تصویرگران پویا اندیش
22580505 | 22580505 | 22587587

روانشناسی رنگ صورتی

  14 شهریور 1400 16:25
 0
امتیاز کاربران 0/0 از 5

روانشناسی رنگ صورتی

با مطالعه در روانشناسی رنگ ها پی خواهیم برد که رنگ های مختلف می توانند بر روحیه، احساسات و حتی رفتارها و عکس العمل های ما نیز تأثیر بگذارند. یکی از رنگ هایی که باعث ایجاد حس آرامش، عشق، مهربانی و حس زیبای زنانگی می شود، رنگ صورتی است.  به کار بردن این رنگ در لباس و طراحی لباس می تواند شگفتی های زیادی را خلق کند. در این مقاله از تصویرگران پویااندیش، به بررسی روانشناسی رنگ صورتی می پردازیم.

تصور افراد از رنگ صورتی

با دیدن رنگ صورتی، اولین موضوعی که به ذهن می رسد این است که با موضوعی زنانه یا دخترانه رو به رو هستیم، و این دیدگاه، سالیان طولانی است که در بین مردم رواج دارد.
عاشقانه ها، ماه عسل و روز ولنتاین، همگی از جمله موارد رمانتیکی هستند که رنگ صورتی می تواند تداعی کنندۀ آن ها باشد. سایه های کمرنگ تر از رنگ صورتی، به طرز عجیبی می توانند حس آرامش را توصیف کنند و در مقابل آن، سایه هایی از رنگ صورتی که پررنگ تر هستند، می توانند جنب و جوش را تداعی کنند؛ به طور کلی، رنگ صورتی یک رنگ قرمز روشن است که با عشق و احساسات عاشقانه همراه است و آن را به احساس زنانگی نسبت می دهند، و دلیل آن می تواند ریشه در کودکی افراد داشته باشد. معمولا اسباب بازی های دخترانه به رنگ صورتی و بنفش هستند و در مقابل، اسباب بازی های پسرانه، اغلب قرمز، زرد، سبز یا آبی هستند و این موضوعی است که از کودکی با آن روبه رو بوده ایم.

رنگ صورتی، رنگی آرامش بخش

تصور و القای این موضوع که رنگ صورتی، رنگی آرامش بخش است، تا حدی است که در برخی زندان ها، سایه ای که معروف به صورتی مخفی است،  انعکاس داده می شود تا باعث ایجاد حس آرامش در میان زندانیان شود. محققان روانشناسی رنگ صورتی به این موضوع پی برده اند که تاثیر این رنگ در میان زندانیان در مواجه اولیه بیشتر است، و در صورت تکرار بیش از حد، باعث برانگیختگی آن ها می شود.

رنگ صورتی به چه معناست؟

به این نکته توجه کامل داشته باشید که تاثیرپذیری رنگ ها با مفاهیم ذکر شده، ارتباط مستقیم با تجربیات فردی و تأثیرات فرهنگی دارد، همچنین ترجیحات رنگی، اغلب با تجربیات گذشته فرد مرتبط است.
افرادی که تمایل به رنگ صورتی (یا هر رنگ دیگری) دارند، معمولا دارای تجربه خوشایندی در گذشته با این رنگ بوده اند و در مقابل، کسانی که این رنگ را دوست ندارند، می توانند دارای تجربه ناخوشایندی در مواجهه با این رنگ در گذشته بوده باشند.

خصوصیات رنگ صورتی

در این قسمت با توجه به تحقیقات روانشناسان در میان افراد مختلف، به برخی از خصوصیات و معنی رنگ صورتی می پردازیم.


۱-شادی

برخی از افراد، رنگ صورتی را با احساس شادی و جنب و جوش توصیف می کنند. از نظر این افراد، رنگ صورتی قوی ترین و عمیق ترین احساس شادی را در آن ها به وجود می آورد؛ همچنین در برخی تحقیقات روانشناسی، افراد با دیدن رنگ صورتی، حس خانه و یک مکان دوستانه آشنا را توصیف کرده اند؛ جایی که در آن هیچ نگرانی وجود ندارد.
شما نیز به عنوان یک طراح لباس نیز می توانید از این حس رنگ صورتی کمک گرفته و شروع به ایده پردازی برای طراحی لباس کنید.


