تصویرگران پویا اندیش
22580505 | 22580505 | 22587587

طراحی لباس در ایتالیا

  17 شهریور 1398 15:28
 1
امتیاز کاربران 3/0 از 5

طراحی لباس در ایتالیا :

خانه های مد ایتالیایی افسانه ای مانند دولچه و گابانا، پرادا، ورساچه، والنتینو و... در سراسر جهان از محبوبیت خاصی برخوردار هستند. به واسطه صنعت مد و طراحی لباس در ایتالیا این کشور توانسته نام خود را با فشن و کالاهای لوکس به تمام دنیا بشناساند. ولی ایتالیا تمام این موفقیت ها را در عرصه مد و طراحی لباس، پس از جنگ جهانی دوم کسب کرد. در این مطلب قصد داریم شما را با طراحی لباس در ایتالیا از آغاز تا به امروز آشنا کنیم. تا پایان مطلب همراهمان باشید.

 طراحی لباس در ایتالیا

تا پیش از جنگ جهانی دوم ، طراحی لباس در ایتالیا نیز مانند هر کشور دیگری همیشه پیرو مد فرانسه بود . پس از جنگ جهانی دوم صنعت مد و طراحی لباس در ایتالیا اعتماد به نفس و حمایت اقتصادی کافی را بدست آورد و توانست خودی نشان دهد.
در دهه های 50 و 60 قرن بیستم در حالی که برند های فرانسوی مانند کریستین دیور و جاکواس فت تمام تمرکز دنیای مد را به خود اختصاص داده بودند، طراحان لباس ایتالیایی نیاز زنان به لباسی راحت که مناسب همه جا باشد را درک کردند و به تدریج شروع به تهیه مجموعه های لباس آماده نمودند.
طراحی لباس در ایتالیا مدیون سرمایه آمریکایی
پس از جنگ جهانی دوم ، تلاش ها برای بازگرداندن و ایجاد ثبات اقتصاد ایتالیا آغاز گشت. آمریکا در این میان با سرمایه گذاری در عرصه های تولید چرم، خز و پشم که در صنعت مد از مهمترین عناصر هستند، کمک شایانی به صنعت طراحی لباس در ایتالیا نمود.
طراحی لباس در ایتالیا
تمرکز بر روی طراحی لباس
در این بین طراحان لباس ایتالیایی مانند امیلیو پوچی، والنتینو و فندی به طراحی لباس های لوکس مشغول شدند و تمام تمرکز خود را صرف صنعت طراحی لباس نمودند. طراحی لباس در این ایتالیا در این دوران شکوفایی بر مبنای راحتی و در عین حال شیک شکل گرفت. چرا که در گذشته همان گونه که در بسیاری از فیلم های انگلیسی و اروپایی دیده ایم زنان و مردان لباس هایی که به صورت چند لایه روی یکدیگر قرار می رفتند را بر تن می کردند که بسیار دست و پا گیر بود و البته زمان زیادی را نیز صرف می نمود .
طراحی لباس در ایتالیا فقط به این کشور محدود نبود ، زیرا بسیاری از کشور های اطراف طی مدت کوتاهی تحت تأثیر این نوع طراحی ها قرار گرفتند و با بهره گیری از طراحان ایتالیایی در کشور خود نیز از همان روش های طراحی لباس جهت تولید لباس های زنانه و مردانه بهره بردند.
با گذشت سال های بسیار ایتالیا همچنان در زمینه طراحی لباس پیشتاز است و افراد زیادی از کشورهای دیگر جهت یادگیری و گذراندن دوره های طراحی لباس به ایتالیا می روند. از جمله کشور هایی که از مد ایتالیا بسیار الگو برداری می کنند کشور ترکیه است. البته کشور ترکیه به دلیل آنکه دارای قسمت کوچکی با نام اروپایی است این موضوع بیشتر به همان منطقه اروپایی محدود می گردد. زیرا بخش عظیمی از مردم ترکیه مسلمان هستند و در بخش آسیایی قرار گرفته اند. باعث می شود مردم این مناطق تقاضای کمتری نسبت به هر گونه مد اروپایی از خود نشان دهند. لذا این امر باعث می گردد بسیاری از برند های لباس ایتالیایی از طریق ترکیه وارد کشور هایی چون ایران و دیگر کشور های حوزه خاور میانه و شرق گردد. به عبارتی می توان ترکیه را یک واسطه و پل ارتباطی واردات لباس ایتالیایی به ایران نامید.
طراحی لباس در ایتالیا
طراحی لباس در ایتالیا و برندینگ
موضوع جالبی که قابل ذکر است برند های معتبر و شناخته شده ی ایتالیایی هستند که امروزه نیز بسیاری از آنها را در کشورمان ایران نیز به خوبی می شناسیم. اغلب این برند ها با نام موسس آن شکل گرفته اند و تا امروز نیز فعالند. به عنوان مثال برندی همچون گوچی یا جورجیو آرمانی که کمتر کسی پیدا می شود آنها را نشنیده باشد برگرفته از نام موسس آنهاست.
از مهمترین نکاتی که در طراحی لباس در ایتالیا به آن توجه می گردد، در نظر گرفتن ذائقه و فرهنگ های مختلف در کشورهای دیگر است. از آنجایی که ایتالیا یک کشور آزاد است انتظار میرود که لباسهایی که تولید می کنند در شأن و فرهنگ کشور های اسلامی یا هند و غیره نباشند درحالی که این امر کاملاً برعکس است. چرا که آنها با مطالعه دقیق فرهنگ های دیگر کشور ها و با در نظر گرفتن مضامین اخلاقی و عرف جوامع اقدام به طراحی و عرضه لباس برای تمام دنیا می نمایند. بنابراین حتی شما در یک کشور اسلامی که حجاب از اصول و عرف جامعه محسوب می گردد می توانید لباس های مناسب ساخت ایتالیا را نیز تهیه و استفاده نمایید.
البته امروزه بسیاری از برند های معتبر طراحی لباس در ایتالیا تنها در این رشته فعالیت نمی کنند بلکه گستره فعالیت خود را بیشتر نموده و پا فراتر از نخ و پارچه گذاشته اند. امروزه بسیاری از اجناسی چون ساعت، ادکلن، کفش و حتی جواهرات را می توان با نام همین برند ها تهیه نمود.
 این پست را به اشتراک بگذارید
header icon خوشحال میشویم پاسخگوی سوالات شما باشیم
امتیاز شما به این مقاله :

هانی صفایی
 ارسال شده در : یکشنبه 16 تیر 1398

بسیار مفید بود