تصویرگران پویا اندیش
22580505 | 22580505 | 22587587

طراحی مد و پوشیدنی های سازگار با محیط زیست !

  11 مهر 1400 16:28
 0
امتیاز کاربران 0/0 از 5

 طراحی مد و پوشیدنی های سازگار با محیط زیست !
 
به گفته آنجانا بارگاو، طراح مد هندی بازنشسته و موسس DHI: «مد پایدار یا سازگار با محیط زیست به مثابه رشته نخ های اخلاقی در دنیای پوشاک و لباس است. چرخه ای که از نخ های تولید شدۀ محلی شروع می شود و تا بافته های دست ساز و در نهایت پوشاکی که بسیار نرم و لطیف است و هنگام پوشیدن احساس راحتی را به فرد عرضه می کند، تداوم دارد.» در این مقاله از آموزشگاه طراحی لباس تصویرگران پویااندیش، به مبحث مهم مد پایدار و سازگار با محیط زیست پرداخته ایم تا برایتان در طراحی لباس، الهام بخش باشد و بتوانید گامی در حفظ محیط زیست داشته باشید.


برند DHI

DHI که توسط طراحان لباس و مد هندی، آنجانا بارگاو و آنکیتا بارگاوا میاتل، تاسیس شده است، یک برند مد پایدار و سازگار با محیط زیست است که شیوه های قدیمی تولید پوشاک هندی را با ترندهای جهانی مد ترکیب می کند تا جدیدترین آیتم های مد معاصر را که می توان برای مناسبت های خاص و همچنین لباس های شیک روزمره استفاده کرد، ترکیب می کند.
مد پایدار بحث داغ تمام دنیاست! اما برای درک ماهیت واقعی پایداری و سازگاری با محیط زیست در دنیای مد و فشن، مهم است که اهمیت و ارتباط آن را در فرهنگ مد، مهمانی و لباس روزمره و شیوه زندگی بدانیم؛ بنابراین، طراحان مد هندی در DHI در مورد فلسفه خود و تلاش برای رسیدن به مد پایدار در عصر همگام با مدِ امروز، صحبت هایی را ارائه کرده اند.


مد پایدار یا مد سازگار با محیط زیست چیست؟

هنگامی که ما لباسی را بدون ایجاد اختلال در چرخه محیط زیست و با ادغام شیوه های محترمانه نسبت به افرادی که در تولید لباس درگیر هستند، تولید می کنیم، در واقع پایداری را در مد به اجرا گذاشته ایم؛
با این حال، طراحان لباس توضیح می دهند که این روند به همین جا ختم نمی شود، بلکه دامنۀ مد پایدار به فردی که از آن لباس استفاده می کند و آن را می پوشد نیز کشیده می شود؛ زیرا این پارچه ها و لباس ها طول عمر زیادی دارند و مصرف کننده باید آن را بپوشد، از آن استفاده های مختلفی کند، آن را به دیگران بدهد تا بپوشند و تا زمان تجزیه کامل لباس و بازگشتش به طبیعت، آن را مصرف کند.
به گفته طراح مد هندی، آنکیتا بارگاوا میاتل: «پایداری در زمینه مد می تواند به طرق مختلف به دست آید و ما در DHI از مواد طبیعی دستباف مانند پنبه، خادی و ابریشم به همراه الگوهایی استفاده می کنیم که ضایعات و پسماند آن نزدیک به صفر است. مواد طبیعی مورد استفاده در طراحی لباس ها، پایدار هستند؛ زیرا از الیاف طبیعی ساخته شده اند که برخلاف مواد مصنوعی تجزیه پذیر هستند.»


آیا می توان لباس های مد پایدار را هر روز پوشید یا فقط برای موارد خاص طراحی شده اند؟

یک تصور غلط رایج که مردم دارند این است که شیوه های تولید لباس پایدار را نمی توان با زندگی روزمره ادغام کرد و استفاده از لباس های سازگار با محیط زیست فقط به روزهای خاصی محدود می شود؛ با این حال، این امر به هیچ وجه واقعیت ندارد!
بر خلاف تصور بسیاری از مردم، پوشیدن لباس های سازگار با محیط زیست، کاری آسان و راحت است. شستن و پوشیدن بسیاری از پارچه های پنبه ای دست ساز، آسان تر از سایر لباس هاست.  آنجانا برگاو عنوان می کند: «لباس های پایدار را هم می توان به صورت روزمره پوشید و هم می توان در روزهای خاص استفاده کرد. این لباس ها از پارچه هایی مانند پنبه دستباف یا خادی تولید می شوند که  همه اینها را می توان بارها و بارها پوشید، شست و مجددا استفاده کرد. پارچه های این لباس ها سازگار با محیط زیست هستند و می توان به راحتی آنها را در دنیای مد امروزی گنجاند.»
او در ادامه توضیح می دهد: «سبک ها و لباس های پایدار مد، یک انتخاب عاقلانه و هوشمندانه برای طراحی لباس است، زیرا می توان آنها را چندین بار برای مدت طولانی پوشید و حتی از نسلی به نسل دیگر منتقل کرد؛ همچنین، می توان این لباس ها را به عنوان یک آیتم ارزشمند استفاده کرد (آن را کنار گذاشت و فقط در موارد خاص پوشید) یا با هر نوع لباس دیگری ست کرد و با مد روز همگام شد.»


