تصویرگران پویا اندیش
28111110 | 22580505 | 22587587

طراح مد و لباس کیست؟

  26 مهر 1400 15:47
 0
امتیاز کاربران 0/0 از 5

طراح مد و لباس کیست؟

طراحان مد جایگاه ویژه‌ ای در جهان ما دارند. استعداد و بینش آنها نقش مهمی در ظاهر و استایل افراد دارد و همچنین به محیط فرهنگی و اجتماعی کمک می کند. آنها عاشق مطالعه ترندهای مد، طراحی طرح های مختلف، انتخاب مواد اولیه برای لباس و مشارکت در همه جنبه های تولید طرح ها و لباس‌ های خود هستند. آنها در ایجاد میلیون ها و شاید میلیاردها قطعه لباس و اکسسوری مشارکت دارند که سالانه توسط مصرف کنندگان سراسر دنیا خریداری می شود.
طراحان مد با کمک بازاریابی و تبلیغات، خود را به مشتریان می شناسانند و تبلیغ می کنند. برخی از طراحان مد خود را از طریق نمایش های مد و همچنین از طریق فروشگاه های خرده فروشی، به بازار عرضه می کنند. برخی نیز نام خود را در اختیار سایر محصولات دارای مجوز قرار می دهند تا هویت برند آنها را تبلیغ کنند. در واقع، بسیاری از طراحان مد مشهور و سلبریتی های این زمینه، کار طراحی مجموعه لباس هایی که نام آنها را یدک می کشند، خودشان انجام نمی‌ دهند و بیشتر وظیفه تبلیغات را بر عهده دارند. با این مقاله از تصویرگران پویااندیش همراه باشید تا بیشتر در مورد طراح لباس بدانید.


یک طراح مد چه کار می کند؟

کار اصلی طراحان مد، تولید لباس زنانه، مردانه و بچگانه است. این لباس ها ممکن است شامل لباس ورزشی، لباس بارداری، لباس بیرون، لباس زیر، لباس رسمی، عینک و کفش باشد؛ همچنین کار طراحی اکسسوری هایی مانند کمربند، روسری، کلاه، کیف دستی و جوراب هم بر عهده طراحان لباس است.
طراحان مد در سطوح مختلف صنعت مد، از طراحان مشهور گرفته تا طراحان ناشناخته مد، که برای خانه های مد مختلف کار می کنند، و استایلیست های مد که ممکن است تغییرات کوچک و بزرگی در طرح ها و ترندهای موجود ایجاد کنند، مشغول به کار هستند.


طراحان مد در حال حاضر شروع به استفاده از فناوری های جدید، مانند اسکن بدن برای یافتن تناسب بهتر در لباس های سفارشی، یا فناوری های بافت بدون درز کرده اند که می توانند لباس را تنها با فشار یک دکمه تولید کنند. درست مانند همان اتفاقی که با ظهور چرخ خیاطی در گذشته افتاد و چهره مد را به کلی تغییر داد، آینده نیز به دلیل ظهور فناوری ها، منابع و ابزارهای جدید تغییر خواهد کرد. منسوجات تولیدشده با تکنولوژی جدید، طراحان لباس را قادر می سازد تا خطوط تولید جدیدی از جمله لباس های محافظ در برابر آفتاب و با ویژگی های منحصر به فرد دیگر را تولید کنند. خواسته ها و ترجیحات جدید مصرف کنندگان نیز حتی ممکن است بیشتر به عملکرد اهمیت بدهد تا به مد و به روز بودن.


