تصویرگران پویا اندیش
22580505 | 22580505 | 22587587

چگونه یک خیاط شویم ؟

  13 شهریور 1398 11:40
 0
امتیاز کاربران 0/0 از 5

 چگونه یک خیاط شویم ؟

 

خیاط ها معمولا به تعمیر و تغییر لباس های موجود می پردازند، اما آنها نیز ممکن است لباس های جدیدی را از طرح ها و الگوها ایجاد نمایند. برای موفقیت در این زمینه شما باید نحوه ی دوختن و اتصال قسمت های مختلف لباس به یکدیگر و همچنین چگونه متناسب به نظر رسیدن لباس در تن را یاد بگیرید. همچنین شما نیاز به دانستن اصول اولیه طراحی برای مشاوره دادن در مورد سبک لباس ها به مشتریان خود، دارید. در حالیکه برای تبدیل شدن به یک خیاط نیازی به مدرک خواستی نمی باشد، اما تبدیل شدن به یک خیاط حرفه ای بدون گذراندن دوره آموزش خیاطی بسیار مشکل خواهد بود. در ادامه اطلاعات بیشتری را در اختیار شما خواهیم گذاشت.

قدم اول-تحصیلات

1.دیپلم بگیرید. هیچ آموزش رسمی برای تبدیل شدن به یک خیاط نیاز نیست. بنابراین شما حداقل باید دیپلم دبیرستان خود را بگیرید، به خصوص اگر قصد کار کردن به عنوان یک خیاط در یک شرکت طراحی لباس بزرگ را دارید. 

• از مسئولین دبیرستان خود بپرسید که آیا کلاسی مربوط به این زمینه وجود دارد. حداقل شما باید یک دوره اقتصاد در خانه را بگذرانید. برخی مدارس حتی ممکن است آموزش های بیشتری در رابطه با طراحی لباس، دوخت دستی و دوخت صنعتی نیز ارائه دهند. 

• به دروس اختیاری هنر نگاهی بیاندازید تا برای کار با رنگ ها و سبک ها آماده تر شوید.

• مهارت های ریاضی پایه را به خوبی بیاموزید تا در اندازه گیری ها مشکلی پیدا نکنید.

• همچنین شرکت در کلاس ها کسب و کار می توانند به شما در خود اشتغالی کمک کنند.

2.دوره های دانشگاهی را بگذرانید. حتی اگر شما نیازی به مدرک دانشگاهی نداشته باشید، باز هم می توانید از کلاس های مد و طراحی دانشگاه بهره مند گردید. 

• علاوه بر مفید بودن دوره های دانشگاهی، داشتن یک مدرک دانشگاهی می تواند کارفرمای شما را مجاب کند تا شغلی در سطح بالاتر به شما دهد. حتی شما می توانید کسب و کار خود را راه انداخته بر خیاطان دیگر نظارت کنید.

قدم دوم-تجربه

1.به عنوان یک کارآموز مشغول به کار شوید. یکی از بهترین کارهایی که شما برای تبدیل شدن به یک خیاط حرفه ای می توانید انجام دهید، کارآموزی نزد یکی از خیاطانی است که در حال حاضر مشغول به کار هستند.کارآموزی به شما مهارت های لازم برای ورود به کسب و کار را آموخته و تجربه ی بسیار خوبی برای شما خواهد بود.

• در دوره کارآموزی، خیاطی شما با کارهای ساده ای مانند دوخت، مرمت و تغییر لباس شروع خواهد شد. هر چقدر که شما مهارت و یادگیری خود را بیشتر نشان دهید، مطمئنا کارهای پیچیده تری به شما واگذار خواهد گردید.

2.در صورت لزوم، تنها یک آموزش رسمی را انتخاب کنید. از آنجائیکه دوره های کارآموزی واقعی می توانند واقعا مشکل باشند، شما می توانید تنها یک دوره آموزشی کوچک را از طریق همکاری با یک خیاط و یا با انجام کارهایی که بطور مستقیم به خیاطی مربوط نیست، بگذرانید. 

• اگر شما نمی توانید دوره کارآموزی رسمی را بگذرانید، سعی کنید تا به استخدام پاره وقت بخش تغییرات یک فروشگاه لباس و یا مکان های مشابه در آیید. حتی اگر شما هیچ کاری به جز جواب دادن به تلفن ها هم انجام ندهید، حداقل اطلاعاتی درباره جو این نوع کار بدست خواهید آورد.  

3.فروشندگی را تمرین کنید. یک خیاط باید با مردم کار کند، بنابراین تمرین فروشندگی و ارائه خدمات به مشتریان در بلند مدت به نفع شما خواهد بود. 

• شما نیاز به توسعه ارتباطات و مهارت های فردی خود دارید؛ به این ترتیب مشتریان برای اندازه گیری و صحبت درباره بهترین راه بهبود لباس هایشان با شما، احساس راحتی بیشتری خواهند کرد.

• در حالیکه تمام کارهای فروشندگی می توانند برای شما تجربه خوبی در رابطه با کار با مردم فراهم کنند، اما برخی از این کارها نسبت به بقیه بهتر هستند. مشاغل پاره وقت در فروشگاه ها، لباس فروشی ها، کفش فروشی و... معمولا بهتر از کار در فست فود و رستوران هستند. علاوه بر این مشاغلی مانند فروشگاه حیوانات خانگی و یا فروشگاه مواد غذایی هیچ ربطی به این صنعت نداشته و در نتیجه ایده آل نیستند.

