تصویرگران پویا اندیش
22580505 | 22580505 | 22587587

روانشناسی لباس مشکی

  24 شهریور 1400 12:30
 0
امتیاز کاربران 0/0 از 5

روانشناسی لباس مشکی

زمانی که از رنگ مشکی صحبت می کنیم، باید بدانیم که رنگ مشکی، تمام نور را جذب می کند؛ بنابراین می توان گفت که این رنگ خنثی، مکمل بیشتر رنگ هاست؛ همچنین رنگ مشکی را می توان به عنوان اولین رنگ برای کاربردهای مختلف در دوران قدیم دانست؛ بنابراین استفاده از این رنگ، به زمان های قدیم بر می گردد.
به وضوح می توان از رنگ سیاه به عنوان مادر رنگ های پر رمز و راز و پیچیدگی ها نام برد که در فرهنگ ها و در جوامع مختلف جهانی، با معانی و نمادهای مختلف دیده می شود؛ به خصوص اگر از این رنگ در لباس استفاده شود! در این مقاله از تصویرگران پویااندیش، به بررسی روانشناسی رنگ مشکی یا همان رنگ سیاه در لباس می پردازیم.

روانشناسی فرهنگی رنگ لباس مشکی

رنگ مشکی در فرهنگ های مختلف نماد و نشانه ای از معانی مختلف است. نماد هایی از عزاداری تا نماد هایی از قدرت، با این حال، رنگ مشکی نیز همانند رنگ های دیگر با توجه به عوامل مختلف معانی مختلفی را نیز به خود اختصاص می دهد.
اعتقادات اجتماعی، اعتقادات مذهبی، ارزش های فرهنگی، درک افراد از رنگ ، تلفیق إحساس و هنر افراد، همگی از جمله مواردی هستند که به رنگ ها معنا می دهند.
در این قسمت از مقاله به بررسی نمادها و معانی رنگ مشکی در لباس می پردازیم.
رنگ مشکی به عنوان رنگی قوی، که نشان دهنده قدرت و جسارت است، زمانی که در لباس به کار می رود، می تواند فرد را جسور، جدی، با اعتماد به نفس، قوی و گاهی برتر معرفی کند؛ بنابراین پیشنهاد می کنیم هنگامی که برای مصاحبه های شغلی، مهمانی های رسمی شبانه، مراسم تشییع و ترحیم و حتی برای کنسرت های مختلف شبانه می روید، از این رنگ استفاده کنید.

تاریخچه رنگ مشکی در صنعت مد و فشن

 قرن ۱۴، شروع ترویج و توسعه رنگ مشکی بوده است و طبق معمول در آن زمان، افراد برجسته و متمایز و در برخی فرهنگ ها، افراد نخبه، از رنگ مشکی استفاده می کرده اند. دلیل این مورد هم این بوده که فرایند تهیه و تولید رنگ سیاه، همچون رنگ بنفش، زمان بر و پرهزینه بوده است.
جالب است بدانید که در سال ۱۵۸۸، پس از تهاجم ارتش آرماناد اسپانیایی، ملکه الیزابت اول، پرتره خود را سیاه پوش کرد، همچنین ملکه ویکتوریا در قرن ۱۹ ام برای عزاداری دخترش از رنگ سیاه استفاده کرد؛ به همین دلیل، رنگ سیاه نمادی از غم و سوگواری را به خود گرفت.
شروع استفاده از رنگ مشکی در صنعت مد و فشن را می توان در سال ۱۹۲۷، دانست که کوکو شنل ـبرند معروف لباس ـ خط طراحی لباس و تولید چندین پیراهن مشکی را ایجاد کرد.
در همان زمان بود که لباس مشکی معروف آدری هیپبورن در فیلم صبحانه در تیفانی نیز توسط همین برند طراحی و تولید شد و باعث شد این سبک از لباس مشکی، مانند شعله های آتش به همه جا کشیده شود و پیراهن مشکی به عنوان یک لباس ضروری در کمد لباس های هر شخصی جای بگیرد.

