تصویرگران پویا اندیش
22580505 | 22580505 | 22587587

مشاغل دنیای مد که در طول دوران کرونا محبوب تر می شوند

  21 مهر 1400 09:34
 0
امتیاز کاربران 0/0 از 5

مشاغل دنیای مد که در طول دوران کرونا محبوب تر می شوند
این واقعیت را نمی توان انکار کرد که فاصله گذاری اجتماعی برای صنعت مد و مخاطبانش، هزینه های گزافی به همراه داشته است؛ اما چیزی که می تواند کاری کند جهان به مکانی بهتر برای زندگی تبدیل شود، «خلاقیت» است. بیراه نیست اگر بگوییم که در زمانه ای مانند این، خلاقیت ناگفته ها را بیان می کند. صنعت مد، روش های خلاقانه متعددی پیدا کرده است تا ارتباط بین مردم را در طول همه گیری کرونا حفظ کند.
صنعت مد با جایگزین کردن نمایش ها و شوهای حضوری با نمایشگاه های مجازی، خودش را به خوبی با تعطیلی ها و قرنطینه ها سازگار کرده است. حالا که تماشاگران مجبورند به منظور حفظ سلامتی خود و دیگران در خانه بمانند، رویدادها و جشنواره های مد لغو شده و اماکن مربوط به طراحی لباس و فشن تعطیل شده است، صنعت مد که تا پیش از این وابستگی زیادی به فضاهای عمومی داشت، سعی می کند به سمت آنلاین شدن برود و شیوه جدیدی از جشنواره ها را ارائه دهد. درست است که جهان رفته رفته به سمت عادی شدن زندگی اجتماعی پیش می رود؛ هنوز تهدیدات سلامتی از پس این ویروس کوچک، پابرجاست و جهان باید با احتیاط قدم بردارد.
شکی نیست که  مد و هنر به مردم کمک می کند تا با این دوران تاریک کنار بیایند، اما در این بیماری همه گیر، تعداد زیادی از اعضای دنیای مد، شغل خود را از دست داده اند. در اینجا قصد داریم لیستی از مشاغلی را که قرار است در صنعت مد و پس از اتمام همه گیری کرونا رواج پیدا کنند، ارائه کنیم. با آموزشگاه طراحی لباس پویااندیش همراه باشید!


تاثیر همه گیری کرونا بر کلاس فارغ التحصیلی مد در سال 2020!

ما هر قدر هم که خارج از چارچوب فکر کنیم و از نوآوری و خلاقیت برای حفظ ارتباط و به انجام رساندن کارها استفاده کنیم، نمی توانیم تأثیرات همه گیری کرونا را به طور کامل از بین ببریم. چنین چیزی در مورد دانشجویان مد و کسانی که مشغول یادگیری طراحی لباس هستند هم صدق می کند. در تمام خبرهای مرتبط با صنعت مد آمد که کلاس های دانشجویان مد و هنرآموزان طراحی مد تعطیل شد. کلاس ها و دوره های طراحی مد سال 2020 ، دوران سختی را پشت سر گذاشت. این همه گیری همه وعده های نمایشگاه ها و رویدادهای مد برای فارغ التحصیلان را به هم ریخت و  فرصت ارائه نمونه کارهای طراحی پوشاک را از آنها گرفت، همچنین، اختلالات عمده ای در اتاق های بازرگانی مرتبط با دنیای مد به وجود آمد که منجر به کاهش اشتغال در بخش صادرات برای دانشجویان مد شد. هنوز هم دانشجویان مد و هنرآموزان رشته طراحی لباس دوران سختی را پشت سر می گذارند؛ از این رو، ما فهرستی از مشاغلی را که قرار است در طول دوران کرونا محبوبیت پیدا کنند را در ادامه آورده ایم.


کرونا چه تاثیری بر مشاغل صنعت مد هند گذاشته است؟

بیماری کرونا اکنون به یک نگرانی جهانی تبدیل شده و تقریباً به همه صنایع آسیب جدی وارد کرده است؛ علاوه بر مشکلات سلامتی و مرگ و میر افراد، بیکاری در تمام بخش های صنعت، از جمله صنعت مد، به یکی از دغدغه های مهم این دوران تبدیل شده است. کارگران مهاجر و بافندگان صنعت مد بیشتر از دیگران از شیوع این ویروس آسیب دیده اند. خرده فروشان، اینفلوئنسرها، خانه های مد و مجلات مد نیز برای نجات و بقا در این صنعت در حال مبارزه هستند. بیشتر طراحان مد در کشورهای مختلف به لباس های مناسبتی مانند لباس جشن و لباس عروسی وابسته هستند و با توجه به شیوع کرونا، دیگر خبری از این دست جشن ها نیست.

