تصویرگران پویا اندیش
22580505 | 22580505 | 22587587

نرم افزارهای طراحی لباس

  11 مهر 1400 18:52
 0
امتیاز کاربران 0/0 از 5

نرم افزارهای طراحی لباس

اولین موضوعی که تمام ذهن یک طراح لباس را در ابتدای کارش درگیر می کند، به تصویر کشیدن ایده هایش است. در گذشته و حتی در دنیای امروزه، استفاده از مداد، کاغذ و هنر طراحی، در پیاده سازی ایده های طراح لباس از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و هست؛ اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از فناوری آی تی، این امکان به وجود آمده تا نرم افزارهای مختلفی از طراحی لباس تا الگوسازی، در اختیار طراحان لباس و تولید کنندگان لباس قرار گیرد. در این مقاله از تصویرگران پویااندیش، به بررسی برخی از نرم افزارهای اصلی و پر کاربرد در طراحی لباس و حتی الگوسازی، می پردازیم. با ما همراه باشید!

انواع نرم افزارهای طراحی لباس

۱-نرم افزار ایلاسترایتور

اگرچه این نرم افزار از نظر تکنیکال، به طور انحصاری یک نرم افزار برای طراحی لباس نیست، یکی از نرم افزارهای گرافیکی است که خوب است هر علاقمند به طراحی مد و لباس، در ابتدا با آن آشنا شود. این نرم افزار به دلیل ایجاد تصاویر با وضوح بالا و همچنین شیوۀ ترسیم ساده و راحتی که دارد، مانند یک بازی عمل می کند و برای طراحان لباس مبتدی، بسیار پر کاربرد و شیرین است؛ همچنین شیوه و راهنمای استفاده از این نرم افزار نیز کاملا در اینترنت قابل دسترسی است تا علاقمندان بتوانند به راحتی از گزینه های مختلف آن استفاده کنند، همچنین نرم افزار ایلاسترایتور، یک نرم افزار دوبعدی است که به نوبۀ خود، کاربردهای زیادی دارد.

۲-نرم افزار Browzwear

این نرم افزار از نسل نرم افزارهای سه بعدی در طراحی لباس است. استفاده از طراحی سه بعدی مزیت های زیادی برای طراحان لباس دارد؛ از جمله، طراح می تواند قبل از رسیدن لباس به مرحلۀ دوخت، طرح تکمیلی را در جهات مختلف ببیند.

جالب است بدانید که شرکت Browzwear، نرم افزار دیگری به نام لوتا(Lotta) را وارد بازار کرده که تمرکز آن روی طراحی مفهومی لباس است و این توانایی را برای طراح لباس ایجاد می کند که متناسب با اندام واقعی و همین طور طبق الگوهای دوخت، ایده خود را طراحی کند.

 

۳- نرم افزار C-Design Fashion

این نرم افزار با روش های ساده ای که دارد، به شما این امکان را می دهد تا به راحتی طرح های خود را به صورت دیجیتالی ایجاد کنید. طراح لباس در این نرم افزار که رویکردی تولیدی دارد، به راحتی می تواند اندازه ها را نیز با مقیاس کوچک تر ایجاد، و خروجی را برای تولید نهایی ارسال کند، همچنین در این نرم افزار، امکان به کار گیری رنگ ها و طرح های مختلف وجود دارد؛ بنابراین، این نرم افزار کاربردی، برای تولید کنندگان لباس در ابعاد کوچک و حتی بزرگ، بسیار قابل استفاده است.

۴- نرم افزار CLO 3D

 این نرم افزار سه بعدی در طراحی لباس، با اینکه تمرکز اصلی اش بر طراحی سه بعدی است، دارای ویژگی های کلیدی، مانند ایجاد الگوی دوخت دو بعدی نیز هست؛ همچنین در این نرم افزار، طیف وسیعی از گزینه ها، همچون تعیین اندازه ها، انتخاب طرح و رنگ ها و همچنین سبک های مختلف برای طراحی وجود دارد.

جالب است بدانید که طراح با کار کردن در فضای این نرم افزار، قادر است چین یا لایه های مختلف طرح لباسش را به راحتی جابه جا کند تا به ایده آل ترین طرح خود برسد.