فرایند طراحی لباس، از مفهوم طراحی تا تولید نهایی، ماه های زیادی به طول می انجامد. تحقیق در مورد ترندهای مد روز و پیش بینی روندهای آینده در دنیای مد و فشن اولین قدم در خلق یک طرح و ایده مد است. برخی از طراحان مد خودشان دست به کار می شوند و تحقیقات می‌ کنند، در حالی که برخی دیگر به گزارش ها و اخبار مد منتشر شده توسط گروه های تجاری فعال در صنعت مد وابسته هستند. گزارشات مربوط به ترندهای فشن، شما را آگاه می سازد که در آینده نزدیک چه سبک ها، رنگ ها و پارچه هایی برای فصل خاصی محبوب خواهند بود. تولیدکنندگان نساجی از این گزارش های مربوط به ترندها برای طراحی پارچه ها و الگوهای جدید خود استفاده می کنند و طراحان مد هم از سوی دیگر شروع به طراحی و ایده پردازی های جدید می کنند؛ سپس طراحان از تولیدکنندگان یا نمایشگاه های تجاری دیدن می کنند تا نمونه پارچه ها را ببینند و به این نتیجه گیری برسند که بهتر است از کدام پارچه ها با کدام طرح ها برای تولید لباس های مد روز استفاده کنند.


یک طراح مد تقریباً در همه جنبه های ارائه مد به عموم شرکت می کند. خلق طرح اولیه می تواند به روش های مختلفی انجام شود. این روش ها می توانند شامل استوری بورد مربوط به طرح، کار با یک مانکن و دوختن بخش های مختلف لباس با هم باشند. در این مرحله از خلق طرح و ایده ها، طراح بینش خود را که فقط در ذهنش پدید آمده است به یک شیوه بصری خاص بیان می کند. سپس طراح بر روی این ایده کار می کند تا یک نمونه طرح اولیه ارائه بدهد.
طراحی به کمک رایانه (CAD) هر روز بیشتر از دیروز در صنعت طراحی مد استفاده می شود. اگرچه اکثر طراحان در ابتدا طرح ها را با دست ترسیم می کنند، تعداد فزاینده ای از این طرح های دستی را بعدا به روی کامپیوتر انتقال می دهند. CAD به طراحان اجازه می دهد تا طرح های لباس را بر تنِ مدل های مجازی تماشا کنند، آن هم در رنگ ها و اشکال مختلف؛ بنابراین اصلاحات لازم را همان جا اعمال می کنند و به این ترتیب در زمان خود صرفه جویی می کنند.


گام بعدی طراح مد این است که طرح خام یا اسکیس خام را تهیه کرده و یک الگوی کاری خاص تر ایجاد کند. معمولاً طراح با استفاده از پارچه کتان نازک، یک طرح خام از ایده خودش می سازد. این کار با دوخت مواد ارزان قیمت برای تولید یک مدل خام از طرح انجام می شود. وقتی این لباس روی یک مانکن قرار می گیرد، طراح می تواند ببیند که چگونه مواد روی بدن انسان قرار می گیرند و اصلاحات لازم را انجام می دهد.


خانه های بزرگ طراحی، طراحِ الگو، خیاط و دوزنده خاص خود را استخدام می کنند تا الگوهای اصلی لباس را برایشان تولید کنند و نمونه های اولیه را بدوزند. طراحانی که در شرکت های طراحی کوچک یا تازه کار مشغول به کار هستند، معمولاً علاوه بر طراحی لباس، بیشتر کارهای مربوط به طراحی الگو و دوخت را هم خودشان انجام می دهند؛ اما در شرکت های بزرگ، هنگامی که لباس کامل می شود، طراح ممکن است طرح نمایش داده شده را اصلاحیه بزند، به کلی رد کند یا تأیید کند.
یک طراح مد معمولاً کنترل یک نمایش مد را به طور کامل بر عهده می گیرد، اغلب مدل ها را خودش برمی گزیند، قیمت لباس ها را خودش تعیین می کند و نحوه ارائه لباس ها را هم خودش ترتیب می دهد. بیشتر طراحان لباس برای دستیابی به همه جزئیات کوچک دستیارهایی دارند، اما به طور کلی، طراح، کنترل کامل امور و مدیریت آنها را بر عهده دارد.


آیا شغل طراح مد مناسب شما هست؟

طراحان مد شخصیت های متمایزی دارند. آنها معمولاً افرادی هنری هستند، به این معنی که آنها شخصیت هایی خلاق، شهودی، حساس، بیانگر و برونگرا هستند. آنها علاقه چندانی به ساختار و ساختاربندی ندارند، سعی نمی کنند خود را با شرایط منطبق کنند و اکثرا نوآور و خلاق هستند. برخی از آنها همچنین مبتکرند، به این معنی که ماجراجو، بلندپرواز، قاطع، برون‌ گرا، پرانرژی، مشتاق، با اعتماد به نفس و خوش بین هستند.