طراحان مد در حال گذراندن روزهای سختی برای بقای خود هستند. لغو شدن جشن ها و رویدادهای جشنواره ای مرتبط با صنعت مد، باعث شده است افرادی که در صنعت مد کار می کنند بیکار یا حداقل کم کار شوند. تنها فست فشن ها و طراحان مد نیستند که با این بحران سر و کار دارند، بلکه مارک های لوکس و برندهای معروف مد  هم به همان اندازه با آثار همه گیری مواجه هستند. برای برخی، فصل جشن چیزی نیست جز فرصتی برای خرید لباس های روی مد و لوکس، و اکنون که مانعی مانند ویروس کرونا را داریم، مصرف کنندگان در خرید با مشکلاتی رو به رو هستند. همه ما از این واقعیت آگاه هستیم که خرید لباس های لوکس، ارتباط نزدیکی با لمس و تجربۀ حس کردن و دیدن لباس ها از نزدیک دارد و حالا که مردم مانند گذشته نمی توانند وارد ازدحام شوند، کمی رکود رخ داده است.


با نگاهی به وضعیت فعلی، صنعت مد تمام تلاش خود را می کند تا با شرایط جدید سازگار شود. تغییرات اساسی ایجاد شده در این صنعت به طراحان و سایر افراد کمک می کند تا با آسیب ها و خسارت های ناشی از این همه گیری کنار بیایند. بسیاری از نمایش ها و رویدادهای مد، در حال حاضر به صورت آنلاین برگزار می شوند. حتی مجلات مد هم نسخه های آنلاین خود را برای سازگاری با شرایط جدید منتشر می کنند. دیجیتالی شدن صنعت مد، مشاغل خاصی را ایجاد کرده است که در طول و پس از این همه گیری شکوفا خواهند شد. در ادامه به تفصیل به مشاغل این چنینی خواهیم پرداخت.


 
طبق نظرسنجی انجام شده در ماه مه 2020 توسط سازمان بین المللی کار، بیش از یک نفر از هر 6 جوان از زمان شیوع ویروس کرونا در جهان کار خود را در سراسر جهان متوقف کرده اند؛ اما همان طور که می گویند، «خواستن توانستن است»، صنعت مد نیز در حال یافتن راهی برای شکوفایی مجدد است. با تغییر رویدادهای مد و آنلاین شدن مشاغل، صنعت مد دوباره به بازار بازگشت. این حالت آنلاین صنعت مد، فرصت هایی را برای مشاغل خاص فراهم کرده است.
این همه گیری مردم را مجبور کرده که به سوی استفاده از ابزارهای آنلاین بروند و همچنین شیوه های پایدار را در هر زمینه ای به کار ببرند. اگرچه مشاغل بی شماری در خطر هستند، دیجیتالی شدن و نیاز به شیوه های مد پایدار، نه تنها برخی از مشاغل قدیمی را شکوفا می کند، بلکه فرصت های جدیدی را در صنعت مد پیش روی افراد مختلف قرار می دهد.


رسانه های اجتماعی به محلی محبوب برای رد و بدل شدن نظرات تبدیل شده اند و به رشد و شکوفایی ادامه خواهند داد.

فصل جشن (مثل کریسمس یا نوروز)‌ همیشه فرصتی برای شکوفایی صنعت مد بوده است. اگرچه با شیوع کرونا این شکوفایی و رونق بازار مد به اندازه سال های قبل نیست، امسال نیز صنعت مد شاهد روند رشد صعودی خواهد بود. تنها تغییری که در این فصل جشن شاهد آن خواهیم بود این است که صنعت مد حالا بیشتر به صورت دیجیتالی خودش را عرضه می کند؛ بنابراین، فرصت های متعدد برای برخی از مشاغل قدیمی و جدید ایجاد خواهد شد. مشاغلی که در این فصل جشن در صنعت مد رونق می گیرند عبارت اند از:


1. مدیر موجودی هوشمند:

اگر شما هنوز از وجود چنین شغلی بی خبر هستید، باید بدانید که برنامه ریزی موجودی، یکی دیگر از اجزای ضروری دنیای مد است که شیوع کرونا آن را در کانون توجه قرار داده است. با فرا رسیدن فصل جشن در کشورهای مختلف، برندها قصد دارند پس از روزها تعطیلی مغازه ها، مقدار زیادی از موجودی فروش نرفته انبارها را جا به جا کنند. با فرا رسیدن فصل جشن، پیشکسوتان صنعت مد شروع به تجدید نظر در نحوه مدیریت و سازماندهی محصولات خود می کنند و مدیریت موجودی هوشمند، شغلی خواهد بود که به محبوبیت بالایی خواهد رسید.


