تصویرگران پویا اندیش
   28111110 | 22580505 | 22587587

الگوی لباس چیست ؟

 01 فروردین 1300   01:00
 0
 4176
امتیاز کاربران 0/0 از 5

روش آسان الگوی لباس تولیدی برای مبتدی

دوخت و تولید لباس نتیجه تلاش طراح و خیاط است و عوامل بسیاری در این قضیه دخالت دارند. از عوامل بسیار مهم در تولید لباس، الگو برای برش زدن است. این امر وقتی اهمیت بیشتری پیدا می کند که بخواهیم در تعداد بالا و برای تولیدی لباس تهیه کنیم. الگوی لباس تولیدی باید زیبا و بدون نقص باشد. طراحان با تجربه برای رسم الگو هزینه زیادی دریافت می کنند تا الگوی لباس تولیدی، بدون نقص باشد.در این مطلب ما تصویرگران پویا اندیش ساخت الگوی لباس تولیدی را به روشی ساده پیشنهاد می دهیم تا در صورت تمایل شروع به تولید لباس هایی زیبا با تن خور عالی کرده و حتی به فروش برسانید.
 
نمونه برای الگوی لباس
 
در این روش قصد داریم تا با یک ابتکار ساده الگوی لباس رسم کنیم. این الگو با شیوه های مرسوم تفاوت بسیاری دارد.برای الگوی لباس نیاز به یک نمونه دارید. پیشنهاد می کنم نگاهی به لباس های قدیمی و بدون استفاده انداخته و لباس دلخواه را پیدا کنید و یا اینکه با خرید یک نمونه با تن خور عالی کار را شروع کنید. فراموش نکنید که الگوی لباس را برای تولید انبوه می خواهید و خرید یک نمونه در مقایسه با هزینه طراح بسیار اندک تر است.
 
تصویر برداری از نمونه
از لباس آماده و دوخته شده عکاسی کنید. از تمام جهت ها و زوایای لباس با دوربین عکس بگیرید. این عکس ها باید از جزئیات و زوایای پنهان لباس هم گرفته شوند.تمام عکس های گرفته شده را در حافظه دوربین ذخیره کنید این کار بسیار ضروری است.
عکاسی مد
بررسی و یادداشت جزییات
در این مرحله کاغذ و قلم بردارید و تمام جزئیات لباس را بررسی کنید و مشاهدات خود را بنویسید. برای اینکه هیچ موردی را فراموش نکنید یادداشت برداری بهترین کار است.نوع دوخت، نواحی چرخ شده، زیگزال ها و راسته دوزی همه را یادداشت کنید. اگر جایی نیاز به اندازه گیری بود حتماً با متر اندازه گرفته و یادداشت کنید. کمی وقت گیر است ولی حتماً به زحمتش می‌ارزد.
طراحی فشن
شکافتن نمونه
حال زمانی است که باید نمونه خریداری شده خود را بشکافید! بله تمام قسمت های لباس را با صبر و حوصله شکافته و به صورت منظم کنار هم قرار دهید. عجله در شکافتن درزها موجب پارگی درز شده و مناسب نیست.
 
الگو گیری اولیه
در این مرحله می خواهیم الگوی لباس اولیه را تهیه کنیم.از کاغذ الگو استفاده کرده و تک تک قسمت های لباس را روی کاغذ الگو قرار دهید. بهترین کاغذ الگو برای الگوگیری از روی طرح های آماده کاغذالگوهای شفاف هستند ولی برای الگوی لباس تولیدی ما، بهتر است از کاغذ الگوهای مات استفاده کنید. دور هر کدام از تکه های لباس خط بکشید.  در واقع می خواهیم  الگوی پارچه ای را روی کاغذ منتقل کنیم.نحوه کشیدن خط دور اجزای لباس به این ترتیب است. 
 
الف- دورتا دور پارچه بدون فاصله خط می کشیم.
 ب- فاصله 1 الی 2 سانت دور الگوی پارچه ای را خط می کشیم. این فاصله برای جای دوخت در نظر گرفته می شود.
 
الگوی لباس
برش برای نمونه گیری الگوی لباس
در نظر داشته باشید که می خواهیم الگوی لباس برای تولیدی ها تهیه کنیم. اکنون یک الگوی لباس داریم که از روی لباس اصلی کشیده شده است. حال الگو را روی پارچه مورد نظر خود گذاشته و دورش با صابون خط می کشیم. با دقت دورتا دور خط را برش دهید. مراقب باشید که پارچه چین خوردگی نداشته باشد. در اینجا یک نمونه گیری از الگو انجام داده ایم.
 
دوخت نمونه ی اولیه
در این زمان با توجه به یادداشت ها شروع به دوخت پارچه کرده و همه جزئیات را رعایت کنید. همراه با  تصویرگران پویا اندیش توانستید یک نمونه اولیه از لباس را دوخت بزنید ولی این پایان کار نیست احتمالا این نمونه احتیاج به اصلاحات زیادی دارد.
دوختن لباس
بررسی و تکمیل نمونه گیری
الان زمانی است که از هنر عکاسی خود استفاده کنید عکس های گرفته شده در مرحله دوم را با نمونه دوخته شده مقایسه کنید. اگر اختلافی در نمونه وجود دارد به یادداشت ها رجوع کرده و اندازه ها را با نمونه مقایسه کنید. هر گونه ایراد و اشکال احتمالی را در الگوی رسم شده برطرف کرده و دوباره نمونه گیری را تکرار کنید. به طور معمول بعد از دو یا سه بار دوخت نمونه می توان به نمونه ای برابر با اصل رسید.
 
سایز بندی و تکمیل الگو
هم اکنون الگوی لباس شما کاملاً بدون ایراد طراحی شده و می توانید آن را روی شابلون انتقال دهید. از یک مقوای کلفت هم به عنوان شابلون می توان استفاده کرد. الگوی نهایی باید مقاوم بوده و در برش های متعدد از بین نرود. از جداول آماده سایزبندی استفاده کرده و الگو را با آن مقایسه و سایزبندی کنید. در صورت نیاز می توانید سایزهای متفاوتی از الگوی لباس خود تهیه کنید. فراموش نکنید که این الگو برای تولید انبوه در نظر گرفته شده لذا وجود سایزهای متفاوت ضروری است.
 
 این پست را به اشتراک بگذارید
header icon خوشحال میشویم پاسخگوی سوالات شما باشیم
امتیاز شما به این مقاله :