تصویرگران پویا اندیش
22580505 | 22580505 | 22587587

چگونه پارچه را برای خیاطی آماده کنیم؟

  01 فروردین 1300 01:00
 0
امتیاز کاربران 0/0 از 5

چگونه پارچه را برای خیاطی آماده کنیم؟

باستان شناسان بر این باورند که خیاطی به انسان های قبل از تاریخ برمی گردد، انسان هایی که از ابزارهای سوزن مانند از جنس عاج و استخوان برای دوختن لباس از پوست حیوانات استفاده می کردند.
با اختراع اولین ماشین چرخ خیاطی در قرن 19 خیاطی آسان تر شد.
چرخ خیاطی های امروزی بسیار پیچیده تر از چرخ خیاطی های رکابی قدیمی هستند، اما هنوز هم قبل از دوختن باید پارچه را آماده کرد.


1) هنگام خرید پارچه به شیوه و دستورالعمل شستشوی آن توجه کنید.
بیشتر مغازه ها به شما دستوالعمل شستشوی پارچه را ارائه می کنند، اما اگر این دستورالعمل موجود نبود، خودتان یکی را ایجاد کنید.

2) رنگ های تیره مانند مشکی و آبی نیلی را در حوض آب سرد بشویید تا دیگر رنگ ها به آن، رنگ پس ندهند.سپس طبق دستوالعمل های سازنده شستشو دهید.

3) هر رنگ را جداگانه بشویید.در خشک کن خشک کنید، و پارچه را زمانی که هنوز کمی مرطوب است بردارید.زمانی که پارچه کاملا خشک شد، با توجه به دمای پیشنهادی برای هر پارچه، آن را اتو کنید.پارچه های ظریف و حساس نباید با خشک کن خشک شوند، بلکه برای خشک شدن باید روی سطح صافی قرار بگیرند و آماده اتو کردن شوند.

4) قبل از اتو کردن پارچه های نخی، روی آن ها پارچه ای نازک کرباسی قرار دهید، در غیر این صورت پارچه پیچ و می خورد و جمع می شود.این کار به ثابت و محکم شدن پارچه هنگام خیاطی کمک می کند.

5) اتو را روی بالاترین حرارت تنظیم کنید.پارچه را پشت و رو کنید و روی میز اتو قرار دهید.پارچه نازک کرباسی را بالای پارچه نخی ثابت کنید.حوله آشپزخانه را کمی نم دار کنید و بالای پارچه نازک قرار دهید.

6) بخار اتوی خود را روشن کنید و به مدت 10 ثانیه روی پارچه ها قرار دهید.

7) چک کنید که پارچه ها یکی شده باشند، و اتو را تا زمانی ادامه دهید که پارچه ها صاف و یکنواخت شوند.

8) برای جلوگیری از آب رفتن بیش از حد پارچه و داشتن پارچه ای کاملا تمییز، پارچه را در جهت راه های عمودی و افقی پارچه اتو کنید.اتو کردن در خلاف جهت راه ها باعث می شود که پارچه از حالت طبیعی خارج شود.

9) پارچه مرطوب را روی سطح صافی قرار دهید و اجازه دهید که توسط باد خشک شود.

10) اگر لازم است از روبان با زیپ استفاده کنید.

11) پارچه های اضافی را از لبه پارچه بتراشید، به این شکل که پارچه را روی تخته برش قرار داده، به کمک قیچی یا کاتر گرد لبه های پارچه را مرتب کنید.

12) خطوط درزهای اطراف پارچه را قبل از اتصال الگوها به هم بدوزید.در غیر این صورت هنگام برش، الگوها، شکل زشتی خواهند گرفت.برای این کار می توانید از سرجر استفاده کنید.
 
13) راه های پارچه را قبل از دوختن صاف کنید.
اگر پارچه راه های افقی دارد، به سادگی هر دو انتهای برش قطعه پارچه را در امتداد یک خط افقی، برش دهید.اگر پارچه بافته شده باشد، از یک لبه شروع کنید، و چندین نخ افقی را از میان عرض پارچه بکشید.پارچه را در امتداد این نخ ها مرتب کنید.اگر هنوز لبه ها را مرتب نکرده اید، یک برش عمودی دقیقا دورتر از لبه ها ایجاد کنید.این کار را در طرف دیگر نیز انجام دهید.
برای اینکه مطمئن شوید که راه های پارچه مستقیم است، پارچه را از طول تا کنید، لبه ها روی هم می افتند و بالا و پایین پارچه صاف خواهد بود.در صورتی که هر گونه ناهمواری در پارچه وجود دارد، لازم است با اتو بخار، اتو شود، از لبه ها شروع کنید و سپس تا بزنید.

 این پست را به اشتراک بگذارید
header icon خوشحال میشویم پاسخگوی سوالات شما باشیم
امتیاز شما به این مقاله :