معانی لباس مشکی

در روند مد، رنگ های مختلف در فصل ها و سال های مختلف مد می شود؛ اما با تمام تغییراتی که برای رنگ سال در دنیای مد اتفاق می افتد، رنگ مشکی و همچنین رنگ سفید، به عنوان رنگ هایی دارای زیبایی مطلق هستند و به عنوان بهترین مکمل های رنگی لباس شناخته می شوند؛ به طور کلی، لباس مشکی بیان کننده هوش، اعتماد به نفس و جذابیت است. رنگ مشکی نزد برخی افراد معنای غم و منفی دارد؛ اما با این وجود، بسیاری از افراد رنگ سیاه را رنگی پایدار و قابل اعتماد می دانند و شاید به همین دلیل است که افراد در رویدادهای مهم لباس مشکی می پوشند.
از طرفی، لباس مشکی نشان دهندۀ حرفه ای بودن است و می تواند احساس مسئولیت را انتقال دهد. جالب است بدانید در برخی تحقیقات پی برده اند که بیشتر افراد در هنگام سرمایه گذاری و همچنین سپردن پس انداز خود به بانک ها، به بانک هایی که متصدیان با کت و شلوار مشکی دارند، بیشتر اعتماد می کنند.
پوشیدن لباس مشکی  یا هر رنگ تیره دیگری می تواند حس موفقیت را در شما افزایش می دهد.

انواع رنگ سیاه

۱- سیاه روشن

شاید با مواجه شدن با کلمه سیاه روشن کمی تعجب کنید؛ اما باید بگوییم که بله، رنگ سیاه نیز دارای طیفی از روشن و تیره است. رنگ سیاه روشن با اضافه شدن کمی رنگ سفید به رنگ سیاه به دست می آید، و شاید در نگاه اول، خاکستری بسیار بسیار تیره به نظر برسد.
رنگ مشکی خالص، احساس جدی بودن را در خود دارد؛ بنابراین برای اینکه کمی جذاب تر و بازیگوش تر به نظر برسد، می توان کمی رنگ سفید به آن اضافه کرد، و در سایه های تیره ظرافت را دید.
رنگ سیاه روشن به عنوان سایه ای از رنگ سیاه خاص، برای لباس های تجاری در صنعت مد بسیار عالی است. این سایه از رنگ سیاه نیز می تواند حس اعتماد به نفس را به خوبی انتقال دهد.


۲-رنگ سیاه تیره

رنگ سیاه تیره بیشتر مربوط به بافت سطحی است. اگر یک سطح سیاه نسبت به سطح سیاه دیگری، نور کمتری جذب کند، آن سطح تاریک تر به نظر می رسد و به همین دلیل به آن سیاه تیره می گویند.
رنگ سیاه تیره در داستان های تخیلی و همچنین فیلم ها، یک ابزار محک و اندازه گیری میزان بدی است؛ به همین دلیل، دراکولاها، افراد شرور و افراد بد، همیشه از رنگ سیاه تیره استفاده می کنند. رنگ سیاه تیره نمادی از پرخاشگری، غم، تاریکی، شر، جدایی، فال بد و حتی مرگ است.
با تمام تفسیر های منفی از سایه های رنگ سیاه، احساس قدرتمندی، مسئولیت پذیری، اعتماد به نفس، رسمی بودن، استقلال و پر رمز و راز بودن، همراه همیشگی رنگ سیاه است.
در نظر داشته باشید که رنگ ها تابع شرایط هستند.


 مزایای پوشیدن لباس مشکی

جالب است بدانید که پوشیدن لباس مشکی دارای مزیت هایی است. لباس های مشکی مانند نقابی از قدرت و اطمینان هستند و زمانی که بخواهید قدرت خود را به نمایش بگذارید می توانید از لباس های مشکی رنگ کمک بگیرید؛ همچنین اگر بخواهید شیک و زیبا به نظر برسید هم می توانید از رنگ مشکی در لباس های خود استفاده کنید.
یکی از مزیت های دیگر لباس  های مشکی این است که قدرت ترکیب بندی زیادی دارند. پوشیدن لباس های مشکی به شما کمک می کند با محیط اطراف خود هماهنگ شوید. لباس های با رنگ مشکی بسیار ظریف تر از لباس های پر زرق و برق هستند.

سخن آخر

لباس های با رنگ مشکی، یکی از ضروری ترین سبک لباس هایی است که هر شخص به آن نیاز دارد، در این مقاله از تصویرگران پویا اندیش سعی شد به بررسی معانی و کاربردهای لباس مشکی در فرهنگ های مختلف و صنعت مد و فشن، پرداخته شود.

 این پست را به اشتراک بگذارید
header icon خوشحال میشویم پاسخگوی سوالات شما باشیم
امتیاز شما به این مقاله :