مد پایدار در قرن بیستم، هنگامی که تولید انبوه و ماشین آلات، منجر به افزایش چشمگیر رد پای کربن انسان شد، شتاب بیشتری گرفت؛ با این حال، این شیوه های مد پایدار مدت هاست که در برخی از صنایع دیگر هند مانند صنعت پارچه های دستباف، لباس های دست دوم، لباس های یک مایلی (لباس های راحتی که برای شعاع یک کیلومتری منزل مناسب هستند)، بازیافت پارچه ها و غیره وجود داشته است.
طراحان مد هندی و بنیانگذاران DHI، برند خود را در سال 2019 تاسیس کردند و فلسفه اصلی آنها ترویج مد پایدار در دنیای مد امروز بود و قصد داشتند این لباس ها و پارچه های دارای پسماند صفر را برای زنانی که به این پارچه های تمام ناشدنی باور داشتند، وارد دنیای مد و فشن روز کنند. از آن زمان، این طراحان مد مشهور هندی در حال صعود از نردبان فرهنگ مد پایدار هستند و باورهای کهنه و غلطی که در مورد پایداری در مد و لباس در زندگی مدرن وجود داشت را شکستند.


طراحان DHI و شکستن باورهای غلط و افسانه ها در مورد مد پایدار

 
1. هر چیزی که روی دستگاه نخ ریسی دستی ساخته می شود، مد پایدار است!

به گفته آنجانا بارگاو: «درست است که پارچه های دستباف از جنس پنبه خالص یا هر ماده خالص دیگری و بدون مخلوط کردن پلی استر هستند، دستباف بودنِ صرف، منجر به حذف رد پای کربن و به صفر رسیدن پسماند نمی شود؛ بنابراین می توان گفت که پارچه های خالص که ارزش های تجاری اخلاق مدار و منصفانه در طول فرایند ساخت و فروش پارچه دارند، جزو لباس و مد پایدار محسوب می شوند.»


2. تولیدهای مد پایدار فقط برای موقعیت های خاص هستند!

«این یک باور غلط است که مد پایدار قابل پوشیدن در هر موقعیتی نیست. شما می توانید لباس های تولید شده در فرایند مد پایدار را به صورت روزانه بپوشید. این واقعیت که این پارچه ها با اخلاق مداری و مسئولیت پذیری و بدون استفاده از مواد شیمیایی ساخته شده اند، باعث راحتی ِ پوشیدن آنها می شود. ما در DHI، هم به مشتریانی که می خواهند برای موارد خاص و موقعیت های ویژه این لباس ها را استفاده کنند توجه داریم، و هم آنها را مد نظر می گیریم که می خواهند از آنها در لباس های روزمره خود بهره ببرند؛ از این رو، ما مجموعه ای را به مشتریان خود ارائه می دهیم که قدرت انتخاب آنها را بالا می برد و طراحان لباس ما تمام سلیقه ها و موقعیت ها را حین طراحی مد نظر می گیرند.»


3. لباس های تولید شده بر اساس مد پایدار گران هستند!

«لباس های تولیدی مد پایدار گران نیستند، بلکه یک سرمایه گذاری هوشمندانه هستند. این پارچه ها به راحتی پاره نمی شوند، لک نمی گیرند و آسیب نمی بینند! از این رو، تمام پارچه ها و لباس های تولیدی دارای برچسب طول عمر هستند و با خرید آنها، شما یک بار  سرمایه گذاری می کنید و بعد می توانید برای مدت طولانی تری آنها را بپوشید. این امر تضمین می کند که شما تمام مبلغ سرمایه گذاری شده در خرید این لباس ها را استفاده خواهید کرد.»


4. مد پایدار کسل کننده است و فقط مناسب افراد مسن است!

