استر، 41٪ پشم و 2٪ نایلون است. این پالتوها بیشتر شبیه به یک شال بزرگ اند که دور کل بدن را می پوشانند. یقه های برگردان و کمربند، ظاهری جذاب به این پالتوهای شیک می بخشد.

 
پالتوهای مد روز

حالا اگر بخواهیم در مورد دوران معاصر و مد سال صحبت کنیم ، باید بگوییم با اینکه سال 2020 و 2021 ، آن چیزی نبود که انتظارش را داشتیم و پاندمی کرونا همه را درگیر کرد، ترندهای مد، روند خود را ادامه داده اند و در پاییز امسال، پالتوهای مد بسیاری را می توان برای استایل پاییزه و استایل زمستانه انتخاب کرد.
با پالتوهای مد سال 2021 می توانید هم شیک پوش باشید و هم خودتان را گرم نگه دارید:
1) پالتوی چرم مصنوعی
2) پالتوهای چرم چهاردکمه بزرگ
3) پالتوهای ترنچ
4) پالتوهای بدن پیچ
5) پالتوهای پف دار
6) پالتوهای پارکا


ترندهای پالتوی مد سال 2020 و 2021، دارای ایده های مختلفی از استایل های مردانه و زنانه هستند و پالتوهای مد زنانه امسال به شرح زیرند:

پالتوهای چرم مصنوعی با رنگ آلبالویی را می توان با شلوار زنانه مشکی فاق بلند و یک ژاکت سفید که داخل شلوار می رود ست کرد. این تیپ را می توان همراه با کفش های کتانی مشکی ست کرد و با مد سال 2021 همگام شد.
پالتوی چرمی مشکی چاردکمه بزرگ را می توان با شلوار جین زنانه مشکی و یک جفت بوت که تا مچ پا می رسد ست کرد.
پالتوهای ترنچ بژ را می توان با شلوارهای چهارخانه سیاه و سفید ست کرد و آن را با کفش های پاشنه دار قهوه ای تیره پوشید.
کت بدن پیچ خاکستری رنگ را می توان با شلوار جین چسبان دنیم همراه با کفش های پاشنه بلند خاکستری ست کرد.
پالتوهای پف دار بلند به رنگ آبی یخی را می توان با لباس زنانه بلند آبی تیره و مشکی ترکیب کرد؛ همچنین کفش پاشنه بلند مشکی هم به این تیپ می آید.

پالتوهای مد مردانه امسال به شرح زیر هستند:

پالتوی ترنچ بژ را می توان با شلوار جین مشکی ست کرد. این تیپ را می توانید با چکمه های مچی مشکی کامل کنید.
پالتوی مشکی چهاردکمه مشکی را می توانید با پیراهن صورتی روشن و کراوات صورتی تیره، ست کنید. یک شلوار خاکستری به همراه کفش رسمی مشکی به این تیپ می آید و شما را با مدل سال 2021 همگام خواهد کرد.
پالتوی کوتاه پفکی مشکی رنگ کلاسیک را می توان با یک تی شرت سفید و شلوار جین آبی ست کرد.
پالتوی پارکا به رنگ سبز زیتونی را می توانید با شلوار جین آبی کلاسیک ست کنید و استایل خاص سال 2021 را از آن خود سازید.


سخن آخر

یکی از مهم ترین تکه های لباس در فصل پاییز و زمستان، پالتو است که می تواند استایل منحصری را برای شما به وجود آورد و چشم های بیشتری را به شما جذب کند. با انتخاب هوشمندانه مدل و رنگ پالتو خود می توانید بدرخشید. تصویرگران پویااندیش در این مقاله، برخی از مهم ترین مدل ها و رنگ ها را برایتان شرح داد تا بیش از سال های گذشته جلوه کنید.

 این پست را به اشتراک بگذارید
header icon خوشحال میشویم پاسخگوی سوالات شما باشیم
امتیاز شما به این مقاله :