4.مهارت های خود را بهبود ببخشید. درست است که آموزش های حرفه ای بسیار کمک کننده هستند، اما اگر شما می خواهید به یک خیاط عالی تبدیل شوید، نیاز به تمرین زیادی خواهید داشت.

• شما می توانید در کتابفروشی ها به دنبال کتاب هایی در رابطه با تکنیک های دوخت و یا اطلاعات بیشتری در رابطه با انواع پارچه، طراحی مد و سایر موضوعات مربوط به این حوزه بگردید.

• همچنین می توانید با نگاه کردن به ویدئو های آنلاین، به یادگیری تکنیک های دوخت بپردازید. 

5.استفاده از ابزارهای کارتان را تمرین کنید. مهم نیست که شما قبل از تبدیل شدن به یک خیاط چقدر آموزش دیده اید و تجربه کسب کرده اید، بلکه شما باید مطمئن شوید که تجربه زیادی در رابطه با کار با ابزارهای خیاطی را دارید. 

• شما باید در استفاده از یک متر استاندارد مانند هر وسیله اندازه گیری دیگری، مهارت پیدا کنید. یک متر معمولا برای اندازه گیری های بدن استفاده می شود، اما یک خط کش کوتاه معمولا برای اندازه گیری فاصله سوراخ دکمه و طول سجاف مورد استفاده قرار می گیرد. 

• شما همچنین نیاز به یادگیری کار با چرخهای خیاطی صنعتی را نیز دارید. انجام تنظیمات مختلف روی این دستگاه ها، انواع سوزن های مختلف و... مواردی است که باید بیاموزید.

قدم سوم-پیدا کردن کار

1.تعیین کنید که آیا می خواهید برای خودتان کار کنید یا شخص دیگری. البته جوانب مثبت و منفی زیادی برای هر دو گزینه وجود دارد؛ بنابراین شما باید تمام این جوانب را قبل از تصمیم گیری، بررسی نمایید.

• کار برای شخص دیگری مسئولیت های شما را محدودتر می کند و دیگر شما نگرانی درباره مدیریت، بازاریابی و مسائل مانند این نخواهید داشت.

• اگر شما به عنوان یک خیاط برای خود کار کنید، زمان زیادی را باید صرف بازاریابی و مسائل اداری بگذرانید. با اینحال شما می توانید درآمد بیشتری داشته باشید.

2.کار با یک خیاط حرفه ای را پیدا کنید. خیاط های حرفه ای اغلب توسط فروشگاه های بزرگ، بوتیک های لباس عروس و دیگر فروشگاه های لباس استخدام می شوند.

3.کسب و کار خود را شروع کنید. راه انداختن کسب و کار به عنوان یک خیاط می تواند کار سختی باشد، اما انجام این کار به شما امکان کنترل بیشتری بر روی کارتان را خواهد داد.

• شرایط قانونی و مالی راه اندازی کسب و کار خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که کسب و کار شما بصورت قانونی ثبت شود. 

4.نمونه کارهایی تهیه کنید.نمونه کارهای شما باید شامل عکس و نمونه کارهای خیاطی خودتان باشد، مانند تغییرات یا طراحی هایی که انجام داده اید. 

5.به یک سازمان حرفه ای ملحق شوید. سازمان های حرفه ای که از خیاط ها و کسانیکه در صنعت پوشاک فعالیت می کنند، تشکیل شده اند می توانند شما را پشتیبانی کرده و دوره های آموزشی نیز به شما ارائه دهند. 

6.جذب مشتریان.ممکن است شما فروشگاهی کار کنید که تنها اجازه انجام کار برای مشتریان خود را به شما دهد، در غیر اینصورت دانستن نحوه ی جذب مشتریان، بخش مهمی از کسب و کار شما را تشکیل خواهد داد.

• می توانید از تبلیغات سنتی مانند تبلیغ در روزنامه ها و تبلیغات دیجیتال مانند تبلیغ در رسانه های اجتماعی و وب سایت ها استفاده کنید. علاوه بر این شما نباید هرگز قدرت تبلیغات " دهان به دهان " را دست کم بگیرید. به این ترتیب، مشتریان راضی درباره کسب و کار شما به دیگران هم خواهند گفت.

7.انتظارات خود را بشناسید. اگر شما عشق و شور و استعداد لازم برای این کار را داشته باشید، کار کردن به عنوان یک خیاط می تواند بسیار با ارزش است. رشد اقتصادی در این شغل نسبتا اندک است و شما نباید با انتظار پولدار شدن آنرا انجام دهید.

• یکی از جنبه های موثر بر عدم تقاضا برای خیاطی شامل این واقعیت است که در حال حاضر لباس ها با قیمت های بسیار ارزان در کشورهای دیگر تولید می شوند و به همین دلیل تقاضا برای لباس های سفارشی به شدت کاهش یافته است. 

• در سال 2010 متوسط دستمزد برای هر خیاط ساعتی 12.77 دلار بود، در حالیکه درآمد متوسط سالانه یک خیاط، به حدود 25850 دلار می رسد. 

• در سال 2010 حدود 57500 شغل خیاطی در ایالات متحده وجود داشت.

• اداره آمار ایالات متحده پیش بینی کرده است که فرصت های شغلی برای خیاطان از سال 2010 تا سال 2020 تنها 1 درصد رشد خواهد داشت.

 
 این پست را به اشتراک بگذارید
header icon خوشحال میشویم پاسخگوی سوالات شما باشیم
امتیاز شما به این مقاله :