تصویرگران پویا اندیش
22580505 | 22580505 | 22587587

تاریخچه پیدایش جوراب و انواع جوراب ها در مد زمستانه 2021

  06 مهر 1400 16:05
 0
امتیاز کاربران 0/0 از 5

تاریخچه پیدایش جوراب و انواع جوراب ها در مد زمستانه 2021
 
با تاریخچه پیدایش جوراب و انواع جوراب چقدر آشنایی دارید؟ رنگ های روشن یا الگوها و طرح های مختلف؛ شما کدام مدل جوراب را برای استایل زمستانه خود انتخاب کرده و آنها را به شکلی شیک و جذاب استفاده می کنید؟ جوراب ها قرن هاست که به یکی از اجزای اصلی تیپ و استایل افراد تبدیل شده اند. ست کردن لباس های شیک زمستانی بدون داشتن یک جوراب زیبا و جذاب که به تیپ کلی جذابیت بیشتری می بخشد و آن را با مد روز همگام می کند، کار دشواری خواهد بود. برای اینکه از تاریخچۀ شیرین پیدایش جوراب و انواع آن اطلاع پیدا کنید، با آموزشگاه هنری تصویرگران پویااندیش همراه شوید!

تاریخچۀ پیدایش جوراب

اگر بخواهیم نگاهی به تاریخ جوراب بیندازیم، باید به دوران عصر حجر برگردیم، زمانی که اجداد ما برای اولین بار جوراب هایی را ابداع کردند و از آن استفاده می کردند که هیچ شباهتی به جوراب های امروزی نداشت. نقاشی های قدیمی که در غارها پیدا شده اند و یافته های باستان شناسی می گویند که 5000 سال قبل از میلاد بود که انسان های عصر حجر از پوست حیوانات به عنوان محافظ و گرم کردن پا استفاده می کردند و آن را به دور پا می پیچیدند. مردم یونان باستان از Piloi استفاده می کردند که با موهای حیوانات درست و به دور مچ پا پیچیده می شد.
هزاران سال بعد، مردم روم نیز از نوارهای چرمی یا پارچه ای بافته شده برای دور پاهای خود استفاده کردند. بعداً در قرن دوم پس از میلاد بود که تکه پارچه های کوچکی را به هم دوختند تا جوراب هایی متناسب با فرم پا را بسازند. این جوراب های اولیه به Udones معروف شدند که شبیه به جوراب های امروزی است، همچنین، اولین جفت جوراب پشمی توسط فردی به نام Vindolanda در شهر پادشاهی نورثامبریا در همان قرن ساخته شد.

 
همچنین، اولین جوراب بافتنی در مصر باستان با استفاده از تکنیکی به نام Naalbinding (چیزی شبیه به سوزن دوزی یا قلاب بافی) در 300-500  بعد از میلاد ساخته شد. طراحی این جوراب ها  به گونه ای بود که شکافی بین انگشتان پا ایجاد شده بود و به این ترتیب، به راحتی می شد آنها را همراه با صندل پوشید. پیش از این، جوراب ها فاقد کش بودند و برای جلوگیری از سر خوردن و افتادنشان، در قسمت مچ پا یک بند خاص تعبیه می شد.
بعدها در قرون وسطی، جوراب های بافتنی دستی فقط در دسترس اشراف یا طبقه بالای جامعه قرار  داشت. جوراب در آن دوران بین اشراف نمادی از موقعیت و جایگاه بالا به شمار می رفت. در قرن پانزدهم، افراد بالاردۀ فرانسوی و ایتالیایی، جوراب های ابریشمی خوب و دستباف می پوشیدند. جوراب های ابریشمی و دستباف، گران تر از جوراب های پشمی بودند که باعث محبوبیت در میان افراد طبقه بالا شد و جوراب های پشمی در بین افراد طبقه پایین مرسوم شد.


جوراب پاهای ما را گرم نگه می دارد و در برابر عناصری مانند برف و باران محافظت می کند، اما این اکسسوری، در اصل یکی از اقلام مد و فشن به شمار می رفت که فقط در کمد لباس نجیب زادگان جای داشت و به عنوان یک آیتم پوشیدنی ضروری در نظر گرفته نمی شد.
پیش تر، یعنی تا قرن 17، از واژه stockings  برای اشاره به جوراب استفاده می شد. واژه جوراب از کلمه انگلیسی قدیمی "socc" گرفته شده که به معنی «دمپایی سبک» است. پارچه ابریشمی کشدار برای بافت جوراب مردانه بسیار راحت بود، چون حرکت پا را آسان تر می کرد.
زمانی که اولین دستگاه بافندگی توسط ویلیام لی در سال 1589 اختراع شد، تولید جوراب به حداکثر کمیت خود تا آن زمان رسید. قبلاً جوراب فقط با مواد اولیه حیوانی ساخته می شد؛ اما با ظهور دستگاه های بافندگی، حالا این امکان وجود داشت که جوراب های ابریشمی، پنبه ای و پشمی هم تهیه شود. از آنجا که جوراب آیتمی بسیار کاربردی بود، به زودی به یک اکسسوری رایج و مد تبدیل شد. جدیدترین مدل جوراب ها با تنوع زیادی در رنگ، الگو و طول جوراب ارائه شد. جوراب هایی که حالا توسط طراحان لباس ارائه می شد، دارای کنتراست رنگی، طرح های راه راه رنگی و گلدوزی بودند.