محیط کاری یک طراح مد چگونه جایی است؟

یک طراح مد که برای عمده فروشان یا تولیدکنندگان لباس کار می کند، طرح هایی را برای بازار جهانی خلق می کند. این طرح ها در اندازه ها، رنگ ها و با استفاده از مواد مختلف تولید می شوند. تعداد کمی از طراحان مد روز (اوت کوتور) مشاغل آزاد دارند. آنها طرح های سفارشی شان برای مشتریان را به صورت جداگانه خلق می کنند و معمولاً قیمت های بسیار بالایی هم دریافت می کنند. آنها محل کارشان را خودشان انتخاب می کنند که طیف بسیار وسیعی از محیط های کاری را شامل می شود.
سایر طراحان مد روز، طرح های خود را در فروشگاه های خود به فروش می رسانند یا آنها را به فروشگاه های تخصصی یا فروشگاه های درجه یک مد ارائه می دهند. این طراحان ترکیبی از لباس های اورجینال و همچنین ترندهای مد روز را خلق می کنند. طراحان مد که در موسسات تولیدی، عمده فروشی ها یا شرکت های طراحی کار می کنند، عموماً ساعت های منظم کاری را در محیطی با نور مناسب و راحت  مشغول می شوند.


برخی از طراحان مد در زمینه طراحی لباس برای هنرهای نمایشی، فیلم ها و تولیدات تلویزیونی تخصص دارند. کار این دسته از طراحان لباس مشابه سایر طراحان مد است، با این تفاوت که آنها باید به طور گسترده در مورد سبک های رایج لباس در دوره ای که اجرا انجام می شود یا داستان فیلم در آن اتفاق می افتد، تحقیق کنند. آنها همچنین ممکن است برای انتخاب و خلق لباس خاصی با کارگردانان همکاری کنند. طراحان مد لباس، طرح های خود را ارائه می دهند، پارچه و سایر مواد را انتخاب و بر تولید لباس نظارت می کنند. آنها همچنین باید به بودجه ارائه شده برای تیم طراحی لباس توجه داشته باشند تا هزینه ها طبق برنامه پیش برود.


طراحانی که به صورت مستقل کار می کنند معمولاً به صورت قراردادی یا به صورت پروژه ای کار می کنند. آنها اغلب مجبورند روز کاری خود را متناسب با برنامه ها و سررسیدهای مشتریان خود تنظیم و در طول شب یا آخر هفته با آنها ملاقات کنند. طراحان مستقل تمایل دارند ساعات طولانی تری و در محیط های کوچک تری کار کنند و تحت فشار مداوم قرار دارند تا مشتریان را راضی نگه دارند و به دنبال منابع درآمدی جدید باشند. همه طراحان مد، صرف نظر از شرایط کاری خود، گاهی اوقات ساعت های طولانی کار می کنند تا بتوانند کارهایشان را سر موقع برسانند یا آنها را برای نمایش مد آماده کنند.
ماهیت کسب و کار مد، مستلزم ارتباط مداوم با تامین کنندگان، تولیدکنندگان و مشتریان در سراسر جهان است. بسیاری از طراحان مد چندین بار در سال برای تجارت و نمایش مد و به منظور اطلاع از آخرین ترندهای مد به اقصی نقاط دنیا سفر می کنند. همچنین ممکن است طراحان برای ملاقات با تامین کنندگان و تولید کنندگان پارچه و مواد سفرهای کاری مکرری را تجربه کنند.


سخن آخر
طراحی مد در جهان امروز، شغلی بی نظیر و پر درآمد به شمار می آید که اگر به آن علاقه داشته باشید و خلاقیت در وجودتان بجوشد، می تواند شما را به رویاهایتان برساند.

 این پست را به اشتراک بگذارید
header icon خوشحال میشویم پاسخگوی سوالات شما باشیم
امتیاز شما به این مقاله :