۲- خلاق

روحیه خلاقانه و هنری، یکی دیگر از خصوصیات این رنگ جذاب است؛ بنابراین شما به عنوان طراح لباس می توانید برای مخاطبانی که روحیه هنری و خلاقی دارند، لباس هایی با تنالیتۀ صورتی طراحی کنید و به این ترتیب، احساس خلاقیت را در آن ها ارتقا دهید.

۳-زنانه و پر جنب و جوش

جذابیت یک زن و پر جنب و جوشی و ظرافت او می تواند در تنالیته رنگ صورتی جای داشته باشد. بسیاری از زنان اعتقاد دارند بدون در نظر داشتن سن وسالشان، رنگ صورتی کمرنگ به آن ها احساس شجاعت نیز می دهد؛ بنابراین اگر یک طراح لباس هستید و مخاطبی با سن بالا دارید، کاملا در استفاده از تنالیته رنگ صورتی آزاد هستید تا بتوانید طرح هایی متفاوت برای افراد با سنین بالاتر داشته باشید.

۴-کودکانه

دنیای شیرین کودکانه، به خصوص دختران، با رنگ صورتی گره خورده است؛غ بنابراین اگر به عنوان طراح لباس کودکان مشغول به آموزش طراحی لباس هستید، از رنگ صورتی غافل نشوید. شما حتی می توانید در قسمت هایی از لباس پسران نیز از رنگ صورتی استفاده کنید تا به این ترتیب، حس های زیبای رنگ صورتی را به پسران نیز انتقال دهید.

۵- طراوت بخش

با دیدن رنگ صورتی، گل های بهاری و تازه برایتان تداعی می شود و این، یعنی احساس طراوت و تازگی، بنابراین به عنوان یک طراح لباس، رنگ صورتی می تواند برای شما منبع الهامی باشد که شما را به میان گل های بهاری می برد و می توانید حس طراوت را در طرح های خود با توجه به این رنگ ایجاد کنید.

۶-سرخوشی

از آنجایی که رنگ صورتی را می توان از خانواده رنگ قرمز دانست، این رنگ در تنالیته پر رنگ تر خود می تواند احساس سرخوشی و جسارت را با خود به همراه داشته باشد؛ همچنین تنالیته پر رنگ تر از رنگ صورتی می تواند همچون رنگ قرمز، توجه شما را به سمت خود بکشاند.
رنگ صورتی طیف وسیعی از احساسات را در میان مردم ایجاد می کند که در همه آنها، احساس آرامش یک حس مشترک است.
با تمام اینکه افراد به رنگ صورتی واکنش های مختلفی نشان می دهند، روانشناسی رنگ، این موضوع را به ما گوشزد می کند که احساس و عکس العمل هر فرد در مواجه با رنگ صورتی(یا هر رنگ دیگری) ریشه در تجربیات گذشته او دارد؛ بنابراین شما به عنوان یک طراح لباس که در حال آموزش طراحی لباس هستید، می توانید با کمی تحقیق درباره مخاطب خود، بهترین رنگ از تنالیتۀ صورتی را برای طراحی لباس آن ها انتخاب کنید که مورد پذیرش آن ها باشد.


 سخن آخر


 در این مقاله از تصویرگران پویااندیش، سعی شد با بررسی خصوصیات روانشناسی رنگ صورتی، به جنبه های پنهان این رنگ در میان افراد مختلف پرداخته شود تا شما نیز به عنوان یک طراح لباس بتوانید با نگاهی عمیق تر از این رنگ در طراحی لباس خود استفاده کنید.

 این پست را به اشتراک بگذارید
header icon خوشحال میشویم پاسخگوی سوالات شما باشیم
امتیاز شما به این مقاله :