در قرن هفدهم، جوراب های نخی در بین پارچه های مختلف، از جمله پشم و بافتنی دستی، محبوب ترین گزینه بودند. با رایج شدن شلوارهای بلند، طول جوراب ها هم کوتاه تر شد. این مدل جوراب های جدید در انواع مختلف، رنگ ها و الگوهای متناسب با هر نوع کفش، در دسترس بود. حالا دیگر جوراب تبدیل به یک اکسسوری شده بود که با هر لباسی ست می شد. در سال 1938، پارچه نایلونی وارد دنیای مد و لباس شد و در تولید جوراب به همراه سایر پارچه های مصنوعی مورد استفاده قرار گرفت.
تاریخ به ما می گوید که چگونه جوراب ها اختراع و به تدریح اصلاح شدند؛ اما چرا ما آن زمان و اکنون جوراب می پوشیم؟ در دوران معاصر، دلایل زیادی برای پوشیدن جوراب وجود دارد، مانند:


-    کاربرد عملی: پاهای ما را در زمستان گرم و در تابستان خنک نگه می دارد، همچنین با کم کردن رطوبت پاهای ما، آن ها را تمیز و خشک نگه می دارد.
-    سلامت: جوراب هایی که از نظر پزشکی آزمایش شده اند، مانند جوراب های فشاری (جوراب واریس) که افراد مبتلا به فشار خون پایین، دیابت یا ورزشکاران و مسافران از آن استفاده می کنند.

در دوران مدرن، جوراب ها به عنوان اقلام ضروری و بخشی از لباس های شیک زمستانی در نظر گرفته می شوند. حالا بیایید نگاهی به انواع مختلف جوراب و نحوه مدل دهی آنها بر اساس آخرین مد روز بیندازیم.


1. پوشاندن انگشتان پا

 
همان طور که از نامش مشخص است ، فقط انگشتان را می پوشاند و تا وسط پا ادامه می یابد.


2. جوراب بدون ساق یا جوراب نامرئی

 
هنگامی که نمی خواهید جورابتان پایین تر از مچ پا دیده شود، این نوع جوراب را انتخاب کنید. هم مردان و هم زنان می توانند استایل رسمی خود را با جوراب نامرئی ست کنند. یک پیراهن سفید و یک شلوار مشکی مردانه را می توانید با جوراب های نامرئی سفید و سیاه چاپ دار همراه با کفش کالج ست کرد. لباس های شیک زمستانی، به طور حتم شامل این نوع جوراب های به درد بخور و در عین حال شیک خواهند بود.

3. جوراب مچی

طول این جوراب ها به یک اینچ بالای مچ پا می رسد که به جوراب های نیم‌ساق نیز معروف هستند. این جوراب ها را بیشتر افراد ورزشکار استفاده می کنند.


4. جوراب نیم ‌ساق

این جوراب ها از آن دست جوراب های کلاسیکی هستند که در کمد لباس همه پیدا می شوند. این جوراب ها فقط تا وسط ساق پا طول دارند و همین چند سال پیش مد شدند. مردان می توانند جوراب های رنگی بلند را با یک ژاکت ورزشی و شلوار  کوتاه ست کنند.

5. جوراب های قد ساق پا

طول این جوراب ها تا بالاتر از وسط ساق پا امتداد دارد که می تواند در هوای سرد، پاها را به خوبی گرم نگه دارد.


6. جوراب زانویی

یک جوراب زیبا که در بین خانم ها محبوبیت زیادی دارد. این جوراب ها طوری طراحی شده اند که تا روی زانو را می پوشانند و بهتر است آنها را با شلوارک و دامن ست کنید.


7. جوراب بالای زانو

طول این جوراب ها تا بالای زانو می رسد. این سبک از جوراب را بهتر است با چکمه و دامن کوتاه و لباس های کوتاه ست کنید.


8. جوراب بالای ران

یکی از شیک ترین جوراب ها و بهترین مدل ها برای ست کردن با لباس های زمستانی شیک، جوراب هایی هستند که طولشان به بالای ران می‌ رسد. طول این جوراب ها تا وسط ران بالا می رود و در بالا به یک کش مخصوص یا کمربند متصل می شود که از افتادن آنها جلوگیری می کند. می توانید این جوراب های زیبا را با یک کت کوتاه یا دامن چین دار و یک ژاکت سایز بزرگ ست کنید.


سخن آخر

جوراب یکی از قدیمی ترین آیتم های پوشیدنی است؛ اما متاسفانه امروزه برخی افراد آن را در طراحی لباس در نظر نمی گیرند و به قدر کفایت به آن توجه نمی کنند. البته امروزه جوراب به یک بخش اساسی در لباس های شیک زمستانی بدل شده است. جوراب ها دارای طیف گسترده ای از رنگ ها، الگوها، چاپ ها و سبک های مختلف هستند. بازار جهانی جوراب نیز با تنوع زیادی که دارد، در سال های اخیر رشد قابل توجهی را تجربه کرده است. درآمد بازار جوراب در سال 2020 به 100 میلیون دلار آمریکا می رسد؛ همچنین انتظار می رود که این بازار هر سال 15.8 درصد رشد کند.

 این پست را به اشتراک بگذارید
header icon خوشحال میشویم پاسخگوی سوالات شما باشیم
امتیاز شما به این مقاله :