 


2. طراحان مجازی نمایشگاه:

اخبار صنعت مد بیانگر آن است که مردم در حال حاضر از بازدید ازسالن های  نمایشگاهی اجتناب می کنند و ویترین گردی را ترجیح می دهند. با شروع فصل جشن، طراحان لباس متعددی نمایشگاه مجازی خود را افتتاح می کنند. نمایشگاه مجازی برای صنعت مد چیز جدیدی نیست؛ اما قبل از همه گیری کرونا، این نمایشگاه ها فقط در حد یک گزینه بودند؛ در حالی که در حال حاضر، به یک ضرورت تبدیل شده اند. این تغییر چندین فرصت شغلی خوب را برای طراحان نمایشگاه مجازی در صنعت مد ایجاد کرده است.


3. متخصص مسئولیت شرکتی:

پیش بینی می شود کارشناسان مسئولیت شرکتی شاهد افزایش حقوق قابلی توجهی باشند؛ زیرا  فصل جشن همراه با شادی، مسئولیت اجتماعی و ارتقای اخلاقی است. در حال حاضر، با گذشت سال ها، برندها متعهد شده اند که عملکرد بهتری داشته باشند و مجبورند به وعده های خود عمل کنند؛ از این رو، مارک های مد و زیبایی باید در مورد چگونگی نگاه موثر به پویایی فرهنگ محل کار خود به حرف متخصصان گوش دهند و از آنها چیزهای جدید بیاموزند. متخصص مسئولیت شرکتی همچنین به شما اطمینان می دهد که ساختار داخلی برند، با محتوای ظاهری آن  و همچنین نیاز روز همخوانی دارد.


 
4. اینفلوئنسرهای مد و زیبایی و آرایشگرها:

همه گیری کرونا ثابت کرده است که چگونه اینفلوئنسرهای حوزه زیبایی و مد نقش مهمی در شکوفایی این صنعت ایفا می کنند. اکنون که مردم به دلیل شرایط همه گیری از حضور در سالن های نمایشگاهی و آرایشگاه ها اجتناب می کنند، این امر باعث رونق کار اینفلوئنسرهای حوزه زیبایی شده است. نکات و ترفندهای زیبایی که این اینفلوئنسرها در صفحه های اجتماعی یا وبسایت های خود ارائه می دهند، در جشن هایی که پس از همه گیری کرونا برگزار می شود بسیار کارآمد و مفید خواهند بود.  


5. طراحان تصاویر رایانه یا CGI :

زمینه تصویرسازی کامپیوتری در دنیای مد و فشن، پس از همه گیری کرونا، از تبلیغات گرفته تا فیلم های کوتاه، توجه زیادی را به خود جلب کرده است. در حال حاضر، با شیوع COVID-19  طراحان لباس به دنبال روش های آوانگارد برای راه اندازی مجموعه خود به صورت آنلاین هستند. در طول جشن ها، توجه به کار هنرمندان CGI به طور چشمگیری افزایش خواهند یافت و انتظار می رود شغل آنها بیش از پیش رونق بگیرد.


6. استایلیست ها و اینفلوئنسرهای مد:

همه ما یک یا چند اینفلوئنسر مد و فشن را در شبکه های اجتماعی مختلف، مانند اینستاگرام، توییتر، یوتیوب و ... دنبال می کنیم تا از آخرین ترندهای مد سال مطلع شویم. اگرچه حرفه اینفلوئنسری در زمینه مد حتی قبل از شیوع کرونا هم شکوفا شده بود، پس از همه گیری به دوران اوج خود خواهد رسید. مردم همیشه سبک های خلاقانۀ استایلیست ها و اینفلوئنسرهای دنیای مد را تحسین می کنند و در فصل جشن، این محبوبیت افزایش پیدا خواهد کرد.

 این پست را به اشتراک بگذارید
header icon خوشحال میشویم پاسخگوی سوالات شما باشیم
امتیاز شما به این مقاله :