«اگر کسی واقعاً چنین فکری می کند، من احساس می کنم که دیدن چند مورد ار طراحی های لباس ما می تواند این باور غلط را در ذهن او از بین ببرد، زیرا محصولات تولیدی ما از سبک و مد روز جهان پیروی می کنند. مد پایدار کسل کننده یا غیرشیک نیست، مردم فقط به این دلیل آن را خسته کننده می دانند که اصطلاحات مختلفی در ارتباط با آن به کار برده می شود: مانند مد سازگار با محیط زیست، تجارت اخلاقی، تجارت منصفانه و غیره. قشر اعظم مشتریان ما را زنان جوان تشکیل می دهند؛ آنها DHI را به دلیل نوآوری ها و خلافیت های روز در طراحی، طرح های هوشمند و جهانی که با جدیدترین فرهنگ مد هماهنگ هستند و شیکی و تنوع رنگی انتخاب می کنند.»


 
5. نمی توان مد پایدار را به طور کامل در زندگی روزمره ادغام کرد!

«همه ما این توانایی را داریم که شیوه های پایدار را در زندگی روزمره خود ترکیب و با این کار به حفظ محیط زیست کمک کنیم. پوشیدن لباس های خواهر و برادرمان، بریدن یک شلوار جین و درست کردن شلوارک، هدیه دادن لباس های قدیمی مان به بچه ها و نوه ها، انتخاب برندهای مد پایدار و غیره، تنها تعدادی از کارهایی است که می توانیم در راستای ترویج مد پایدار انجام دهیم.»
«اگر تصمیم بگیرید لباس هایی انتخاب کنید که محدودیت پوشیدن در فصل های خاص را نداشته باشند و بتوان آنها را در هر آب و هوایی پوشید، یا لباس های کلاسیک و بدون تاریخ انقضا را انتخاب کنید، در واقع توانسته اید مد پایدار را وارد زندگی روزمره خود کنید.»


درباره برند و طراحان  DHI   

DHI که در سانسکریت به "اندیشه" ترجمه می شود، یک برند مد پایدار است که سنت پایدار باستانی هند را در سیلوته های کاربردی و معاصر خود حفظ می کند. طراحان مد هندی در حال ایجاد فرهنگ مد از طریق تکنیک های پایدار هستند و چشم اندازی کاملاً متفاوت نسبت به دوران جدید مد اخلاقی دارند.
DHI که توسط طراح پیشکسوت، آنجانا بارگاو و دخترش آنکیتا بارگاو میاتل، در سال 2019 تأسیس شد، یک نام تجاری پایدار است که لباس های روزمره و لباس های مخصوص جشن و موقعیت های خاص را به یک تجربه زیبا و پایدار برای مشتری ها تبدیل می کند. این مادر و دختر ترکیبی کامل از مجموعه های کلاسیک و مدرن را طراحی می کنند که با دیدگاه های همه نسل ها سازگاری دارد.


آنجانه بارگاو

او یک طراح مد باسابقه هندی است که مدرک رسمی خود در زمینه طراحی لباس و پارچه و دوره طراحی استایل را در از کالج سنت مارتینز لندن گذرانده است. او اولین مجموعه خود را در سال 1994 راه اندازی کرد، و سپس چندین نمایش در نیویورک، لندن، آلمان، هنگ کنگ، کاتماندو، دهلی، بمبئی و برجسته ترین آنها در سالن یونسکو در پاریس برگزار کرد.
خانم بارگاو ترکیبی منحصر به فرد و حیرت انگیز از هنرهای باستانی هند را در سیلوته های روز جهانی ارائه می دهد که نشان هویت و قدرت زنان دارد.


آنکیتا بارگاوا میاتل

آنکیتا بارگاوا میاتل، طراح مد هندی و یکی از بنیانگذاران DHI، دوره طراحی مد را در کالج مد لندن گذراند و سپس مدرکی از Cass School Of Business کسب کرد. او یک مدیر قدرتمند در DHI است که به طور خستگی ناپذیری با طراحان، هنرمندان و صنعتگران برای توسعه برند DHI همکاری می کند.


سخن آخر

در این مقاله از تصویرگران پویااندیش، به مبحث مد پایدار پرداختیم که به شدت می تواند به طبیعت و چرخۀ زیست محیطی کمک کند. در دنیای مد و فشن، استفاده بهینه از منسوجات می تواند کمک بسیار بزرگی به هزینه های اجتماعی و پایداری محیط زیست کند، پس آگاهی از چگونگی بهره وری از این تکنیک و خلق آثاری باکیفیت و کم ضرر می تواند شما را به طراحی منحصر مبدل سازد!  

 این پست را به اشتراک بگذارید
header icon خوشحال میشویم پاسخگوی سوالات شما باشیم
امتیاز شما به این مقاله :