۵- نرم افزار کورل دراو  Corel Draw

این نرم افزار، یکی از قدرتمندترین نرم افزارهای گرافیکی است که در آن، مجموعه ای از برنامه های ویرایش عکس، فیلم و ایجاد طرح های دلخواه وجود دارد، همچنین این نرم افزار می تواند جایگزین مناسبی برای نرم افزار ایلاستریتور باشد؛ زیرا در آن دامنه، ابزارهای طراحی پیشرفته تری وجود دارد؛ بنابراین اگر در ابتدای راه استفاده از نرم افزارهای طراحی لباس هستید، نرم افزار طراحی کورل نیز می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

۶-نرم افزار طراحی و مد دیجیتال فشن پرو (Digital Fashion PRO)

این نرم افزار که در ایجاد طراحی های دو بعدی بسیار کاربردی است، ابزارهای مختلفی در طراحی، تصویرسازی و همچنین الگوهای لباس دارد که قابلیت تنظیم با انواع استایل و سبک مد نظر طراح را داراست، همچنین این نرم افزار طراحی لباس، دارای یک دورۀ آموزش اولیه نیز هست که علاوه بر یادگیری طراحی مد، چگونگی ورود به بازار و راه اندازی کسب و کار را نیز به طراحان مد می آموزد.

۷- نرم افزار آپتیتکس(EFI OPTITEX)

در این نرم افزار نیز طیف گسترده ای از گزینه های طراحی و همچنین نرم افزارهای دیگری همچون ایلاستریتور وجود دارد. در این نرم افزار، علاوه بر طراحی و همچنین برنامه های ترسیم الگوی دوخت، گزینه هایی همچون میزان پارچۀ مصرفی، طبق طرح و اندازه وجود دارد و به این ترتیب می تواند در مدیریت تولید، به تولیدکنندگان پوشاک کمک فراوانی کند.

۸- نرم افزار فیوژن ۳۶۰

این نرم افزار با اینکه به طور اختصاصی برای طراحی لباس و مد ایجاد نشده، اما دارای قابلیت های طراحی و مدلسازی سه بعدی است که ابزارهای سه بعدی قدرتمندی را در اختیار طراح لباس  قرار می دهد.

امروزه با توجه به اینکه مدل ها و طراحی های سه بعدی بسیار پر کاربرد شده اند، طراحان لباس و مد نیز ترجیح می دهند از نرم افزارهایی با قابلیت طراحی سه بعدی استفاده کنند. نرم افزار فیوژن ۳۶۰، یکی از نرم افزارهای سه بعدی است که با امکاناتی همچون طراحی مدل های راسته، مدل های مسطح و همچنین مدل هایی با سبک و فرم آزاد، قدرت بیشتری را به طراحان لباس می دهد تا بتوانند شبیه سازی طرح ها را به مدل واقعی، به بهترین شکل اجرا کنند.

 

۹- نرم افزار پترن اسمیت

این نرم افزار برای طراحی الگوی دوخت، کاربردی است. از آنجایی که یک طراح لباس باید به طراحی الگو ها نیز اشراف داشته باشد، این نرم افزار به راتی می توانند به کمک طراحان لباس بیاید و قطعات الگوی دیجیتال را برای هر نوع لباس در اختیار او قرار دهد.

نرم افزار پترن اسمیت، علاوه بر داشتن پیش نویس های دیجیتالی الگو ها که قابلیت ویرایش را نیز دارند، دارای ویژگی هایی همچون طراحی شکاف و ساسون ها روی طرح الگو نیز هست.

۱۰- نرم افزار اسمارت دیزاین    smart design

این نرم افزار که یک برنامه CAD است، یک نرم افزار هوشمند کره ای است که برای طراحی دو بعدی و سه بعدی مناسب است.

این نرم افزار جامع، علاوه بر طراحی لباس، امکاناتی همچون طراحی الگو و همچنین میزان مصرف پارچه را به خوبی در اختیار طراح یا تولید کننده لباس قرار می دهد.

سخن آخر

با توجه به سرعت تکنولوژی و همچنین اهمیت سرعت پیاده سازی ایده های طراح لباس به صورت طرح نهایی، آگاهی و یادگیری نرم افزارهای طراحی لباس برای طراحان لباس بسیار ضروری است؛ از این رو، در این مقاله سعی کردیم برخی از نرم افزارهای کاربردی طراحی لباس را معرفی و بررسی کنیم.

 این پست را به اشتراک بگذارید
header icon خوشحال میشویم پاسخگوی سوالات شما باشیم
امتیاز شما به این مقاله :